V Belej boli hlavnou témou zemiaky

Spišský zemiakarský jarmok sa cez víkend uskutočnil už trinásty raz. Odborníci diskutovali aj o tohtoročnej úrode.

Zemiakarský jarmok v Spišskej Belej. Snímky: Peter Kolenič

Zemiakarský jarmok v Spišskej Belej. Snímky: Peter Kolenič

V rámci jarmoku sa sobotňajší program začal odborným seminárom pre záhradkárov, chovateľov ale i laickú verejnosť. Témou bola aj tohtoročná úroda zemiakov, o ktorej informoval Marián Tokár z Ústredného kontrolného a skúšobného ústavu poľnohospodárskeho. Marcela Ondisová a Kristína Darnadyová hovorili o nových chorobách a škodcoch a Viliam Oravec predstavil spôsoby, ako sa dajú pestovať liečivé rastliny aj na malých plochách.

Primátor Spišskej Belej Štefan Bieľak. Snímka: Peter Kolenič

Primátor Spišskej Belej Štefan Bieľak. Snímka: Peter Kolenič

Ešte pred oficiálnym otvorením jarmoku o druhej popoludní vystúpil na námestí folklórny súbor Ľubovňan a poobedie následne doplnili aj viaceré súťaže. V Spišskej Belej sa pretekali v čistení zemiakov, kde napokon najrýchlejším bol starosta poľského mesta Szczawnica Grzegorz Niezgoda. Súťažilo sa aj v ich jedení, prvenstvo v tejto kategórii si odniesol František Roman. Tohtoročný rekord a titul najväčšieho zemiaku putoval Ivanovi Petrušovi, ktorý vypestoval kus s hmotnosťou 1 260 gramov. Už tradičnou súčasťou jarmoku je aj Miss odroda. Tento titul na 13. ročníku pripadol odrode Mozart z HZPC Slovensko so sídlom v Poprade.

Súťaž v čistení zemiakov. Snímka: Peter Kolenič

Súťaž v čistení zemiakov. Snímka: Peter Kolenič

Okrem rýchlosti či šikovnosti v Spišskej Belej porota porovnávala aj chuť. Najlepšiu podľa nej mala odroda zemiakov Marabel, ktorú vypestovala firma Zemedar zo Stráží. Súčasťou sobotňajšieho pro­gramu boli aj ďalšie folklórne vystúpenia a večer doplnil koncertom aj spevák Peter Cmorik s kapelou. Sprievodnou akciou bola výstava zvierat drobnochovateľov v záhrade Mestskej knižnice.