Krátke správy zo športu 41. týždeň

Franický získal na MSR zlato

Na treťom kole Oblastnej olympiády žiakov a žiačok vo Vranove nad Topľou sa v závere septembra až 11 mladých džudistov z TJ Mladosť Poprad umiestnilo na stupni víťazov. Tomáš Greňa, Denis Chalachan, Dominika Jakubcová a Petra Poliaková vo svojich kategóriách triumfovali. Významné prvenstvo si zase v sobotu 3. októbra vybojoval ich oddielový kolega Erik Franický, ktorý na Majstrovstvách SR mužov i žien v Martine získal v kategórii do 73 kg titul slovenského šampióna za rok 2015.

Medzinárodný triumf nášho vytrvalca

Kežmarčan František Kaňa našiel počas prvého októbrového víkendu novú športovú výzvu. Po dlhodobom tréningu v Tatrách a Levočskej doline odbehol v horskom prostredí talianskych Dolomitov za intenzívneho dažďa 100-míľový (160,5Magredi Mountain Trail. Časom 25.05:24 h dokonca zvíťazil, pričom tretiemu nadelil až tri hodiny. „Na záver roka je to zadosťučinenie za celoročnú námahu a obetu,“ povedal Kaňa, ktorý už začína uvažovať o ďalšej „šialenej“ výzve pre budúci rok.

Tri prvenstvá domácich z piatich kategórií

Telocvičňa ZŠ Dostojevského v Poprade v sobotu hostila oblastné kolo Slovenského pohára „C“ v športovej gymnastike. Predstavilo sa 64 dievčat v piatich kategóriách. Medzi predškoláčkami a juniorkami sa gymnastkám z GY-TA Poprad zvíťaziť nepodarilo, no ovládli žiacke súťaže. Daniela Husáková triumfovala medzi najmladšími, Simona Žoldáková medzi mladšími a zo skupiny starších žiačok, ktorú až na jednu výnimku tvorili len domáce pretekárky, najlepšie zacvičila Natália Gulová.

Shihanisti predčili aj slovenský tím

Na prvý októbrový víkend vycestoval popradský Shihan do Chorvátska, kde sa v Rijeke konal 15. ročník Karate Croatia Open. Slováci bojovali o nomináciu na svetový i európsky šampionát, ale tri členky Shihanu z reprezentačného výberu body do nej nepridali. O to viac sa darilo klubu. V kata vybojovala zlato Andrea Glatzová a v kumite ju napodobnili Filip a Adam Chudíkovci i Veronika Jalowiczorová. Ďalší pridali dve striebra a bronz, čo Shihanu zaručilo šieste miesto spomedzi 170 klubov.

Kráľ Tatier skončil doma len druhý

Pozornosť slovenských bežcov pútal počas prvého októbrového víkendu maratón v Košiciach, no v Sp. Bystrom usporiadali nové preteky s názvom Kubašská 10. Desaťkilometrovú trať v uliciach obce zvládol najrýchlejšie Štrban Tomáš Gemza v čase 37:13 min. Domáci  „kráľ Tatier“ Pavol Orolin sa musel uspokojiť s druhou priečkou a pod 40 minút sa vtesnal aj tretí Juraj Kendra z Popradu. V absolútnom poradí štvrtá skončila víťazka medzi ženami, „kráľovná Tatier“, Batizovčanka Timea Mihoková z AO Svit.