„Matka ciest“ Route 66 prechádza už aj cez Spiš

Projekt slovenskej Route 66 nie je o amerikanizácii, ale zvýraznení slovenských zaujímavostí. Ako sme už v minulom čísle Podtatranských novín informovali, ministerstvo dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR prečíslovalo cestu I/67 v úseku Telgárt-Pusté Pole cez Poprad, Kežmarok, Spišskú Belú až po hraničný priechod v Tatranskej Javorine. Po novom má táto cesta označenie I/66. S iniciatívou na zmenu číslovania prišla Slovenská asociácia Route 66 s výraznou podporou súčasného ministra vnútra. Hlavná cesta sveta či matka ciest, aj takto je označovaná americká Route 66, ktorou sa inšpirovala aj slovenská asociácia. „Máme jedinečnú príležitosť a možnosť využiť svetový fenomén, akým je americká US Route 66. Túto funkciu by mohla v Európe prevziať naša Slovenská Route 66, ktorá je unikátom v tom, že spája ako cesta prvej triedy tri štáty a vytvára nadnárodný turistický koridor Maďarsko – Slovensko – Poľsko. Chcem zdôrazniť, že sa nejedná o amerikanizáciu Slovenska, ale o zvýraznenie slovenských osobitostí a krás,“ povedal pre Podtatranské noviny prezident Slovenskej asociácie Route 66 Juraj Smrečan.

Projekt si kladie za cieľ aj podporu turizmu
Cieľom projektu SK Route 66 je vybudovanie bezpečnostných prvkov a zvýšenie kvality štátnej cesty. Jej kvalita je deklarovaná v záväzku voči Európskej komisii ako „Európska vzorová bezpečná cesta I. triedy“ a znížiť dopravnú nehodovosť tak, aby tu nebola žiadna smrteľná dopravná nehoda. Projekt sleduje vytvorenie nadnárodného turistického koridoru s priamym rozvojom cestovného ruchu. Skvalitnením cesty a cestnej infraštruktúry so špecifickým štýlom slovenských prvkov prezentácie jedinečných príležitostí pre cestovný ruch by mohol prispieť k vytvoreniu až tisícky nových pracovných miest. Trať slovenskej Route 66 prechádza obcami, kde sa nachádza množstvo kultúrnych pamiatok. Cieľom je projektu je tak aj vyzdvihnutie regiónov pozdĺž cesty. Ku koloritu slovenskej Route 66 patria hrady, zámky a iné historické objekty. Mnohé z nich stoja mimo centra pozornosti návštevníkov. „Cieľom projektu je priblížiť tieto historické klenoty Slovenska širokej verejnosti. Súčasne tu pôsobí množstvo kultúrnych ustanovizní, múzeí, divadiel, folklórnych súborov s dlhoročnou tradíciou,“ dodal Smrečan.

Slávnostné otvorenie sa pripravuje na budúci rok
Podľa prezidenta v súčasnosti členovia asociácie pripravujú rokovania s maďarskou i poľskou stranou nielen o propagácii tohto projektu, ale aj o možnom predĺžení slovenskej Route 66 v oboch krajinách. Slávnostné otvorenie predĺženej trasy slovenskej Route 66, ktorá donedávna končila pri Telgárte sa plánuje na budúci rok. Slovenská asociácia Route 66 pripravuje na budúci rok aj niekoľko podujatí, ktoré majú propagovať tento projekt. Rozhodnutím ministerstva dopravy z leta tohto roku boli prečíslované úseky cesty I/67 medzi Telgártom a Popradom v dĺžke 27,538 km a medzi Popradom a Tatranskou Javorinou v dĺžke 47,345 km. Slovenská správa ciest musí do polovice budúceho roku zabezpečiť zmenu dopravného značenia. Dovtedy bude platiť aj pôvodné číselné označenie ciest. Celková dĺžka cesty I/66 od Šiah až po Tatranskú Javorinu má dĺžku 246,753 km. (rov)