Tepličania pátrajú po predkoch na Ukrajine

Keď začiatkom 20. storočia zhorel archív v Liptovskom Hrádku, o kus svojej histórie prišla aj Liptovská Teplička. Občania teraz pátrajú aj po svojich predkoch na Ukrajine.

Na stretnutí na Ukrajine náš región reprezentovali starosta Liptovskej Tepličky Slavomír Kopáč (vľavo) a Peter Hritz (druhý sprava). Snímka: red

Na stretnutí na Ukrajine náš región reprezentovali starosta Liptovskej Tepličky Slavomír Kopáč (vľavo) a Peter Hritz (druhý sprava). Snímka: red

Koncom leta, presnejšie 22. a 23. augusta, sa uskutočnili oslavy Dňa nezávislosti Ukrajiny. Svojich zástupcov na nich mal aj náš región – vo Veľkom Bereznom sa ich zúčastnili predstavitelia obce Liptovská Teplička a folklórny súbor Tepličan.

Liptáky na Ukrajine
„Pred dvoma rokmi sme zistili, že naši predkovia sa vysťahovali na Ukrajinu. Na základe týchto informácií sme po návšteve Ukrajiny a v spolupráci so starostom Veľkého Berezného Bohdanom Kyrlykom zistili, že skutočne sa tam nachádzajú naši predkovia, ktorých volajú Liptáky. Tí sa hlásia k Liptovskej Tepličke. Priezviská, ktoré boli v našej obci, stále používajú aj v súčasnosti na Ukrajine,“ uviedol starosta Liptovskej Tepličky Slavomír Kopáč.

Toto bol prvý impulz na nadviazanie hlbších vzťahov, keďže Tepličania si tieto informácie chceli overiť a zároveň rozvíjať nové kontakty. Výsledkom tejto aktivity bol aj fakt, že už minulý rok sa zúčastnil na Folklórnych slávnostiach pod Kráľovou hoľou súbor z Veľkého Berezného.

V pláne sú aj nórske fondy
„Pripravili sme tiež projekty v rámci nórskych fondov a v súčasnosti sme podali žiadosť na projekt spolupráce nielen s ukrajinskou, ale aj s maďarskou stranou reprezentovanou obcou Kazár a z Českej republiky obcou Dolní Čermná. Poľsko zastupuje Dolná Lososiná,“ vysvetľuje S. Kopáč. Tieto aktivity koordinujú s generálnou konzulkou SR na Ukrajine Jankou Burianovou. Spolupráca s ňou bola nadviazaná práve na minuloročných Folklórnych slávnostiach pod Kráľovou hoľou.

„Na základe našej dobrej komunikácie a spolupráce s Veľkým Berezným som bol pozvaný na otvorenie honorárneho konzulátu Slovenskej republiky vo Veľkom Bereznom, kde bola podpísaná aj dohoda o spolupráci medzi Liptovskou Tepličkou a Veľkým Berezným,“ pokračuje starosta.
Pred pár dňami, 8. septembra, sa starosta Liptovskej Tepličky spolu so starostom Novej Lesnej Petrom Hritzom zúčastnili osláv Ústavy Slovenskej republiky, ktoré organizovala generálna konzulka v Užhorode. Obaja starostovia tvrdia, že sa im podarilo nadviazať ďalšie kontakty. „Tie môžeme opäť do budúcna využiť,“ uzatvára Slavomír Kopáč.