Pôda tu ľudí živila tisíce rokov. Dnes na nej nemá kto robiť

Starosta obce, ktorá leží medzi dvomi národnými parkami, plánuje viacero nových projektov. Vo Vernári chce tým udržať mladých.

Starosta chce vo Vernári udržať aj mladých obyvateľov. Snímka: mam

Starosta chce vo Vernári udržať aj mladých obyvateľov. Snímka: mam

Jednu z najčerstvejších noviniek zbadáte už pri príchode do Vernára smerom od Popradu. Ide o nový úsek cesty 1. triedy v dĺžke troch kilometrov, ktorý skolaudovali koncom augusta tohto roku. „Problémom bolo aj bralo, z ktorého na cestu padali skaly. Výstavba cesty a zabezpečenie brala trvali vyše roka, rozpočet bol 3,2 milióna eur,“ povedal pre Podtatranské noviny starosta Vernára Vladimír Ondruš.

Chodník, čo spojí dve časti dediny
Po skolaudovaní tejto cesty má starosta v pláne vybudovať aj prepojovací chodník, keďže Vernár je pomerne dlhá obec. Z jedného konca na druhý meria takmer kilometer a pol. „Začali sme s úvodnými stretnutiami týkajúcimi sa vysporiadania pozemkov. Zatiaľ však ešte stále máme aj veci, ktoré nás tlačia viac a musíme ich riešiť skôr. Spojovací chodník je teda v štádiu, že do konca tohto roku alebo do leta toho budúceho by už mohol byť spracovný projekt,“ priblížil Ondruš. Čo sa týka financovania, starosta naznačil, že jedna možnosť sa rysuje z nového programového obdobia. Vďaka prepojovaciemu chodníku by sa spojila miestna časť Píla so zvyškom obce, ktorý sa nachádza o niekoľko stoviek metrov ďalej.

Cesta z Vernára smerom na Poprad. Na strane by mal pribudnúť spojovací chodník s časťou Píla. Snímka: mam

Cesta z Vernára smerom na Poprad. Na strane by mal pribudnúť spojovací chodník s časťou Píla. Snímka: mam

Družstvo spravujú susedia
Podľa starostu by aj tieto aktivity mohli pomôcť k tomu, aby vo Vernári ostávali žiť mladé rodiny. „Obec sa dosť vyľudnila v 70-tych rokoch, keď sa začalo stavať sídlisko v Poprade. Vo vrcholových časoch mala obec aj okolo 1 270 obyvateľov, dnes nás je približne 580. Celá jedna alebo aj dve mladé generácie sa odsťahovali, aby naplnili tieto panelové domy a sídliská,“ tvrdí Vladimír Ondruš. Aj keď je podľa neho demografická situácia posledných 4 – 5 rokov zastabilizovaná, počet obyvateľov stále mierne klesá.

Vladimír Ondruš ukazuje na miesto, kde by mohli čoskoro stáť nové domy. Snímka: mam

Vladimír Ondruš ukazuje na miesto, kde by mohli čoskoro stáť nové domy. Snímka: mam

„My ako obec vieme vytvárať podmienky na život a bývanie, ale nevieme im zabezpečiť prácu. To je ten hlavný problém, prečo mladí ľudia odchádzajú preč,“ hovorí starosta. Potenciál pritom vidí najmä v cestovnom ruchu. V obci funguje lyžiarske stredisko a k dispozícii sú aj pozemky. „Pôda tu živila ľudí tisíc rokov a dnes na nej nemá kto z miestnych robiť,“ krčí ramenami starosta. Miestne družstvo, ktoré tu fungovalo v minulosti, dnes spravuje poľnohospodárske družstvo v susednej Hranovnici. „Je tu zopár malých, individuálnych gazdov, ale rozvoj v tomto segmente nás asi ešte len čaká,“ odhaduje starosta a dodáva, že riešením by bol predovšetkým rozvoj agroturistiky.

Bývalý kameňolom, v budúcnosti možno oddychová zóna. Snímka: mam

Bývalý kameňolom, v budúcnosti možno oddychová zóna. Snímka: mam

Vo výhľade je aj oddychová zóna v bývalom kameňolome
Pre to, aby bola obec pre súčasných i budúcich obyvateľov atraktívnejšia, chce starosta spustiť ešte niekoľko projektov. Je medzi nimi napríklad myšlienka oddychovej zóny, ktorá by mohla vyrásť na mieste bývalého kameňolomu, oprava budovy Kultúrneho domu a časti tanečnej sály či príprava pozemkov pre individuálnu výstavbu rodinných domov. Na tú je podľa Vladimíra Ondruša vytipovaných niekoľko lokalít, najpravdepodobnejšie však vyzerá miesto vedľa futbalového štadió­na. A i napriek mierne klesajúcej demografickej krivke by sa po niekoľkých rokoch mohla vo Vernári obnoviť aj materská škola. Miestne deti zatiaľ totiž poväčšinou dochádzajú do vedľajšej Hranovnice. „Pozerali sme si čísla na matrike a vedeli by sme zaplniť triedu 12 – 15 deťmi,“ uzatvára starosta. Materská škola by podľa jeho odhadov mohla začať fungovať už v školskom roku 2017/2018.

V tejto budove plánuje obec znovu otvoriť materskú školu. Snímka: mam

V tejto budove plánuje obec znovu otvoriť materskú školu. Snímka: mam