Hokejisti sa posilnili, no zranil sa Bartečko

Podtatranci v uplynulom týždni dvakrát triumfovali a jeden duel neodohrali.

Hokej-HK-Poprad-Žilina-Bartecko

Ľuboš Bartečko si v stretnutí proti Žiline zranil pravé rameno a sezóna sa preňho skončila. (Snímka: archív/mik)

Vedenie HK Poprad už vyrovnalo záväzky z minulosti voči trojici bývalých hráčov, čo automaticky ukončilo trest ohľadom zákazu prestupov. „Kamzíci“ to patrične využili, keď výmenou Bajarunsa získali z Banskej Bystrice robustného obrancu Henricha Jaborníka. Zadné rady vystuží aj Tomáš Pařízek, ktorý odohral v aktuálnej sezóne osem duelov za Trenčín. Naopak hosťovanie skončilo bekovi Brijákovi, ktorý sa vrátil do Prešova. Posilnila sa aj ofenzíva, keď zo Skalice prišiel center Vladimír Lantoš a krídelník Ondrej Mikula, pre ktorého bude Poprad už štvrtým klubom v aktuálnom ročníku. Výbornou správou je aj zotrvanie člena elitnej formácie Patrika Koyša, ktorému končilo hosťovanie z Trenčína.

Koniec Záhorákov v súťaži
Obavy sa začiatkom týždňa naplnili. Skalica nenastúpila na tretí zápas v sezóne, čo ju automaticky vylúčilo z Tipsport Ligy. Jej doterajšie zápasy tak budú anulované, čo sa premietne aj do tabuľky. „Kamzíci“ Záhorákom raz podľahli a ďalšie dva body s nimi stratili za víťazstvá po predĺžení, takže z 15 možných získali proti Skalici len 10 bodov. Väčšina tímov odčítava viac, takže Poprad si mierne polepší. Pro-Hokej zároveň rozhodol, že individuálne štatistiky z anulovaných stretnutí ostávajú, takže napríklad Arne Kroták o svoju 500-vku neprišiel. Baráž, ktorá mala mať novú formu play-out-u teda rovnako musí zmeniť formát. Okrem finalistov 1. ligy si ju zahrá len deviaty tím Tipsprot Ligy, ktorým bude buď Martin alebo Piešťany.

Dokonalý obrat
Pod hradom Matúša Čáka hrali naši hokejisti svoj prvý zápas po prestávke. Tréner Paukovček zaradil Lantoša na Bajarunsovu pozíciu v druhom útoku a Jaborník v druhej obrane doplnil Fabiana. Mikula putoval k Rapáčovi s Paukovčekom. Pařízek sa pridal do štvrtého defenzívneho páru ku Gáborčíkovi. Utorkové stretnutie odštartovalo prevahou domácich, z ktorej vyťažili i rýchly gól. Patakyho prienik Kostúr síce zlikvidoval, no vzápätí nevedel nájsť puk ležiaci tesne pred svojimi betónmi. Veľmi dobre sa zorientoval Švec, ktorý ho prepasíroval do brány. „Kamzíci“ po reprezentačnej prestávke pôsobili ospalým dojmom a hlavne sa s tímom zohrávali nové posily. Na Cháberu vyslali v prvom dejstve len pár propagačných pokusov. Šance „vojakov“ boli trochu nebezpečnejšie a podarilo sa im streliť aj gól do šatne. Stümpel totiž vypichol pri rozohrávke puk Bartečkovi, za bránou ho získal Melichárek, ktorý naservíroval späť Stümpelovi na premiérový gól v drese Dukly. Po prestávke Trenčania zabudli strážiť Bartečka pred Cháberom, čo využil Heizer na prihrávku a Bartečko znížil. Potom sa konečne aj pritvrdilo, no často nedovolenými spôsobmi. „Kamzíci“ síce početné výhody nezužitkovali, no zásadnejšie začali vystrkovať „rožky“ v ofenzíve. Ožitie Popradu nakoplo aj domácich a začal sa hrať atraktívny hokej. Skóre sa menilo až v záverečnej tretine, keď počas presilovky hostia zakombinovali po obvode útočného pásma, Paločko len nastavil hokejku do prudkej Fabianovej prihrávky a bolo vyrovnané. Sľubné šance potom prichádzali na oboch stranách, no tie najväčšie mali v závere „kamzíci“. Najskôr nepochodil pred bránou osamotený Koyš, no Paločko dokázal efektívne tečovať Krotákov pokus od modrej a zavŕšil tak dokonalý obrat na konečných 2:3.

Natiahnutie série
V piatok bol v pláne jediný domáci duel „kamzíkov“ vo februá­ri, no mali hostiť práve odstúpenú Skalicu, takže mali zápasové voľno. Do kolotoča stretnutí sa vrátili v nedeľu v Žiline, s ktorou už dva roky len vyhrávajú. Hneď prvý útok hostí musel riešiť videorozhodca a Heizer úspešný nebol. Potom „vlci“ukázali zuby, no Kostúr si držal čisté konto. Tutovka prišla opäť na opačnej strane a Suchý ponad ležiaceho Tomeka nastrelil žŕdku. Platilo však otrepané nedáš – dostaneš, keď Drevenák vypichol puk Bartečkovi a v samostatnom úniku presne zamieril. Hral sa obojstranne ofenzívny hokej. Obaja súperi mali možnosti presilových hier, no skóre sa v prvej tretine už nemenilo. V druhom dejstve sa obraz hry zmenil, ofenzívne hody vystriedal boj o každý puk a obe mužstvá mali problém dostať sa do šancí. Keď však defenzíva „vlkov“ nechala Bartečka predrať sa až do hĺbky útočného pásma, skúsený krídelník našiel prihrávkou Števuliaka v medzikruží, ktorý z prvej nedal Tomekovi šancu. Popradčania však nevyužili následné presilovky a do tretej časti navyše vstupovali v oslabení o dvoch hráčov. Bartečkovi sa podarilo uniknúť aj v početnej nevýhode a Homér musel zatiahnuť ručnú brzdu. Bartečko však v páde napálil pravým ramenom do mantinelu a nebol schopný nastúpiť na trestné strieľanie. Zastúpil ho Suchý, no Tomek ho bez problémov vychytal. Už v rovnovážnom počte hráčov udreli domáci. Drevenák v rohu ihriska zobral puk Malinovi, nakorčuľoval si sám pred bránku a poslal svojich do vedenia. Podtatranci bleskovo odpovedali a po prihrávke Lantoša spoza brány si Števuliak úspešne zopakoval gólovú situáciu z druhej dvadsaťminútovky. Do konca riadneho hracieho času svoje príležitosti nevyužil ani jeden tím, a keď domáci nevyužili prečíslenie dvoch na jedného v predĺžení, rozhodovalo sa v samostatných nájazdoch. Kostúr nekapituloval ani raz, Števuliak so Štrauchom síce neuspeli, ale o triumfe 2:3 sn rozhodla nová posila zo Skalice Vladimír Lantoš. Štrnáste víťazstvo „kamzíkov“ nad „vlkmi“ za sebou však malo svoju krutú daň. Kroták nedohral pre problémy s kolenom a Bartečkovi sezóna skončila. (mik)