Kroták zlomil päťstovku, no ešte nekončí

Najlepší strelec v histórii najvyššej slovenskej hokejovej súťaže Arne Kroták v nej v piatok pokoril hranicu 500 gólov.

hokej-hk-poprad-rekord-Krotak-Kiska-Svagerko-Lintner (2)

Slávnostný ceremoniál v Poprad. Zľava: Richard Lintner, Andrej Kiska, Arne Kroták, Jozef Švagerko. (Snímka: mik)

Už pred šiestimi rokmi ikona „kamzíkov“ prekonala Vincenta Lukáča, keď strelila svoj 394. gól v najvyššej slovenskej a federálnej lige. Pred deviatimi mesiacmi už dostal Kroták po pokorení 500-gólovej hranice spomienkový dres s číslom 500, no 20 z nich bolo ešte z čias jeho hokejových začiatkov v česko-slovenskej federálnej lige. Napriek pokročilému hokejovému veku si kapitán Podtatrancov ešte predĺžil kariéru a slovenské ľady brázdi aj počas aktuálnej sezóny. Stále je nesmierne platným hráčom a v piatok v Skalici už spečatil päťstovku výhradne v slovenskej najvyššej súťaži. Ešte na Troch kráľov vsietil gól s poradovým číslom 499 a mal dva zápasy na to, aby jubileum oslávil pred popradskými fanúšikmi. Proti Zvolenu však na Baroša nevyzrel a v zápase s Trenčínom Cháberu síce prekonal, no magický gól platiť nemohol, pretože rozhodca fúkol do píšťalky vo chvíli jeho zakončenia. Vychutnať si teda mohol síce úctyhodný, ale len potlesk skalických priaznivcov. Popradčania si museli na svojho hrdinu počkať do nedele. „Je mi to ľúto. Napriek tomu, že som sa veľmi snažil, život, resp. osud to zariadil takto. Chcem sa im však poďakovať za priazeň, ktorú prejavujú nie len mne, ale aj celému mužstvu. Verím, že ešte budú mať mnoho príležitosti na radosť a budú na nás hrdí,“ povedal Kroták a pokračoval v ďakovačke: „Chcel by som sa poďakovať svojim rodičom, že vychovali takého človeka. Chcem sa veľmi pekne poďakovať tým, ktorí zariadili, aby mi pán prezident podal ruku. Bolo to pre mňa veľmi milé prekvapenie.“

Štyridsaťtriročný veterán sa síce s hokejom končiť nechystá. Ikone Tipsort Ligy chýba majstrovský titul, ktorý nezískal ani počas štyroch sezón v drese Košíc. Uvedomuje si však, že 600-vku už zrejme neoslávi. „Na veľkoplošnej obrazovke som videl, že 400 gólov som zavŕšil v roku 2010. Päť-šesť rokov už bude asi priveľa, už to asi nezvládnem. Uvidíme, ako mi bude slúžiť zdravie, ako budú so mnou spokojní tréneri a chlapci v kabíne. Zbieram individuálne ocenenia v kolektívnom športe a titul chýba. Urobím všetko preto, aby sa to podarilo, ak to nevyjde, budem to brať tak, že nemôžem mať všetko,“ povedal kapitán „kamzíkov“ a na margo svojho rekordu racionálne dodal: „Myslím, že je to tým, že celú kariéru som odohral na Slovensku a taký blázon sa už asi nenájde. Ak áno, tak mu pogratulujem.“ Na Záhorí rozhodol zápas hetrikom, takže na svojom konte má už 502 presných zásahov, pričom 115 z nich strelil, keď obliekal dres Košíc. Ak teda ešte pridá ďalších 13 gólov, zaokrúhli ešte popradskú 400-vku v slovenskej súťaži. Vrátane 20 gólov za Podtatrancov z čias federálnej ligy však v aktuálnej sezóne už 400 v bielo-modrom seniorskom drese v rámci najvyšších súťaží „oslavoval“. V debutovej sezóne medzi seniormi 1989/90 navyše zaznamenal za Poprad v 1. Slovenskej národnej hokejovej lige sedem zásahov, takže za popradských seniorov strelil v ligových súťažiach už 414 gólov.

arne-krotak-kiska-prezident-hokej

Rekordmanovi potriasol pravicou aj prezident Slovenskej republiky. (Snímka: mik)

V nedeľnom televíznom zápase bola pre Krotáka pripravená slávnostná ceremónia. Oceňovania obvykle bývajú ešte pred úvodným vhadzovaním, no tentoraz kvôli rekordmanovi v Poprade prerušili stretnutie. Keď členovia jeho druhej formácie prvýkrát schádzali z ľadu, prišiel spomienkový dres Krotákovi odovzdať prezident SR Andrej Kiska, pamätnú hokejku mu venoval primátor Popradu i prezident klubu v jednej osobe Jozef Švagerko a pogratuloval mu aj prvý muž Tipsport Ligy Richard Lintner. Spoluhráči dali svojmu lídrovi najkrajší darček v podobe víťazstva nad Žilinou. (mik)