Pod Tatrami chcú postaviť malé skokanské mostíky

Na mieste, kde vo Svite v minulosti stáli skokanské mostíky, by mohli vyrásť nové. Ožíva totiž projekt nového areálu na výučbu mladých skokanov na lyžiach.

Ilustračná snímka: mik

Ilustračná snímka: mik

„Pri práci s mladými športovcami natrafíme na typy, ktoré by sa začali venovať tomuto športu, ale kedže nám chýbajú mostíky pre začiatočníkov, nie je možné to rea­lizovať na kvalitnej úrovni s víziou do budúcna, že raz z nich vyrastú úspešní reprezentanti našej krajiny,“ hovorí o súčasnej situácii v skokoch na lyžiach bývalý reprezentant, tréner a funkcionár v lyžovaní – severskej kombinácii Vladimír Frak.

Práve preto sa už dlhšie zahrával s myšlienkou vytvoriť v Tatrách stredisko na výchovu budúcich lyžiarov-skokanov a združenárov, teda športovcov súťažiacich v severskej kombinácii.

Táto myšlienka bola podľa Fraka o to aktuálnejšia, že už aj dievčatám v týchto disciplínach uznali medzinárodné preteky, vrátane majstrovstiev sveta a zimných olympijských hier. „Bohužiaľ, po roku 2005 situácia v našom športe dospela k zrušeniu tejto disciplíny, ako aj k postupnému zániku skokanského areálu v Tatranskej Lomnici. Tieto pozemky sa neskôr dostali do rúk súkromnej firmy, a preto nebolo možné tam začať budovať areál národného športového centra,“ pokračuje Frak. Tip preto padol na Svit, kde v minulosti boli tiež skokanské mostíky pre mládež.

Mohla by ich využiť verejnosť
Minulý týždeň schválili svitovskí mestskí poslanci budúci prenájom pozemkov na vybudovanie Areálu Národného centra mládeže severskej kombinácie a skokov na lyžiach. Tento areál by mal vyrásť práve na miestach, kde kedysi skokanské mostíky už stáli. „Miesto je na to ako stvorené pre takýto typ areálu. Mohol by byť využívaný nielen profesionálnymi športovcami, ale aj širokou verejnosťou, keďže v blízkosti je lyžiarsky svah pre zjazdové lyžovanie a bežecké trate, ktoré by sa mohli udržiavať aj vo večerných hodinách,“ myslí si Vladimír Frak.

Hlavným cieľom týchto snáh je podľa neho znovuzrodenie športu v Tatrách, ktorý mal tradíciu a veľké úspechy, ktoré dostali našu krajinu a región do povedomia vo svete.

Potrebu vybudovať skokanské mostíky pre mládež ukázala podľa Fraka aj minuloročná Univerziáda na Štrbskom Plese. „Načo nám sú veľké mostíky, keď nie je kde naučiť mládež základy techniky?,“ kladie základnú otázku tento bývalý tréner.

Lyžiarska asociácia je za
Vybudovanie takéhoto areálu pritom nie je úplnou novinkou, hovorí sa o ňom už niekoľko rokov. „Keďže projekt je len v začiatočnom štádiu, bola otázka financovania zatiaľ riešená len okrajovo. Samozrejme, je v záujme medzinárodnej federácie, kde pôsobím ako funkcionár, pomôcť našej krajine s výstavbou a financovaním tohto areálu,“ avizuje Frak. Slovensko podľa neho patrí v dnešnej dobe z hľadiska lyžovania k rozvojovým krajinám a takým krajinám medzinárodná federácia pomáha. „Tiež musí byť v štátnom záujme spolufinancovať takýto projekt a jeho garantom by logicky mala byť Slovenská lyžiarska asociácia. Potrebujeme aj záujem regió­nu a mesta a dobrým marketingom zaujať sponzorov,“ vyratúva Frak.

„Je to veľmi komplikovaná situácia. Kluby sa totiž môžu zlučovať len okolo existujúceho skokanského mostíka, inak to nemá zmysel. Banská Bystrica to skúšala, štyri roky robili nábor bez mostíka, no deti pomaly odišli, lebo si tie skoky v praxi nemali kde vyskúšať. Teraz už malé mostíky majú a klub funguje v poriadku. Banská Bystrica si už teda prešla tým procesom, ktorý čaká aj Národné centrum mládeže severskej kombinácie a skokov na lyžiach. Je to veľmi komplikované, ale bodaj by sa to podarilo aj vo Svite. Tatrám by to veľmi pomohlo,“ uviedol René Pretzelmayer z oddelenia severských disciplín, skokov na lyžiach a severskej kombinácie Slovenskej lyžiarskej asociácie.

Ak by celý projekt vyšiel, podľa Vladimíra Fraka by besedami a osvetou na okolitých základných školách mohli vyvolať záujem detí o tento šport a vychovať z nich do budúcna úspešných reprezentantov našej krajiny.