Výročie železnice oslávi aj Hurvínek

Popradský Veterán klub železníc si v nedeľu 13. septembra pripomenie 120 rokov prevádzky železničnej trate Studený potok – Tatranská Lomnica.

Veterán klub železníc Poprad oslávi 120 rokov trate Studený potok - Tatranská Lomnica aj jazdou Kométy. Snímka: rov

Veterán klub železníc Poprad oslávi 120 rokov trate Studený potok – Tatranská Lomnica aj jazdou Kométy. Snímka: rov

Z pôvodne veľkolepých osláv, do ktorých mali byť zapojené viaceré inštitúcie, zostali v príprave spomienky na túto historickú udalosť členovia občianskeho združenia osamotení. „Žiaľbohu, niektoré inštitúcie, ktoré na začiatku roka sľubovali, aká akcia sa urobí, tak na poslednú chvíľu väčšina uskočila, ale nás to neodradí,“ povedal šéf popradských veteránistov Jaroslav Vančo. Popradčania si na pomoc pozvali nadšencov železničnej histórie z Púchova a Košíc, ktorí prídu do Tatier na vláčiku 131.1 s prívesným vozňom, resp. dvoma motorovými vozmi a jedným prívesným. Tieto motorové vozne sú známe aj pod prezývkou Hurvínek. Stroje v minulosti jazdili aj v našom regióne. „Vráti sa tu asi po 40 rokoch,“ dodal Vančo. Slávnostná jazda Hurvínkov odštartuje v nedeľu o 13.15 h z popradskej železničnej stanice a cez Studený potok sa dostane do Tatranskej Lomnice. Naspäť by mali vlaky odchádzať krátko pred 17.00 h.
V Tatranskej Lomnici bude krátky program, ktorým si organizátori pripomenú otvorenie trate. Lákadlom pre malých i veľkých návštevníkov bude železničný modelársky vozeň, s ktorým tu prídu nadšenci železnice a modelov z Komárna. „Sú s tým problémy, ale veľmi na tom pracujeme, aby sa to podarilo. Keď to vyjde, budú tam celú sobotu a celú nedeľu. Veľmi to odporúčam, lebo majú fantasticky urobenú železnicu. Je sa na čo prísť pozrieť,“ uviedol Vančo. Popradskí veteránisti si na nedeľu pripravili aj jazdy historickou električkou Kométa medzi Popradom, Starým Smokovcom a Tatranskou Lomnicou. Pomocnú ruku nadšencom železničnej histórie spod Tatier podali Železnice Slovenskej republiky, ale aj obec Veľká Lomnica. Jaroslav Vančo upozorňuje záujemcov, ktorí sa budú chcieť prísť pozrieť do T. Lomnice, aby sa dostatočne obliekli, keďže predpovede počasia hovoria o tom, že má byť chladno. „Kto príde, neobanuje, lebo vidieť nás, to je akoby vyšlo druhé slniečko,“ dodal Vančo. (rov)