Krátke správy z regiónu – 48. týždeň

Privádzač začnú stavať v 2018
Predpokladaný začiatok výstavby druhej etapy preložky cesty I/67 Poprad – Kežmarok, tzv. diaľničný privádzač, bude v roku 2018. Potvrdila to hovorkyňa Slovenskej správy ciest Zuzana Hromcová. Odhadované náklady na túto stavbu predstavujú 218,451 mil. eur s daňou z pridanej hodnoty. Z toho len samotné stavebné náklady na výstavbu privádzača, ktorý by mal obísť obce Veľká Lomnica a Huncovce a mesto Kežmarok, by mali dosiahnuť 151,191 mil. eur s DPH.

Primátorska vianočná kvapka krvi
Popradská pobočka Slovenského Červeného kríža v spolupráci s mestom Poprad pripravili na štvrtok 3. decembra Primátorskú vianočnú kvapku krvi. Dobrovoľníci môžu darovať krv v tento deň v priestoroch Mestského úradu v Poprade od 7.00 do 13.00 h. Podujatie sa koná pod záštitou primátora mesta Jozefa Švagerka.

S Tatry Card zdarma na električke
Zľavová karta Tatry Card vstupuje už do svojej šiestej sezóny. Karta je súčasťou pobytových balíkov. Produkty v nej sú rozdelené do štyroch hlavných zážitkových celkov s nosnými zľavami. Držiteľ karty môže bezplatne jazdiť v električke a zubačke, ale i Ski&Aqua buse. V cene karty je zahrnuté poistenie zásahu pre prípad zásahu horskej služby.  Na tatranskú gastronómiu je 10-percentná zľava a na wellness služby až 20 percent. V popradskom aquaparku dovolenkári počas zimy ušetria od 15 do 30 %.

Poprad má prvý psí pisoár
Popradská samospráva pripravila trojmesačnú testovaciu prevádzku zariadenia, o ktorého umiestnení rozhodla verejnosť. Testovací psí pisoár sa nachádza na Šrobárovej ulici na sídlisku Juh. V prípade, že sa toto zariadenie osvedčí a stretne s pozitívnou odozvou, je samospráva pripravená umiestniť tieto zariadenia aj do ďalších lokalít v meste. Psie toalety sú súčasťou komplexnej koncepcie chovu psov v meste. V rámci nej už samospráva prevzala do svojej správy útulok pre túlavé psy.

V Sp. Belej chcú cirkevnú školu
Spišská Belá sa zaoberá žiadosťou skupiny rodičov, ktorá prejavila záujem zriadiť cirkevnú základnú školu. Rodičia navrhujú transformáciu jednej z dvoch existujúcich škôl. Samospráva sa týmto návrhom zaoberá a poslanci stanovili presný postup ako by mohlo k nej dôjsť. Potrebné je vyjadrenie rodičov, vedenia školy, rady školy, zriaďovateľa, ktorým je mesto. Tieto kroky musí samospráva stihnúť do konca marca, ak by sa mala škola transformovať už k septembru 2016.

Vyhlásili baziliku minor v Levoči
Chrám sv. Jakuba v Levoči je od nedele bazilikou minor. Slávnosti predchádzala trojdňová duchovná príprava pod vedením palotínov zo Smižian. Počas slávnostnej bohoslužby uplynulú nedeľu bol prečítaný dekrét o vyhlásení Chrámu sv. Jakuba apoštola v Levoči za baziliku minor. Hlavným celebrantom bol spišský diecézny biskup Štefan Sečka. V Levoči je to už druhá bazilika. Kostol Navštívenia Panny Márie na Mariánskej hore vyhlásil pápež Ján Pavol II. za baziliku minor ešte v roku 1984.

Mikulášska jazda s Papagájom
Klub železničných historických vozidiel z Popradu pripravil v spolupráci s mestom Svit a umeleckou školou Fantázia Mikulášsku parnú jazdu s Papagájom. Jazda s parným rušňom Papagáj sa uskutoční v sobotu 5. decembra na trati Svit – Poprad – Kežmarok a späť. Zo Svitu vyrazí Papagáj o 9.00 h. Naspäť z Kežmarku pôjde o 11.40 h. Lístky na Mikulášsku jazdu sa predávajú priamo vo vlaku. Celodenný lístok stojí päť eur, deti do 15 rokov zaplatia polovicu, tí najmenší pocestujú zadarmo.

Nová strecha na dielni modrotlače
Modrotlačiarenská dielňa v Hranovnici má novú strechu. Celkové náklady na obnovu predstavovali takmer 29-tisíc eur. Na obnovu prispelo ministerstvo kultúry. Štátna dotácia predstavovala sumu 25-tisíc eur. V rámci obnovy objektu sa opravila poškodená časť krovu, kompletne sa vymenila strešná krytina a opravil sa aj poškodený komín. Súčasťou prác bola aj výmena strešných klampiarskych konštrukcií. Na celkovú obnovu si ešte bude musieť objekt bývalej modrotlačiarenskej dielne počkať.

Cena našich novín sa zmení
Vážení čitatelia, neustále sa snažíme zlepšovať naše noviny a množstvo informácií, ktoré vám každý týždeň prinášame. Snažíme pripravovať rozšírené spravodajstvo a noviny na 12 stranách tak, ako to je aj v prípade tohto čísla. Aj preto sa cena našich novín od januára zmení z pôvodných 0,40 eura na 0,49 eura. Výhoda pre predplatiteľov ostáva zachovaná – zaplatia o desať centov menej, čiže jedno číslo novín bude v balíčku predplatného stáť 0,39 eura. Ďakujeme za pochopenie a vašu priazeň.

Stará Ľubovňa udelí Ceny mesta
Poslanci Mestského zastupiteľstva v Starej Ľubovni na novembrovom zasadnutí rozhodli o udelení Ceny mesta Stará Ľubovňa za rok 2015. Jej laureátmi sa stali Marta Hanečáková a Anton Radič. Primátor Ľuboš Tomko sa rozhodol udeliť Cenu primátora Adamovi Mazurovi (Poľsko), Ľubuši Michalovej, Rudolfovi Romanovi, Ivane Šipošovej a Michalovi Turkyňakovi. Ocenenia odovzdajú na slávnostnom zasadnutí zastupiteľstva v piatok 4. decembra.

Zimná služba v mestách a obciach
ZMOS v jeseni tohto roka realizoval prieskum na prieskumnej vzorke 304 samospráv, ktorá zahŕňa viac ako pol milióna obyvateľov. Ten sa týkal prístupu samospráv k zabezpečovaniu zimnej údržby. Z neho vyplýva, že takmer 79 percent miest a obcí zabezpečuje zimnú údržbu vo vlastnej réžii, vyše 11 percent samospráv zabezpečuje mestskou firmou a približne šesť percent zmluvným partnerom na základe verejného obstarávania a zvyšné samosprávy inou formou podľa vlastného uváženia.

Záchranári zasahovali v Tatrách
V nedeľu pomáhali záchranári Horskej záchrannej služby (HZS) z Vysokých Tatier 42-ročnej turistke. Slovenka kvôli zdravotným problémom pri zostupovaní po chodníku smerujúcom od Zamkovského chaty smerom na Hrebienok spadla. Zároveň ostala po páde v krátkodobom bezvedomí. Záchranári HZS pacientku vyšetrili a po ošetrení transportovali za pomoci nosidiel Kong na Hrebienok. Terénnym autom ženu previezli do Starého Smokovca a odovzdali posádke RZP.

Orlica Anička je v centrálnej Zambii
Kvôli daždivému počasiu nedostávala Správa Tatranského národného parku od sledovanej orlice Aničky žiadne GPS pozície. Naposledy ju lokalizovali v blízkosti hraníc Demokratickej republiky Kongo a Zambie. Začiatkom minulého týždňa sa však opäť ozvala. Nabrala južný kurz a teraz je už v centrálnej Zambii, severne od mesta Kabwe. Širšie okolie tohto mesta je známe ťažbou veľkého množstva farebných kovov, napríklad olovených rúd a kvôli tomu patrí medzi najviac znečistené územia Afriky.

V bare strieľal z plynovej pištole
Prešovský krajský vyšetrovateľ vzniesol obvinenie voči 34-ročnému mužovi z Levoče pre prečin nebezpečného vyhrážania a prečin výtržníctva. Muž podgurážený alkoholom mal v stredu 18. novembra popoludní prísť do jedného z levočských pohostinstiev. Pristúpil k 75-ročnej žene a k čelu jej priložil plynovú pištoľ. Neskôr odtiahol zbraň od jej čela a namieril ňou k stropu a jedenkrát vystrelil. Krátko nato vyšiel von z baru a opätovne dvakrát vystrelil. K zraneniu a ani ku škode na majetku nedošlo.

Vrbov chystá predvianočné trhy
V obci Vrbov sa predvianočné trhy uskutočnia už 5. decembra od štvrtej poobede. Trhy budú spojené s príchodom Mikuláša a vystúpením detí z miestnej materskej a základnej školy. Pripravená je aj kapustnica a nedeľný odber krvi, ktorý sa uskutoční od 9.00 do 12.00 h v priestoroch obecného úradu.