Projekt 100 sa vracia do Kežmarku

Už po piaty raz sa do kežmarského kina Iskra dostáva najväčšia putovná prehliadka filmov na Slovensku s názvom Projekt 100. Tohtoročná kolekcia filmových snímok bude naozaj rôznorodá.

V rámci projektu sa premietne celkovo 10 filmov v časovom rozsahu od 21. septembra do 7. decembra 2015. Vo výbere sú tento rok tri filmové klasiky, ale aj sedem úplných noviniek. Medzi nimi je nemý film, thrillerová klasika, kultovka z konca deväťdesiatych rokov, očakávaný film talianskeho režiséra, kontroverzná sexuálna melodráma, či belgická komédia, nemecká dráma, španielska novinka len päť týždňov po jej domácej premiére, historicko-dobrodružný film z Rumunska a aj Slovensko tu bude mať zástupcu. Práve slovenská snímka, ovenčená cenami zo svetových festivalov – film Koza Ivana Ostrochovského – sa bude vo filmovom klube Iskra vo štvrtok 15. októbra premietať za osobnej účasti režiséra.

Premietať sa bude aj „stará“ klasika

Najstarším titulom na prehliadke je dráma Východ slnka z roku 1927 od Friedricha Wilhelm Murnaua. Táto čiernobiela snímka nemeckého režiséra známeho filmu Upír z Nosferatu má na svojom konte aj tri zlaté sošky – Oscary.

Nemenej zaujímavým filmom je aj klasika velikána Alfreda Hitchcocka Okno do dvora, z roku 1954. Práve tento film sa považuje za jeden z vrcholov jeho tvorby. Projekt 100 doteraz uviedol už tri jeho filmy: Vertigo , Na sever severozápadnou linkou a Psycho.

Za klasiku za dá považovať aj už kultový film z roku 1999 Klub bitkárov od Davida Finchera. Film o anarchii podľa knihy Chucka Palahniuka s Bradom Pittom a Edwardom Nortonom je určite divákom známy, ale vidieť ho v kine je zážitok aj po toľkých rokoch.

Film Koza uvedie samotný režisér

V prehliadke Projekt 100 nechýbajú ani nové a oceňované tituly z festivalov. Takým je napríklad slovenská snímka Koza Ivana Ostrochovského, ktorý sa môže popýšiť už 11 oceneniami z festivalov po celom svete. Najnovšie bol dokonca zaradený Európskou filmovou akadémiou do výberu 52 najlepších európskych titulov uplynulého roka a za Slovensko je nominovaný na výber filmov, ktoré zabojujú o Oscara za najlepší cudzojazyčný film.

V rámci prehliadky príde na Slovensko aj snímka rumunského režiséra Radu Judeho Aferim!. Dobrodružno-historická dráma zaujala na tohtoročnom Berlinale, kde získal Strieborného medveďa za réžiu.

Ďalšou snímkou je nemecký film Christiana Petzolda Fénix. Ten od svojho uvedenia minulý rok získal niekoľko cien, medzi nimi FIPRESCI na MFF SanSebastián, cenu SIGNIS – zvláštne uznanie na MFF Hong Kong a až dve ocenenia získala herečka Nina Hoss za jej stvárnenie hlavnej hrdinky Nelly.

Najočakávanejší je Sorrentinov film

Najočakávanejší súčasný európsky film tohto ročníka Projekt 100 je nepochybne film Mladosť režiséra Paola Sorrentina. Po jeho poslednom filme Veľká nádhera, ktorý získal nielen množstvo cien, ale aj priazeň divákov, sa opäť vracia na plátna kín. Príbeh divákov zavedie do kúpeľov a okrem hviezdneho obsadenia (Michael Caine, Harvey Keitel, Rachel Weisz, Paul Dano) sa diváci opäť môžu tešiť aj na silnú vizuálnu stránku filmu a výborný soundtrack. Premiéra snímky bola v Cannes, kde bola nominovaná aj na ocenenie Zlatá palma. Okrem toho, film získal už cenu divákov na MFF Karlove Vary a tri Strieborné stuhy na Cenách Talianskeho syndikátu filmových novinárov (za réžiu, kameru a strih).

Horúcou novinkou je snímka Ma ma španielskeho režiséra Julia Medema, ktorý je u nás známy najmä vďaka svojmu filmu Sex a Lucía z roku 2001. Jeho film Ma ma ASFK uvedie v slovenských kinách len 5 týždňov po premiére v rodnom Španielsku. Silná melodráma o živote, smrti a materstve, s Penélope Cruz v hlavnej úlohe, prinesie príbeh Magdy, ktorá zistí, že má rakovinu prsníka. Na svojej ceste sa stretáva s Arturom, ktorý tiež utrpel osobnú tragédiu. Vznikne tak zvláštne puto, ktoré s nimi prekonáva prekážky na ich ťažkej ceste.

Premietať sa budú aj kontroverzné snímky

Tohtoročný Projekt 100 prinesie aj dva tituly, ktoré môžu vyvolať vlnu diskusií a kontroverzie. Prvým je nový titul z dielne argentínskeho režiséra Gaspara Noého – Love. Sexuálna melodráma hovorí o príbehu chlapca, dievčaťa a ďalšieho dievčaťa. Film je kvôli nevhodnému obsahu prístupný až od osemnásť rokov a v hlavnej úlohe nehrajú žiadne známe tváre. Sex odohrávajúci sa vo filme totiž nie je simulovaný a pri filme neboli využití ani dabléri. Všetko je skutočné. A aby toho nebolo málo, Gaspar Noé sa rozhodol film pripraviť nielen vo formáte 2D, ale divákom ponúkne aj 3D verziu.

Druhým titulom je film Zbrusu Nový zákon od Belgičana Jaca Van Dormaela. Snímka, ktorá sa na Boha pozerá úplne inak, ako sme zvyknutí, a preto sa o ňom nepochybne bude hovoriť. Boh totiž žije v Bruseli. Okrem toho je ženatý a nemá len syna, ale aj dcéru a je v podstate odporný a škodoradostný chlap. Všetko sa rozhodne zmeniť jeho dcéra Ea, ktorá vstúpi medzi smrteľníkov.

Projekt 100 neprináša len premietania filmov ale aj filmové plagáty, zberateľské odznaky a zvláštne vydanie magazínu Film.sk. Magazín ponúkne desať filmových štúdií o tohtoročných tituloch.

Začiatok premietania je vždy o 19.00 h a vstupné je 3,50 eur alebo s klubovým preukazom 2 eurá.

Program Projektu 100, Kino Iskra, Kežmarok:

 1. september: AFERIM!
  28. september: KLUB BITKÁROV
  5. október: FÉNIX
  12. október: OKNO DO DVORA
  15. október: KOZA (film osobne uvedie režisér Ivan Ostrochovský)
  19. október: MLADOSŤ
  2. november: MA MA
  9. november: VÝCHOD SLNKA
  16. november: LOVE
  7. december: ZBRUSU NOVÝ ZÁKON