Na Spiši pribudnú stovky pracovných miest

Do Spišskej Novej Vsi mieri nová miliónová investícia, ktorá má priniesť stovky pracovných miest. Na Spiši podpísali v piatok predstavitelia mesta a spoločnosti CEO Helske Slovakia deklaráciu o výstavbe nových výrobných kapacít a vytvorení pracovných miest. S výstavbou výrobných hál plánuje začať spoločnosť už na jar budúceho roku. V horizonte troch až štyroch rokoch chce firma vytvoriť 350 až 500 pracovných miest. Spoločnosť Helske na Slovensku rozšíri svoje výrobné kapacity, výskum a vývoj omietkových zmesí a farieb s použitím nanotechnológie v areáli tunajšieho priemyselného parku. „Naša spoločnosť investuje v priebehu troch rokov 14 miliónov eur len do výskumného a vývojového strediska. Tu bude zamestnávať 80 ľudí. Ďalšie pracovné miesta získajú operátori výroby, montážni pracovníci, administratíva a podporný tím. Do štyroch rokov vznikne v Spišskej Novej Vsi centrum servisného strediska za dva milióny eur, kde budeme zamestnávať 270 servisných technikov,“ uviedol riaditeľ spoločnosti CEO Helske Slovakia Matej Rusňák, ktorá zabezpečuje produkciu materskej anglickej spoločnosti na Spiši.

Primátor Spišskej Novej Vsi Ján Volný a riaditeľ spoločnosti CEO Helske Slovakia Matej Rusňák. Snímka: rov

Primátor Spišskej Novej Vsi Ján Volný (vľavo) a riaditeľ spoločnosti CEO Helske Slovakia Matej Rusňák. Snímka: rov

Nové výrobné kapacity budú v budúcnosti rozvíjať a zdokonaľovať stavebné produkty v oblasti ekologických a úsporných technológií. Vzniknú nové energetické divízie ako ekologické vykurovanie, príprava pre pasívne domy, vzduchotechnika, výskum a vývoj. Spoločnosť Helske plánuje na Spiši v najbližších rokoch investovať celkovo 42 mil. eur. Firma nadviazala spoluprácu s Technickou univerzitou v Košiciach. Investor už kúpil jeden pozemok v priemyselnom areáli a plánuje investovať aj do kúpy ďalších. Platy v novej firme by mali byť vyššie, ako je priemer v regióne.
„Spoločnosť Helske prinesie do nášho mesta nielen sofistikovanú výrobu, ale znamená pre naše mesto aj vedecko-výskumný rast. Dúfame, že deklarované investície a nárast výroby Helske v nasledujúcich rokoch potvrdí. Ako primátor Spišskej Novej Vsi môžem potvrdiť, že naše mesto vyjde investorom v ústrety. Ak bude potrebné, vytvoria sa nové odbory na miestnych odborných školách. Rátame so spoluprácou s vysokými školami a ďalšími subjektami,“ dodal primátor mesta Ján Volný. (rov)