Záprahových pretekov je málo. Lomnica ich však má

V nedeľu súťažili jednotlivci i záprahy o Cenu firmy La-Terra a Cenu obce Veľká Lomnica. Vrtkavé počasie, na ktoré preteky už v minulosti doplatili, sa tento rok na poslednú chvíľu umúdrilo.

zaprahy-kone-preteky-lomnica

Záprahové preteky vo Veľkej Lomnici. Snímka: mam

 

V poradí trinásty ročník napísali jazdecké záprahové preteky túto nedeľu vo Veľkej Lomnici. Organizátorov síce potrápil dopoludňajší dážď, napokon však nad jazdeckým areálom vyšlo slnko, ktoré sprevádzalo takmer celý priebeh pretekov. Zlé počasie pritom jazdeckým záprahovým pretekom neprialo najmä v roku 2013, kedy sa celá akcia pre mimoriadne silnú prietrž mračien zrušila. „Počasie je nevyspytateľný, ale veľmi kľúčový faktor,“ uviedol starosta Veľkej Lomnice Peter Duda. „Som však spokojný s účasťou, vidno, že keď sa vyčasilo, ľudia sa prišli na preteky pozrieť,“ dodal Duda. Starosti s počasím potvrdil aj majiteľ firmy La-Terra a spoluorganizátor pretekov František Lizák.

Preteky doplnili aj súťaže v parkúrpvom skákaní. Snímka: Peter Beller

Preteky doplnili aj súťaže v parkúrpvom skákaní. Snímka: Peter Beller

„Od rána sme boli veľmi nervózni, pripravovali sme preteky od šiestej a nevedeli, čo sa stane. Viera nás však neopustila a pánbožko nám napokon pomohol. Som rád, že sa ľudia bavia,“ hovoril počas pretekov s úsmevom Lizák.

Účasť spestrili aj súťažiaci spoza hraníc
Organizátori sa zhodli, že veľkým plusom je najmä počet prihlásených záprahov. „Som rád, že sa tu zišlo toľko záprahov, pretože na Slovensku fungujú už len na dvoch miestach – v Národnom žrebčíne v Topoľčiankach a tu u nás pri Poprade,“ potvrdil Lizák. Starosta Veľkej Lomnice Peter Duda doplnil, že možno hovoriť o medzinárodných posádkach, keďže niekoľko účastníkov pochádzalo z Poľska a z Maďarska.
Do budúcnosti podľa starostu plánujú tento areál zatraktívniť pre návštevníkov. „Radi by sme videli ľudí ležať na piknikových dekách a vychutnávať si atmosféru pretekov,“ tvrdí. Jeden z krokov, ktoré urobili v minulosti, sa tento rok ukázal ako efektívny. Konkrétne išlo o vybudovanie rigolu, ktorý stiahol vodu do potoka mimo areálu. Podľa starostu Veľkej Lomnice Petra Dudu je však potrebné urobiť ešte zopár menších úprav, ktoré areálu pomôžu.

Ocenení v parkúroch. Snímka: Peter Beller

Ocenení v parkúroch. Snímka: Peter Beller

Preteky plánujú aj na Kvetnici
Preteky si nenechali ujsť ani primátori okolitých miest – Štefan Bieľak zo Spišskej Belej či Jozef Švagerko z Popradu. Práve Švagerko je známy tým, že je veľkým fanúšikom jazdectva. Tomuto športu som sa venoval popri strýkovi asi 25 rokov
a prešli sme viaceré medzinárodné preteky. Viem teda porovnať ich úroveň. Trošku ma mrzí, že záujem o tento šport u nás na východe je nižší ako v Česku, Poľsku či Maďarsku. Je to zrejme aj o financiách či propagácii,“ potvrdil a tiež avizoval, že na podobnú akciu sa už čoskoro môžu tešiť aj Popradčania.

„Vyriešili sme areál na Kvetnici a predali sme chátrajúce budovy novému majiteľovi. Dohodli sme sa s ním, že mestu Poprad bude poskytovať priestor na dve akcie ročne. Jednou z nich by mali byť aj takéto preteky,“ sľúbil Jozef Švagerko.

Domáci Baláž skončil druhý
Spomedzi záprahov napokon v klasickom parkúre triumfoval Kristian Borosz zo Slovenského huculklubu pred domácim Pavlom Balážom a Milanom Gajanom. V rýchlostnom parkúre si prvenstvo rovnako odniesol Borosz, na druhom mieste skončil jeho klubový kolega Milan Gonda. Cenu firmy La-Terra a obce Veľká Lomnica získala v skoku Z Zuzana Zemanová pred Tatianou Džubasovou a Radkou Obercianovou. Víťazkou v kategórii parkúr ZL sa stala Viktória Jurčová, ktorá si taktiež odniesla Cenu klubu Matejovčanov v skoku Mini-Maxi. Preskočiť sa jej podarilo výšku 160 cm. Spestrením celých pretekov bola aj voltížna  ukážka JK Galaxia pod vedením Márie Fagášovej. Pri príležitosti 75. narodenín organizátori odovzdali špeciálne ocenenie dlhoročnému aktívnemu rozhodcovi Cyrilovi Sedlačkovi.