Niektoré mostíky v Tatrách na zimu odkladajú

Napriek tomu, že v Tatranskom národnom parku platí sezónna uzávera chodníkov, veľká väčšina z nich je stále prístupná pre verejnosť. Turisti majú v celých Tatrách aj cez zimu k dispozícii okolo 600 kilometrov chodníkov.

Zimná údržba turistických chodníkov v Tatrách. Snímka: bur

Zimná údržba turistickej infraštruktúry v Tatrách. Snímka: bur

„Priechodnosť turistických chodníkov kontrolujeme v zimných mesiacoch a priebežne z nich odstraňujeme prekážky, napríklad spadnuté stromy či prekážajúce vetvy stojacich stromov. Starostlivosť venujeme aj ostatným zariadeniam, slúžiacim turistom,“ uviedol ekológ Štátnych lesov TANAP-u Pavol Kráľ. Sezónna uzávera uzatvára niektoré chodníky na dlhých sedem a pol mesiaca.
Starostlivosť o turistickú infraštruktúru má aj trochu netradičnú podobu. Z niektorých miest, na ktorých platí sezónna uzávera, lesníci rozoberú a odvezú najmä mostíky. „V ochrannom obvode Štrbské Pleso máme mostík na chodníku vedúcom k Žabím plesám, ktorý celý pred zimou rozoberieme a uložíme bokom. Na jar ho potom opäť vrátime na miesto. Máme skúsenosť, že je to jednoduchšie, ako ho každú jar opravovať. Päťmetrovej vrstve snehu, ktorá na ňom cez zimu leží a mierne sa posúva, nemá šancu drevený mostík odolať,“ uviedol P. Kráľ. Podobne demontujú lesníci aj lavičky zo Zadnej Tichej doliny, spod Červeného úplazu a od Čiernej zeme. Každoročne demontujú lesníci aj panely na Náučnom chodníku Roháčske plesá v Roháčskej doline vo Zverovke a na Náučnom chodníku Juráňová dolina v Oraviciach. Tohto roku odložili aj panely z náučného chodníka Pramenište.
V zime sa turisti môžu v Tatrách stretnúť so zimným tyčovým značením. To osádzajú pracovníci strediska terénnych služieb najmä na chodníkoch k otvoreným turistickým chatám. Tyčovým značením sú značené aj niektoré úseky Tatranskej magistrály. Vytyčuje sa aj úsek zo Sliezskeho domu na Hrebienok a odtiaľ na Skalnaté Pleso. Samotná Tatranská magistrála je v zime čiastočne prístupná. „Úsek od Štrbského Plesa na Popradské pleso je v zimných mesiacoch presmerovaný asi v polceste na takzvanú zimnú cestu, ktorá vedie mimo lavínových trás. Ďalším v zime uzatvoreným úsekom je výstup od Popradského plesa na Ostrvu,“ dodal Pavol Kráľ. (red)