Blížia sa Popradské Vianoce 2015

Vežový koncert na Námestí sv. Egídia v Poprade na prvú adventnú nedeľu 29. novembra o 18.00 h odštartuje tradičné Popradské Vianoce 2015. Mesto pripravilo na obdobie Vianoc až 33 dní programov, v ktorých vystúpi takmer 550 účinkujúcich. Hneď 2. decembra si budú môcť návštevníci vypočuť najznámejšie koledy na koncerte Najkrajšie Vianoce so sólistami orchestra Lúčnice a Jánom Babjakom. Vianočnú výzdobu aj tohto roku rozsvieti už tradične Mikuláš. Jeho príchod je naplánovaný na 4. decembra o 18.00 h. Hlavné pódium bude umiestnené vo východnej časti námestia. Okrem Mikuláša budú tento rok pomáhať rozsvecovať bohatšiu vianočnú výzdobu obľúbené postavičky zo známych rozprávok. „Chýbať nebude ani pyromuzikálny ohňostroj. Program bude prenášaný aj na veľkoplošnú obrazovku,“ uviedol primátor Jozef Švagerko.

Postavia aj Adventné mestečko
V deň príchodu Mikuláša zároveň otvorí dvere tohtoročná novinka, Adventné mestečko. V drevených stánkoch pri zvonici bude k dispozícii predovšetkým vianočné občerstvenie. Mestečko bude otvorené denne až do 6. januára.
Deti sa môžu tešiť aj z premiérového Veľkého festivalu maskotov a rozprávkových postavičiek. Ten sa uskutoční v nedeľu 6. decembra o 10.00 h v divadelnej sále Domu kultúry. V ten istý deň zač­ne o 13.00 h svoju púť Mikuláš, ktorý so svojimi pomocníkmi navštívi jednotlivé mestské časti Popradu. Jednou z očakávaných udalostí Popradských Vianoc je aj Tradičný vianočný jarmok. Tohto roku sa uskutoční už 13. ročník tohto podujatia.
Tohto roku začne jarmok už v piatok 11. decembra a potrvá do nedele 13. decembra. Okrem predajných stánkov rozličných remeselníkov, ktorí budú ponúkať svoje výrobky, bude jeho súčasťou aj bohatý kultúrny program na námestí i v kine Tatran.

Kapre si opäť kúpite z fontány
V prvý deň jarmoku odštartuje súťaž popradských základných škôl o najkrajší vianočný stromček. Do súťaže sa môže prihlásiť každá popradská základná škola, i umelecká, pôsobiaca na území mesta. Zdobenie stromčekov sa uskutoční priamo na námestí. O najkrajšom stromčeku sa bude hlasovať na sociálnych sieťach a stránke mesta Poprad. Súčasťou Popradských Vianoc budú tradičné podujatia ako Vianoce na ľade 25. a 31. decembra, koncert veľčianskych cirkevných spevokolov a žiakov miestnej základnej školy pod názvom Posolstvo Vianoc, predaj vianočných stromčekov a vianočných kaprov z fontány, malá detská burza hračiek a rozprávkových kníh, Štedrovečerný vežový koncert, Živý betlehem či Vianoce a túlavé psíky.
V nedeľu 3. januára o 18.00 h sa môžu Popradčania tešiť na darček k 70. výročiu spojenia Popradu, Veľkej a Spišskej Soboty. Bude to opereta Hrnčiarsky bál od Gejzu Dusíka v podaní Štátnej opery a baletu z Banskej Bystrice. Vstupenky na podujatie v Aréne Poprad v cene jedno euro si môžu záujemcovia kúpiť v Mestskej informačnej kancelárii.
Program Popradských Vianoc 2015 ukončia dva bezplatné vianočné koncerty. V Poprade – Matejovciach to bude koncert Malá vianočná hudba v podaní sláčikového kvarteta a v centre Popradu Novoročný trojkráľový koncert Marcely Laiferovej v Kostole sv. Egídia. Vianočná výzdoba bude svietiť minimálne do 13. januára budúceho roku. (red)