Na Štrbskom Plese pripravili bohatú Veľkonočnú nedeľu

Nezabudnite si prestaviť hodiny
V nedeľu si pospíme o hodinu menej. Práve počas veľkonočných sviatkov dôjde k zmene zimného na letný čas. Ku zmene na letný čas, posunutím o jednu hodinu dopredu, dôjde v nedeľu 27. marca. O 2.00 h ráno si ručičky na hodinách posunieme o hodinu dopredu na 3.00 h. Letný čas budeme mať až do 30. októbra.

Podpísali memorandum o spolupráci
Spoločnosť Whirlpool Slovakia podpísala Dohodu o spolupráci a partnerstve s dvomi popradskými školami – Strednou odbornou školou elektrotechnickou v Matejovciach a Strednou odbornou školou technickou na Kukučínovej ulici. Firma sa zaväzuje podporovať tieto školy tak, aby dokázali vytvoriť absolventov, ktorí sa u nich uplatnia. „Jedna z najlepších vecí, ktoré sme v histórii mali, bolo učňovské školstvo,“ komentoval podpis memoranda konateľ spoločnosti Michal Major.

Ochranári už čakajú na bociany
Správa TANAP-u ukončila živé prenosy z kamier, ktoré boli zamerané na spevavce. V týchto dňoch sa už ochranári pripravujú na prílet bocianov, ktoré budú v priamom prenose aj v tomto roku. Bocianie hniezda budú kamery monitorovať do konca augusta. Tohtoročnou novinkou je sledovanie hniezd havranov. Okrem toho má verejnosť možnosť sledovať aj život pod vodnou hladinou v prítoku riečky Belá pod Kriváňom. Živé prenosy nájdu záujemcovia aj na stránke www.spravatanap.sk.

Hľadajú novú tvár námestia v Spišskej Belej
Mesto Spišská Belá pripravuje verejnú súťaž na spracovanie architektonicko-urbanistickej štúdie Námestie v Spišskej Belej. Ide o územie od hlavnej križovatky po rímskokatolícku faru. Cieľom štúdie má byť nájdenie nosnej myšlienky námestia, ktorá by bola charakteristická pre toto územie s novými urbanistickými prvkami. Od verejnej súťaže si samospráva sľubuje nový pohľad na úpravu niektorých častí námestia, ktoré by nadviazali na už zrekonštruované časti.

Ďalšie noviny vyjdú v stredu
Najbližšie číslo Podtatranských novín nájdete v novinových stánkoch až v stredu 30. marca. Dôvodom sú veľkonočné sviatky a dva voľné dni, ktoré nás čakajú – Veľký piatok a Veľkonočný pondelok. Uzávierka inzercie do najbližšieho čísla novín bude už vo štvrtok 24. marca o 12.00 h.

Skolaboval v Slovenskom raji
Túra do Slovenského raja sa stala osudnou pre 62-ročného slovenského turistu. Okolo poludnia požiadal slovenský turista o pomoc pre svojho kolegu, ktorý pri výstupe Závojovým vodopádom v Sokolej doline skolaboval. Na miesto okamžite vyrazili horskí i leteckí záchranári. Pri pacientovi bol z vrtuľníka pomocou navijaka vysadený lekár. Aj napriek snahe všetkých zúčastnených záchranných zložiek sa muža nepodarilo oživiť.

Múzeum TANAP-u cez sviatky
Múzeum Tatranského národného parku v Tatranskej Lomnici bude počas sviatkov Veľkej noci otvorené len počas víkendových dní. Na Veľký piatok (25. marca) a Veľkonočný pondelok (28. marca) bude múzeum zatvorené. Expozíciu múzea si tak budú môcť dovolenkári pozrieť len v sobotu a nedeľu, 26. a 27. marca, v čase od 8.30 do 12.00 h a potom od 13.00 do 16.00 h. Múzeum je špecializovaným múzeom v oblasti ochrany prírody TANAP-u so zameraním na prezentáciu prírody a ľudské aktivity v tomto území.

Veľkonočná nedeľa na Plese
Počas sviatkov si špeciálny program pripravili aj na Štrbskom Plese. Veľkonočnú nedeľu spestria lyžiarske preteky masiek a karneval na svahu. Vystúpi aj ľudový zabávač Jožko Jožka a country skupina Veteráni. Súčasťou programu v blízkej reštaurácii je aj jarná grilovačka a veľkonočné špeciality. Navyše každý, kto príde v karnevalovom kostýme, získa skipas na celý deň len za jedno euro. Program štartuje o 11.00 h.

Dajte si zdarma zanalyzovať vodu
Pri príležitosti Svetového dňa vody bude Slovenský vodohospodársky podnik odoberať vzorky vody z domových studní od občanov (minimálne množstvo je 250 ml). Bezplatná analýza na dusičnany sa bude vykonávať už tento utorok 22. marca od 8.00 do 13.00 h na prízemí Okresného úradu v Kežmarku. Výsledky analýzy budú uverejnené na internetovej stránke PVPS Poprad. Vodu je možné odovzdať aj na „vodárňach“ v Poprade, Spišskej Novej Vsi a Starej Ľubovni.

Upratovanie v mestách a obciach
Predzvesťou jari je v mestách a obciach jarné upratovanie. Pozor však na rôzne zákazy. Napríklad vypaľovanie trávnatých porastov je priamym porušením zákona. Aj ukladanie odpadu na miesta, ktoré na to nie sú určené, je prísnym zákazom. Samosprávy sú v zmysle zákona povinné zabezpečiť najmenej dvakrát do roka zber a prepravu objemných odpadov. Aj preto v tomto období rozmiestňujú tzv. veľkoobjemové kontajnery.