Novinky v zákulisí, šesť bodov a päťstovka

Hokejový týždeň sa točil najmä okolo legendárneho Arneho Krotáka.

Hokej-HK-Poprad-Krotak

Najlepší strelec najvyššej slovenskej súťaže (aktuálne 502 gólov), dočasný športový riaditeľ HK Poprad, člen Správnej rady HK ŠKP Poprad, člen Mestského zastupiteľstva v Poprade – Arne Kroták (Snímka: mik)

Správna rada HK ŠKP Poprad na stredajšom zasadnutí poverila výkonného riaditeľa HK Poprad Petra Žifčáka, aby do najbližšieho zasadnutia zhromaždenia delegátov občianskeho združenia HK ŠKP Poprad dočasne poveril riadením všetkých športových záležitostí Arne Krotáka. Hokejista mal pôvodne aj protikandidáta, no Tibor Turan sa kandidatúry na post športového riaditeľa nakoniec vzdal. V klube končí zároveň aj jeho mladší brat Miroslav, ktorý pôsobil ako vedúci mužstva a zastával aj manažérsku funkciu. Od 1. januára začal na Slovensku platiť nový zákon o športe, ktorému podlieha aj hokejová súťaž. Nakoľko Ľubošovi Bartčekovi a Radoslavovi Suchému končili hráčske zmluvy k 31. decembru 2015, nové podpísali už podľa aktuálnej legislatívy. Hokejisti mali doteraz štatút živnostníkov, no z tejto dvojice už sú zamestnanci klubu. Informácie o uzavretí kontraktov boli medializované v piatok. „Sme radi, že sme mohli podpísať zmluvy s dvojicou bývalých hráčov NHL a reprezentantov. Zmluvy s HK Poprad podpísali do konca aktuálnej sezóny. Klub je veľmi vďačný, že hráči sami navrhli zníženie zmlúv. K týmto dvom by som chcel prirátať aj kapitána družstva Arne Krotáka. Trojica hokejistov chce aj takýmto iniciatívnym spôsobom pomôcť klubu v ťažkej a zložitej situácii. Veľmi si to ceníme,“ uviedol výkonný riaditeľ HK Poprad Peter Žifčák.

Ľuboš Bartečko (vľavo) a Radoslav Suchý podpísali nové zmluvy s HK Poprad. Snímka: rov

Ľuboš Bartečko (vľavo) a Radoslav Suchý podpísali nové zmluvy s HK Poprad. Snímka: rov

500 + 501 + 502 = Víťazstvo
V piatok „kamzíci“ cestovali na Záhorie bez zraneného Dindu, potrestaného Fabiana a chýbal aj chorý Briják. Aby Pavel Paukovček mohol zložiť aspoň tri obranné páry, nominoval Mareka Krmenčíka. Junior však nakoniec seniorský debut nezažil, pretože tréner radšej točil päticu osvedčených obrancov. Defenzíve určite pomohol aj návrat brankára Matúša Kostúra, ktorý mal problémy so slabinami. Podtatranci do súboja proti poslednej Skalici vstupoval v pozícii favorita, takže víťazstvo bolo takmer imperatívom. Najväčšiu pozornosť však pútala hrajúca legenda Arne Kroták, ktorý mal na svojom konte 499 gólov v najvyššej slovenskej hokejovej súťaži. Kapitán tímu už pociťoval tlak z každej strany na to, aby okrúhlu hranicu dosiahol a mohol sa naplno sústrediť na napredovanie mužstva. Tlak z neho v Skalici veľmi rýchlo opadol, keď ho v ideálnej pozícii v medzikruží našiel prihrávkou spoza brány Matúš Paločko a Kroták už v prvej minúte vymietol pravý horný roh Romančíkovej svätyne. Nakoľko jubilejný 500. gól strelil na ľade odľahlého súpera, oslavy boli skromnejšie. Za potlesku skalických fanúšikov mu prišli pogratulovať spoluhráči a zápas pokračoval ďalej. Prvá tretina na Záhorí veľa hokejovej krásy nepriniesla a jediná šanca, ktorá zaváňala gólom sa zrodila až v jej poslednej minúte, keď sa na Kostúra rútil Mickievics. Lotyš však do koncovky v úniku nezapojil ani náznak kreativity a ľahkou strelou vyrovnať ani nemohol. Bezkontaktnú letargiu duelu narušil až v prostrednej časti opäť Kroták, ktorý sa pohral s Romančíkom, napodobnil zakončenie, ktorým Peter Forsberg rozhodol o zlate Švédov na olympiáde 1994 v Lillehammeri, a jednou rukou zasunul puk za Romančíkov chrbát. Domáci dali o sebe vedieť opäť v závere tretiny, keď Bartečko zmaril prvým faulom v stretnutí príležitosť o 22 rokov mladšieho Studeniča. Samostatné nájazdy sú azda jedinou výraznou Kostúrovou slabinou a potvrdil to aj skalický dorastenec, ktorý bekhendovým blafákom znížil. Prvé vylúčenie, ktoré prišlo až v záverečnom dejstve, hneď skončilo aj gólom. Poprad hral presilovku, Paločko hľadal z ľavého krídla Heizera v medzikruží, no tomu strela nesadla. Puk sa však dostal k osamotenému Krotákovi a ikona „kamzíkov“ zavŕšila strelou zápästím hetrik. Záhoráci akosi počas celého duelu zabúdali, že o víťazstvo treba aj bojovať. V závere im nemohol pomôcť ani najproduktívnejší hráč tímu Pavel Brendl, ktorý dostal desaťminútový osobný trest, takže Podtatranci vďaka Krotákovmu hetriku zvíťazili 1:3.

hokej-hk-poprad-zilina-koys

Mladík Patrik Koyš (vprav), ktorý je v Poprade na hosťovaní z Trenčína, rozhodol duel proti Žiline. (Snímka: mik)

Kroták si mohol oslavy pokorenia magickej hranice so svojimi vernými fanúšikmi v Poprade vychutnať až v nedeľu proti Žiline, s ktorou „kamzíci“ ťahali už 12-zápasovú víťaznú šnúru. Okolo 500-vky už bolo všetko rozhodnuté, takže sa mohol ceremoniál počas televízneho zápasu vopred pripraviť. Keď schádzal Krotákov druhý útok z ľadu, duel sa na pár minút prerušil a štyridsaťtriročnej „trinástke“ prišiel pogratulovať prezident Andrej Kiska, Jozef Švagerko i Richard Lintner. Podtatrancom sa síce vrátil Fabian, no stále chýbal Briják, Dinda bude s ramenom laborovať ešte minimálne týždeň a Rusnák pre zranenie už možno v sezóne ani nenastúpi. Jančuškovi „vlci“ na ranených „kamzíkov“ aj vycerili zubiská, keď Stupka v presilovke tečoval Handlovského strelu od modrej za chrbát Kostúra. Fabiana nepriaznivé skóre nenechalo dlho chladným, a keď si všimol Tomekov zakrytý výhľad, vystrelil a vyrovnal. Po herne nevýraznej prvej tretine prišlo zaujímavejšie druhé dejstvo. Aktivitou opäť hýril mladík Koyš a podarilo sa mu aj parádnym tečom využiť Malinovo nahodenie z ľavého krídla do predbránkového priestoru. Útočník, ktorý pod Tatrami hosťuje z Trenčína, tak spláca dôveru Pavla Paukovčeka, ktorý ho zaradil do elitnej formácie. „Kamzíci“ však hrali celý zápas na tri formácie, čo sa odzrkadlilo v tretej časti. Fyzicky vyčerpaní sa snažili ubrániť tesný náskok a keďže hostia zahadzovali svoje šance, Milan Jančuška sa v závere musel uchýliť k power-play. Domáci v ňom dvakrát nerozvážne vyhodili puk na zakázané uvoľnenie, čo im znemožňovalo striedanie, no v záverečných sekundách unikol z obrannej ulity Fabian. „Vlci“ mu však postavením znemožňovali vystreliť, tak ponúkol gól Paukovčekovi, ktorý spečatil trináste víťazstvo Popradu nad Žilinou za sebou na 3:1.

Trénerov syn mal z presného zásahu nesmiernu radosť. „V poslednom čase som sa herne aj strelecky trápil. Dúfam, že aj gól do prázdnej ma nabudí pozitívnym smerom a budem hrať ako predtým. Šiel som na istotu, potreboval som už skórovať ako soľ. Zápas bol vyrovnaný, nás bolo 15 a v niektorých momentoch mali viac z hry Žilinčania. Sily nám postupne ubúdali, ale sme radi, že sme to ubojovali aj s kusom šťastia,“ vyjadril sa Lukáš Paukovček. „Kamzíkov“ už v utorok čaká domáce stretnutie s Nitrou, v piatok hrajú v Banskej Bystrici a v nedeľu sa tréner Paukovček, Bartečko, Suchý, Kroták a Richard Rapáč zúčastnia All Star exhibície pod Zoborom. (mik, rov)