Vznikol antikvariát s kávou a káva s knihami

Prvý podnik svojho druhu bude hostiť zaujímavé akcie.

Usmiata majiteľka nového podniku pri práci. Snímka: Daniela Virostko

Usmiata majiteľka nového podniku pri práci. Snímka: Daniela Virostko

Budú tu literárne besedy rôznych, aj začínajúcich umelcov, predávať bioprodukty, prevádzkovať knižničnú búdku, ale predovšetkým bude antikvariátom, kde si hosť môže dať aj občerstvenie. „Ja som mala kedysi kníhkupectvo s antikvariátom v Kežmarku a mali sme tam aj vybudovanú veľkú drevenú čitáreň. Ľudia si zvykli sadnúť si tam aj na tri, štyri hodinky a ja som stále chcela, aby sme tým ľuďom mohli aj niečo ponúknuť, aby tam mohla byť napríklad káva alebo čokoláda, ale hygiena to v tých časoch nechcela povoliť,“ opisuje pozadie vzniku tejto myšlienky majiteľka novej kaviarne s antikvariátom Nikoleta Kollárová. Potom nasledovalo obdobie života v zahraničí, ale ani po návrate sa nápadu nevzdala.

Snímka: Daniela Virostko

Snímka: Daniela Virostko

„No a keďže to nešlo takou cestou – mať knihy s kávou, tak som si to vymyslela opačne, že budeme mať kávu s knihami.“ V Austrálii študovala milovníčka kníh chvíľu aj alternatívnu medicínu a prostredníctvom toho sa zoznámila s lekárkou, ktorá vyvíja produkty a čaje, ktoré tiež ponúkajú v tejto literárnej kaviarni. A spojením týchto myšlienok vznikol koncom leta na Námestí sv. Egídia koncept Teatro Café, napriek tomu, že majiteľka v gastrooblasti nikdy nepracovala. Tiež verí, že od decembra sa podarí naplno spustiť aj prevádzku antikvariátu. „Išlo mi o to, aby sem chodili ľudia, ktorí si chcú oddýchnuť. Aby bolo prostredie vytvorené na to, že keď si sadnete do kresla, opriete sa o vankúš, môžete sa zakryť dekou a niekto, kto sa usmieva, vám prinesie kávu a vy si otvoríte knihu a budete pokojne sedieť aj tri hodiny,“ hovorí o zariadení, kde je aktuálne 2 870 kníh, majiteľka.

Knihy a oddych

Kaviareň – alebo čitáreň – je zariadená v duchu vintage, hudba hrá iba jemne v pozadí a vytvára prostredie kde sa človek obľubujúci literatúru nemá problém začítať do knihy. „Ľudia budú môcť knihy u nás čítať, predávať, kupovať, môžu si ich požičiavať. To vlastne funguje už teraz. Niekto si aj tu u nás knihu rozčíta, dá si do nej záložku a potom, keď sa vráti, tak ju hľadá, lebo mu ju niekto iný síce preloží, ale aj tak hľadá,“ pokračuje o prevádzke Kollárová. „Antikvariát nie je zárobková činnosť, to si povedzme rovno, z toho sa nebohatne. Knihy budeme vykupovať od ľudí. Je to o tom, že sa knihy medzi ľuďmi menia, že sa točia. Niekedy zháňate knihu, ktorú možno hľadáte aj desať rokov a nájdete ju v antikvariáte, lebo v kníhkupectve už určite nie. Je to tiež super pre študentov, lebo mnoho ich tu nosí aj skriptá, ktoré je niekedy tiež problém zohnať. Takže je to o tom, aby ľudia nosili knihy a  aby si mohli vziať to, čo hľadajú oni.“ Teatro café zároveň prevádzkuje verejnú knižničnú búdku, z ktorej si môžu ľudia kedykoľvek knihu požičať a po prečítaní vrátiť. V zariadení sa už konal aj večer talianskych vín a uplynulú sobotu aj rodinný workshop v spolupráci s Materským centrom Bambino. Návštevníci sa mohli priučiť tzv. papierovému pleteniu a deti si mohli vlastnoručne vyrobiť hračky.

Deti si na workshope vyrobili vlastnoručne hračky napríklad aj z vrchnákov plastových fľiaš. Snímka: Daniela Virostko

Deti si na workshope vyrobili vlastnoručne hračky napríklad aj z vrchnákov plastových fľiaš. Snímka: Daniela Virostko

Snímka: Daniela Virostko

Snímka: Daniela Virostko

Divadelné a kultúrne večery

V spolupráci s materským centrom chce Teatro café pokračovať aj ďalej. Tiež sa budú opakovať vínne večery a prisľúbený je už aj literárny večer s autorkou Mirizmá Kirkov. Ešte však nie je určený termín.

Návštevníci sa mohli naučiť pleteniu z papiera. Snímka: Daniela Virostko

Návštevníci sa mohli naučiť pleteniu z papiera. Snímka: Daniela Virostko

V kaviarni budú komorné „lounge“ koncerty a možno aj jazykové večery, kde sa budú môcť stretávať a pozhovárať ľudia v cudzom jazyku. Aktuálne tiež v zariadení vystavujú svoje diela aj dve začínajúce umelkyne. Od januára sa tu budú konať aj cestovateľské a fotografické večery. Kompletný kalendár podujatí bude v budúcnosti vydávaný raz mesačne. „Oslovili sme ľudí, ktorí čokoľvek tvoria, či už je to písanie, fotografia, maľba – čokoľvek, aby sa u nás prezentovali. Nič za to nechceme, ani chcieť nebudeme. Radi im poskytneme priestor a podporíme ich, aby v tvorbe pokračovali,“ uzatvára majiteľka novej kaviarne.