Odhodlanie s Nitrou a potupa pod Urpínom

Popradskí hokejisti minulý týždeň dvakrát prehrali, no pätica našich si náladu vylepšila v exhibícii.

Hokej-HK-Poprad-Nitra-Palocko-Valent

Matúš Paločko (vpravo) sa prediera cez nitriansku defenzívu. (Snímka: mik)

Pre nedeľný All Star Game sa 41. kolo Tipsport Ligy presunulo na utorok a Podtatranci privítali Nitru. Štandardne riedka zostava popradských hokejistov, do ktorej sa vrátil aspoň Dinda, mala v prvej tretine viac z hry a vypracovala si niekoľko zaujímavých šancí, no z gólu sa zverenci trénera Paukovčeka neradovali. V druhom dejstve boli už „corgoni“ nebezpečnejší a keby pri Macíkovej dorážke nezastúpil Kostúra v bráne pohotový Dinda, hostia by sa ujali vedenia. Po nepremenenej šanci však dlho smútiť nemuseli, pretože Malinovi sa nepodarilo vyhodiť puk z útočného pásma, na modrej čiare ho zachytil Milam, jeho prihrávku síce Laliberte spracoval chrbtom k bráne, no z otočky sa presadiť dokázal. Druhá polovica prostrednej tretiny však opäť patrila „kamzíkom“. Keď v oslabení hrozil únik Bajarunsa, brankár Valent sa vydal na výlet ďaleko od svojho bránkoviska, aby zažehnal hrozbu. Bajarunsove nádeje sa mu síce pochovať podarilo, no k odrazenému puku sa dostal Kroták. Domáci kapitán však bol v tesnom ofsajde pred opustenou bránou. Valent dokazoval svoje kvality a držal Nitru vo vedení, no v presilovke Podtatrancov na Heizorov teč Suchého strely už nevyzrel. V tretej časti zaujal najmä parádny prienik Paukovčeka cez defenzívu hostí, ktorým mohol zavariť aj Rapáč z trestného strieľania, v ktorom však neuspel. Ani jeden z tímov nedokázal využívať početné výhody a keďže gól neprinieslo ani predĺženie, išlo sa do samostatných nájazdov. Matúš Kostúr už pred časom priznal, že táto situácia nepatrí medzi jeho silné stránky a potvrdilo sa to i v utorok. Jeden Paločkov úspešný pokus na dva premenené nájazdy Macíka nestačil, takže Poprad prehral s Nitrou 1:2 sn.

Podtatrancom hralo do karát, že tréner Banskej Bystrice Vladimír Országh sa v piatok boril s poriadnou maródkou. Chýbali mu aj takí hokejisti ako Tománek či Handzuš a diery musel plátať juniormi. Pre rovnaký krok sa rozhodol aj Pavel Paukovček, takže šancu dostali po čase opäť Achs či Toma a obranca Krmenčík už na zopár striedaní aj naskočil. Síce pre zmenu chýbal Kasík, no Briják sa naopak vrátil. Diváci pod Urpínom videli v prvej tretine ofenzívny dynamický hokej z oboch strán s množstvom gólov. Strelecké hody začali v siedmej minúte a v rozpätí 45 sekúnd skončil puk až trikrát v sieti. Všetko načal Arne Kroták, keď sa postavil na buly v útočnom pásme proti Marošovi Surovému. V súboji generácií hrali prím skúsenosti, keď 19-ročný mladík až trestuhodne zle zahral na vhadzovaní a rekordman Tipsport Ligy prepálil Bacashihuau priamo z bodu na vhadzovanie. Blesková odpoveď prišla v podaní štvrtej formácie „baranov“, keď vyhraté buly smerom na zadákov zužitkoval strelou príklepom Ďatelinka, ktorý doplnil inak mladučkú päťku. Prestrelku na chvíľu uzavrel ešte Štrauch, ktorý presne zamieril nad ľavé rameno Bacashihuau. Strelci si na pár minút dali pauzu, no keď Majdán využil nedôrazné bránenie Gáborčíka, ktorého pred bránou napodobnil Malina, a poslal spoza brány prihrávku do medzikružia na Kytnára, skóre sa vyrovnalo. Banská Bystrica však opäť ukázala, čo v Poprade absentuje. Tvrdé strely príklepom v podaní obrancov. Z totožnej situácie ako pri góle Ďatelinku poslal domácich do vedenia Čížek. Aby toho nebolo málo, tak v úvode druhého dejstva z pravého krídla ešte prepálil Kostúra aj kanonier Hvila. Po tomto góle dostali najskôr možnosť presilovky o dvoch hráčov „barani“ a následne po nich i „kamzíci“ a na dovtedajší priebeh bolo až prekvapením, že sa počas nich nikto nepresadil. Celý zvyšok prostrednej časti sa v podstate niesol v znamení nevyužitých presiloviek Podtatrancov, takže juniori na oboch stranách si príliš nezahrali. Návod na premieňanie početných výhod im dali „barani“, keď sa po Pujacsovej strele puk odrazil priamo pred Majdána, ktorý nemal problém trafiť odkrytú časť Kostúrovej brány. V tretej tretine tú najmenšiu nádej hostí v obrat pochoval prehľad Sandgrena, ktorý perfektne našiel Ďatelinku, ktorý si nakorčuľoval do predbránkového priestoru a zvýšil náskok. Stretnutie sa tak už dohrávalo, no Ďatelinka hral stále s chuťou a pri jeho strele od modrej čiary mu doprialo aj šťastie. Puk síce škrtol o brániacich Popradčanov, no napriek tomu si našiel cestu do brány. Robustný obranca tak zavŕšil hetrik, no skóre na 8:2 ešte spečatil Majdán, ktorý Kostúra nachytal opäť strelou z pravého krídla.

V nedeľu čakal päticu Podtatrancov All Star Game v Nitre. V exhibícii v novom formáte viedol tím Tipsportu z pozície kapitána Ľuboš Bartečko, ktorý si k sebe vybral aj Radoslava Suchého. Trénerom tímu Slovnaft pod vedením Jozefa Stümpela sa stal Pavel Paukovček a jeho farby hájili ešte aj Arne Kroták s Richardom Rapáčom. Obaja sa v prvom zápase proti „škodovke“ gólovo presadili, no na postup do finále to nestačilo. To si však vybojovali „Bartečkovci“, ktorí porazili WSM, pričom sa presadili taktiež obaja Podtatranci. Tipsport však na Škodu vo finále nestačil, no z týchto exhibícií odchádzajú spokojní všetci. (mik)