Lukáš Kubus: Musím ešte stále napredovať

V uplynulých sezónach žiaril Kubus v drese FK Poprad. Kanonierske schopnosti Kubusa posunuli do zahraničia a pred sezónou prestúpil k poľskému druholigistovi Wisla Plock.

Lukáš Kubus si pochvaľuje vynikajúce tréningové podmienky v Plocku. Snímka: www.wisla.plock.pl

Lukáš Kubus si pochvaľuje vynikajúce tréningové podmienky v Plocku. Snímka: www.wisla.plock.pl

Podtatranec sa tak snaží napredovať v profesionálnom zahraničnom klube, kde by sa postupne rád prebojoval do základu. Wisla je po jeseni najväčším adeptom na postup medzi poľskú elitu a k postupu by Kubus rád prispel aj svojou čiastkou. Lukáš sa vrátil na sviatky domov, čo sme využili a pripravili pre vás rozhovor s bývalým ťahúňom popradského futbalového klubu.

V lete ste opustili Poprad a vydali sa na skusy za hranice…
» Som presvedčený, že prestup bol pre mňa správnym krokom. Dostal som skvelú možnosť vyskúšať si futbal vo svete. Išiel som do profesionálneho klubu a naplno sa mi splnil môj sen – živiť sa futbalom. Obrovská konkurencia skúsených hráčov ma motivuje a nie je vôbec jednoduché presadiť sa. Denno-denne musím na sebe usilovne pracovať a postupne futbalovo rásť. V Poprade ma síce mnohí fanúšikovia poznali ako strelca, ale vo Wisle je to už o niečom inom. V Poľsku hráme iný systém – na jedného útočníka a v ofenzíve máme trochu iné úlohy, na ktoré si ešte potrebujem zvyknúť. Miesto v základnej zostave síce ešte nemám isté, ale verím, že sa mi do nej predsa len podarí v nastávajúcom období prebojovať. Po dvoch mesiacoch už dokážem plynulo rozprávať po poľsky a nemám problém komunikovať s trénerom.

Čo hovoríte na podmienky a atmosféru vo svojom klube?
» Po príchode som zažil veľa noviniek a najmä profesionálny prístup, na ktorý už ostatní hráči boli zvyknutí. Rýchlo som sa však zmenám prispôsobil a som rád, že môžem pôsobiť v takom špičkovom poľskom klube. V porovnaní s Popradom sa tu starám čisto iba o svoju prácu, ktorou je poctivé trénovanie a zodpovedný prístup k futbalu. Máme vynikajúce tréningové podmienky, pomôcky, ihriská a všetko, na čo si spomeniem. Preto mi neostáva nič iné, ako pravidelne podávať svoje maximum a dosahovať čo najvyššiu úroveň. Zaujímavá je aj propagácia futbalu, či už v meste, v školách, alebo i v nemocniciach. Úlohou hráčov je aj rozdávanie lístkov na stretnutia verejnosti, ktorá to nesmierne prijala. Fanúšikovia si potom vážia každého futbalistu a máme s nimi výborný vzťah.

Ako sa zapracováva do tímu novic a zároveň legionár?
» So mnou prišlo množstvo nových hráčov, s ktorými sme po chvíľke vytvorili skvelý kolektív. Postupom času sa kvalita tímu preukazovala aj na samotných výsledkoch a suverénnemu postaveniu na čele tabuľky. V kádri sa pritom nachádza až 25 chlapcov a všetci sme dobrými kamarátmi. Útočníckov máme dokonca z nemeckého Wolfsburgu či holandského Roda Kerkrade. S týmito kvalitnými spoluhráčmi si všetci traja v útoku navzájom pomáhame a spoločne sa ťaháme dopredu. Výkonnostne sme v mužstve takmer na rovnakej úrovni a tréner má neraz ťažkú úlohu vytvoriť základnú zostavu. Popri ostatných hráčoch sa usilujem taktiež, čo najviac napredovať a niečo nové sa aj naučiť. Zistil som, že popracovať musím ešte na nadobudnutí herného sebavedomia, pretože v tomto kolektíve vyspelých hráčov je dôležité veriť si pri každej činnosti nielen na ihrisku, ale i mimo neho.

Čo vás najviac zaujalo v zákulisí vo Wisle?
» V prvom rade obdivujem otvorený prístup zainteresovaných ľudí k hráčom. Vážia si každého jedného futbalistu. Popritom odvádzajú pre nich maximálnu prácu a spoločná komunikácia medzi nimi, fanúšikmi a hráčmi je na vysokej úrovni. Považujem to za výrazné pozitívum, vďaka ktorému sa tiež môžem posunúť rapídnejšie nahor. Veľkým zážitkom boli pre mňa aj mentálne tréningy, na ktorých nám venoval jeden z trénerov osobitné hodiny a mali sme s ním aj skupinové tréningy. Takýto typ tréningu nám pomáhal na sebavedomí i motivácii, ktoré posunul dopredu.

Čo vás čaká v najbližšom období?
» Po vianočnej prestávke doma pod Tatrami začnem v Poľsku so zimnou prípravou 10. januára. Máme naplánované dve sústredenia v Poľsku a v Turecku, na ktoré sa už veľmi teším. Mojím jednoznačným cieľom počas prípravy bude naďalej usilovne pracovať, aby som sa v kádri dokázal stabilne prebojovať do základu. Bude pre mňa ešte veľmi náročné, ale som presvedčený, že postupne sa mi to napokon podarí. Kondícii a rýchlosti tímu som sa rýchlo prispôsobil. Čo sa týka práce s loptou v porovnaní s ostatnými spoluhráčmi som sa presvedčil, že musím ešte stále napredovať. Vynikajúcou motiváciou a prioritou nielen pre mňa, ale aj celé mužstvo je postup do najvyššej poľskej ligy Extraklasa. V súčasnosti sme po jeseni na čele tabuľky a o ničom inom ako o dosiahnutí postupu sa teraz ani nerozpráva. Mne ostáva už len veriť, že po kvalitnej príprave sa nám na jar podarí tento vytýčený cieľ spoločne dosiahnuť.

Marián DIC

Lukáš Kubus pred sezónou prestúpil do Wisly Plock. Snímka: www.wisla.plock.pl

Lukáš Kubus pred sezónou prestúpil do Wisly Plock. Snímka: www.wisla.plock.pl