Hádky v obciach chcú riešiť po novom

Vo viacerých obciach pod Tatrami začne fungovať mediačné centrum. Jeho cieľom je vyriešiť spory ľudí mimosúdnou cestou.

Mediátorka Dagmar Tragalová a starosta Novej Lesnej Peter Hritz. Snímka: mam

Mediátorka Dagmar Tragalová a starosta Novej Lesnej Peter Hritz. Snímka: mam

Otravuje vás sused hlukom alebo máte problémy s vysporiadaním pozemkov? Aj v takýchto prípadoch sa po novom budete môcť obrátiť na mediátora, teda odborníka, ktorý rieši spory vzájomnou dohodou oboch strán. A čo je podstatné, deje sa tak mimo súdu, čím všetci zainteresovaní môžu ušetriť nielen čas, ale aj peniaze.

Stretnutia bývajú horúce
Mediačné centrá už dlhšie fungujú vo väčších mestách, po novom však pribudnú aj v dedinách. Prvou podtatranskou obcou, ktorá mu poskytne priestor, sa minulý týždeň stala Nová Lesná. Starosta Peter Hritz uplynulú stredu podpísal memorandum o spolupráci s Mediačným centrom Poprad. „V komunitnej mediácii ide o to, aby sa na nás ľudia obracali práve s týmito susedskými konfliktami, ktoré veľmi úzko súvisia s problémami v obci,“ vysvetľuje mediátorka Dagmar Tragalová. V praxi je podľa nej ideálnym scenárom, ak prídu spolu obe rozhádané strany za mediátorom a skúsia nájsť spoločnú reč. „Poväčšine to však také ideálne nie je. Zvykne prísť jedna strana, porozpráva o tom, že sa im stala krivda a mediátor jej poradí, ako má postupovať pri riešení tohto sporu,“ pokračuje Tragalová. Mediátor potom zváži, či sa problém dá vyriešiť mimosúdnou cestou, a ak áno, osloví druhú stranu a snaží sa vyriešiť konflikt z pozície neutrálnej osoby. Ako však Tragalová dodáva, na stretnutiach občas zvykne byť aj horúco.

Riešia psy aj pozemky
„V našej obci ľudia nie sú hádaví, ale výnimka potvrdzuje pravidlo.Niekoľko ľudí je takých, ktorí svoje problémy nevedia vyriešiť stretnutím. A práve preto som sa veľmi usiloval o to, aby vzniklo toto mediačné centrum,“ uviedol starosta Novej Lesnej Peter Hritz. „Domnievam sa, že väčšinou pôjde o spory v súvislosti so stavebným zákonom, susedské konflikty a možno zaujímavosti ako štekanie psa v nočných hodinách a podobne,“ pokračuje starosta.

Mediácia bude prínos pre našich občanov, ktorí tak budú mať k dispozícii jednoduchšiu a efektívnejšiu formu riešenia sporov.

Slavomír Kopáč, starosta Liptovskej Tepličky

„Mediácia bude prínos pre našich občanov, ktorí tak budú mať k dispozícii jednoduchšiu a efektívnejšiu formu riešenia sporov,“ povedal starosta Liptovskej Tepličky Slavomír Kopáč, ktorý sa tiež zúčastnil pracovného stretnutia v Novej Lesnej. „Niektoré spory sú už totiž aj dedičného charakteru. U nás máme špecifickú situáciu napríklad v súvislosti so starými drevenicami a chalupami, ktoré sa stavali tak, že sa šetril priestor. Hranica pozemku ide priamo líniou stavby, tým pádom vzniká problém ohľadom údržby,“ priblížil Kopáč.

Chýba asertivita
„Vítam túto iniciatívu, pretože odkedy som nastúpil do funkcie, riešil som množstvo sporov,“ hovorí starosta Batizoviec Gabriel Bodnár. Podstata týchto sporov podľa neho najčastejšie spočíva v nepochopení. „Často chýba najmä vcítenie sa jeden do druhého a asertivita,“ dodal Bodnár.

Mediátorka Dagmar Tragalová zároveň dodáva, že tento prístup neplatí len pre susedské spory. V mediátorských centrách pomáhajú riešiť aj rodinno-právne spory, napríklad určenie podmienok pri starostlivosti o deti, či obchodno-právne spory, keď podnikatelia diskutujú o ďalšej spolupráci s partnerom, s ktorým už predtým došlo k nezhodám. Často ide aj a o pracovno-právne konflikty vznikajúce vo vzťahu zamestnanec-zamestnávateľ. Na pracovnom stretnutí sa okrem spomínaných starostov zúčastnili aj starostovia z obcí Mlynica, Gerlachov, Štôla a Mengusovce. „Pre každú zo zúčastneneých obcí budeme vytvárať mediačnú poradňu, aby sme priblížili ľuďom, čo je mediácia,“ uviedla Tragalová. V Novej Lesnej bude mediačná poradňa v pravidelných intervaloch – raz za tri mesiace – sprístupnená občanom. Podľa mediá­torky je úspešnosť takejto cesty riešenia sporov v oblasti rodín približne 80%, dohody v ostatných sporoch sa dosiahnu asi v polovici prípadov.