Cena pre Idu Štefánikovú

Cenu mesta Vysoké Tatry za celoživotné dielo dostane bývalá učiteľka Ida Štefániková z Tatranskej Lomnice.

tatransky_galavecer

Rozhodli o tom poslanci mestského zastupiteľstva na poslednom zasadnutí minulý týždeň. Cenu odovzdá laureátke primátor Vysokých Tatier Ján Mokoš na Tatranskom galavečere, ktorý sa uskutoční 15. marca v rámci 69. výročia vzniku mesta. Vo Vysokých Tatrách, v Tatranskej Lomnici, pôsobila ako učiteľka na miestnej základnej škole od roku 1958. Dnes už 87-ročná Ida Štefániková je spoluautorkou jedného zo šlabikárov a čítanky pre prvákov. Počas aktívnej kariéry získala viacero ocenení, najviac si váži Medailu Jána Amosa Komenského z roku 1979, ktorú si prevzala od prezidenta republiky. Ida Štefániková bola aktívna aj ako prispievateľka rôznych odborných a regio­nálnych periodík. Okrem Učiteľských novín a časopisu Komenský prispievala aj do novín Priekopník, Pravda, ale i do Podtatranských novín.

Poslanci Mestského zastupiteľstva vo Vysokých Tatrách na poslednom zasadnutí rozdeľovali aj dotácie športovým klubom. Mesto podporí športovú prípravu bratov Žampovcov, ako aj ich účasť na pretekoch Svetového pohára v lyžovaní sumou šesťtisíc eur. Memoriál Ing. Žigmunda Bornemiszu podporí mesto sumou sedemtisíc eur. Mesto podporí aj TJ Vysoké Tatry sumou 5 800 eur, miestny futbalový klub sumou štyritisíc eur a lyžiarsky klub sumou 3 500 eur.

Poslanci sa rozhodli podporiť aj aktivity súkromného lyžiarskeho múzea v Tatranskej Lomnici. Na projekt Zviditeľnenie histórie Vysokých Tatier a tatranského športu prostredníctvom Ski Musea v Tatranskej Lomnici vyčlenili poslanci z dotačného programu mesta tritisíc eur.