Vladimír Lajčák: Popradský futbal mám v krvi

Uprostred septembra mnohých prekvapila zmena na poste trénera FK Poprad. Vladimír Lajčák, ktorý pri mužstve pôsobil takmer šesť rokov, je zároveň riaditeľom gymnázia a mestským poslancom. Z časových dôvodov sa rozhodoval abdikovať na funkciu kormidelníka a vystriedal ho Pavol Mlynár, ktorý sa dohodol na dvojročnej spolupráci. Asistovať mu bude Ján Chmura a vedúcim mužstva ostáva Juraj Kšenzakovič. Lajčák však ostáva v štruktúrach klubu a bude v ňom pôsobiť ako športový riaditeľ. V Poprade zanecháva výraznú stopu, a aj preto vám prinášame rozhovor s týmto už bývalým trénerom Podtatrancov.

Lajcak-futbal-FK-Poprad

Vladimír Lajčák skončil pri kormidle FK Poprad po 5 rokoch a 8 mesiacoch. (Snímka: mik)

Prečo ste ukončili pôsobenie pri mužstve?
» Povinnosti riaditeľa špičkového gymnázia sa nedajú v plnej miere zlúčiť s povinnosťami trénera profesionálneho druholigového mužstva. Počas letnej dovolenky som sa ešte mohol naplno venovať futbalu, počas školského roka by sa to však nedalo. Nemohol by som sa zúčastňovať dopoludňajších tréningov, čo by nebolo v poriadku. Už minulý rok bol pre mňa viac ako náročný. Povinnostiam v škole a v klube som obetoval všetok čas, nezostal mi žiaden priestor na relaxáciu, štúdium, rodinu či priateľov. Prezident klubu mi ponúkol výhodnú profesionálnu trénerskú zmluvu, ale z viacerých dôvodov som sa zatiaľ profesionalizovať nechcel. Preto som po úspešnej letnej prestavbe mužstva a stabilizácii jeho dobrej výkonnosti s čistým svedomím a pocitom dobre vykonanej práce odstúpil.

Aké sú vaše najkrajšie futbalové spomienky za roky pôsobenia na lavičke FK?
» Najväčším úspechom bol postup do druhej ligy a v nej postup do elitnej skupiny. Celé obdobie môjho pôsobenia vnímam veľmi pozitívne. Napriek všetkým problémom, ktoré klub sprevádzali, sme vždy dokázali postaviť konkurencieschopné družstvo patriace k špičke tretej ligy. Veľký podiel na tom majú i moji dlhoroční spolupracovníci – páni Kšenzakovič, Chmura, Šlosár a Ján Mlynár. Pri postupe i terajší prezident Dvorčák, „tvorca“ OZ Pre futbal Pavol Ovšonka a manažér klubu Roman Pazúr.

Vašimi rukami prešlo mnoho dobrých futbalistov…
» Od začiatku svojho pôsobenia som vsádzal na charakterných a inteligentných hráčov, čo sa mi osvedčilo v ťažkých časoch. Napriek dlžobám, absencii štadióna a celkovo ťažkým podmienkam, sme nerezignovali. Vždy sme s hráčmi a spolupracovníkmi tvrdo pracovali na tréningoch i v zápasoch. To nám prinieslo športové úspechy a vyvolalo dnešný futbalový boom v Poprade. Ľutujem len odchody viacerých výborných hráčov, ktorí sa nechali podmienkami znechutiť a predčasne odišli.

Teraz vás čaká nová výzva na poste športového riaditeľa…
» Popradský futbal mám v krvi. Najstarší pamätníci vedia, že môj otec bol predsedom futbalového oddielu niekdajšej LVS Poprad. Trénerom A-mužstva v Poprade som bol trikrát a celkovo som na lavičke strávil viac ako osem rokov. Zrejme budem historicky najdlhšie pôsobiacim trénerom v „áčku“. Mimochodom, vždy to bolo v ťažkých časoch, tuším som v Poprade trénerom pre krízové obdobia. V novej funkcii chcem aplikovať skúsenosti a vedomosti na celý klub. Cieľom je optimalizácia výberu i práce s talentovanými hráčmi, vzdelávanie a kvalifikácia trénerov, nastavenie parametrov kvality v každodennej tréningovej práci a hlavne stanovenie športovej filozofie klubu, ktorá osloví deti, rodičov i sponzorov.

Popradský futbal sa postupne vyhrabal z dna až do druhej najvyššej súťaže. Vidíte tam potenciál na ďalší vzostup?
» Bezpochyby je na správnej ceste. Športové výsledky i divácky záujem to dokazujú. Druhá liga nemusí byť už v blízkom horizonte konečnou stanicou. Ak prezident nestratí entuziazmus a chuť investovať, ak futbal bude naďalej podporovať mesto, ak masívnejšie vstúpia do podpory podnikatelia v OZ Pre futbal a veľké podniky sídliace v meste, tak sa v popradskom futbale môžeme dožiť veľa radosti i úspechov.

Marián DIC