„Sparťania“ dobývali podtatranské mesto

V septembri si do Tatranskej Lomnice prišli zmerať sily „Sparťania“, ktorí sa venujú extrémnemu prekážkovému behu. Ani nie po pol roku sa pod Tatry vrátili opäť, aby vo Svite absolvovali zimnú verziu adrenalínového dobrodružstva.

Winter-Spartan-Race-Svit-Ziska

Petrovi Žiškovi sa síce nepodarilo regulérne zdolať „monkey ring“, no napriek „angličákom“ si vedenie udržal a do cieľa dobehol na prvom mieste. (Snímka: mik)

Skóre sobotné ráno priniesol zo sebou poriadne mrazy, no odvážnym šťastie praje a tesne po štarte úvodnej Elite kategórie vyšlo slnko, ktoré robilo prostredie znesiteľnejším. Pre zážitok si k nám prišlo vyše 2 000 odvážlivcov z 12 krajín Európy, štartovalo sa v niekoľkých skupinách po 250 až 300 pretekárov, ktorí absolovali verziu Spartan Sprint na 5 a viac kilometrov. Špecifikum Spartan Race však spočíva v tom, že účastníci zistia až počas pretekov, aké prekážky ich čakajú a čo znamená 5 a viac kilometrov. V sobotu dĺžka šprintu presiahla 7 km.

„Moderátor, ktorý s nami chodí po slovenských pretekoch pochádza zo Svitu, takže on nám ponúkol túto lokáciu. Prišli sme sem v lete, obzreli si prostredie so zástupcami mesta, ktorí tomu boli naklonení a sme radi, že s mestom Svit sme mali takú dobrú spoluprácu. Snehu síce nie je veľa, čo je však dobré. Viac sa to podobalo letu, akurát so zimnou atmosférou, pretože bolo -14 a určite to bolo náročnejšie aj na dýchanie ako v lete,“ povedal člen organizačného tímu Ján Čandík a pokračoval: „Prekážky sa prakticky opakujú na každých pretekoch. Nikto však nevie kde a v akom poradí na ne narazí, koľko ich bude ani aká je presná dĺžka trate. Využili sme napríklad aj skateboardovú U-rampu, čo je využitie aktuálnej lokácie. Štandardne sa opakuje šplh na lane, kladiny na koordináciu pohybu, preskakovanie vysokých bariér, plazenie sa pod ostnatým drôtom či monkey ring, kde musí mať pretekár aj silu v rukách a zároveň techniku.“

Spartan Race štandardne otvára skupina Elite, kde sa muži súperia o víťazstvo, za ňou sa na trať vydávajú elitné ženy a potom nasledujú odvážlivci, ktorí si prídu pre nový zážitok. Top pretekárom v Európe je člen Ski Teamu Štrbské Pleso Peter Žiška, ktorý zvíťazil pred týždňom v Liberci. Suverénne si počínal aj vo Svite, no na „opičích kruhoch“ pár metrov pred cieľom jediný raz pochybil a musel robiť trestné „angličáky“. Mal však dostatočný náskok a jeho čas 37:20 min bol nakoniec víťazným. Druhý skončil primárne orientačný bežec Marián Dávidík a tretiu priečku obsadil Štefan Šurgan. Najrýchlejšia žena Petra Veselá stratila na Žišku 12 minút. „Bežalo sa mi trošku ťažšie ako pred týždňom v Liberci. Od trate som očakával viac kopcov, no bola viac rovinatá a rýchla. Mal som čas 37:20 min, čo je na vyše sedem kilometrov veľmi rýchle. Mrzí ma posledná prekážka „monkey bar“, kde sa mi šmyklo na poslednom kruhu. Podľa amerických pravidiel by som to mal mať uznané, lebo kde nie je zvonec, stačí sa dotknúť poslednej časti prekážky. Našťastie som to však stihol a náskok, ktorý som si vybudoval, som si udržal až do cieľa. Prekážky boli štandardné, trať bola celkom dobre pripravená,“ zhodnotil svoje vystúpenie Žiška a pokračoval: „Chodieval som sem pár rokov dozadu s deckami na tréningy, no už trénujem v Bratislave. Stále bojujem ešte s natiahnutou achilovkou, takže skôr jazdím na bežkách a snažím sa nohu šetriť. Keby súper zvládol poslednú prekážku, určite by ma obehol, ale taký je šport. Trať bola premrznutá a šmýkalo sa. Celkovo sa s tým vysporiadať, vrátane chladu, nie je jednoduché hlavne pre svaly. Je to celkom iné ako v lete, ale mne sa viac páči takýto Winter Spartan Race, pretože zimu mám radšej, ako leto. Keď sme ráno prišli, bolo nepríjemné ísť z postele do takej zimy, ale po chvíli sa človek aklimatizuje a už sa to v pohode dá.“ (mik)