Letná sezóna sa začína: Odomknú vody Dunajca

V Pieninách budú v sobotu otvárať novú letnú turistickú sezónu.

Tri koruny - symbol Pienin. Snímka: rov

Tri koruny – symbol Pienin. Snímka: rov

Súčasťou bude aj symbolické odomykanie vôd Dunajca a spoločný splav na pltiach. Pltnícka sezóna na Dunajci sa začala už 15. apríla. „Prípravy na otvorenie letnej sezóny vrcholia. Upravujeme trávnaté plochy, zametáme, dolaďujeme detaily. Prvý dojem návštevníka je dôležitý,“ povedal o prípravách na slávnostné otvorenie sezóny starosta Červeného Kláštora Štefan Džurný. Program začne na prvom nádvorí Kláštora kartuziánov v Červenom Kláštore vystúpeniami miestnych folklórnych súborov a ochutnávkou tradičných jedál. Program bude pokračovať na Chate Pieniny v Lesnici.

Vlani bola dobrá sezóna
Jednou z najväčších atrakcií Pienin je splav Dunajca na pltiach. Aj tento rok tu budú fungovať tri pltnícke spoločnosti. Majiteľ jednej z nich, Ján Hubcej, začne sezónu s ôsmimi plťami, postupne budú podľa záujmu návštevníkov pridávať ďalšie. Minulý rok hodnotí Ján Hubcej ako dobrý. „Rok 2015 bol takmer taký dobrý ako rok 2008, ktorý bol najlepší v histórii,“ uviedol Hubcej. Na to, aby mohol pltník hodnotiť sezónu ako veľmi dobrú, potrebuje urobiť mesačne vyše 60 splavov, čo sú aspoň dva splavy denne. „V júli mali naši pltníci v priemere 57 splavov za mesiac, v auguste to bolo 62 až 64 splavov,“ dodal Hubcej.
Minulý rok sa v Pieninách vo väčšom počte objavili turisti z Izraela, čo bolo podľa Hubceja asi najväčším prekvapením minuloročnej sezóny. Najväčším nepriateľom pltníkov je počasie. Z tohto pohľadu bol najhorší rok 2013, keď počas leta takmer nebol jediný deň, kedy by nepršalo alebo nebola búrka.

Splav Dunajca na pltiach je jednou z hlavných atrakcií Pienin. Snímka: rov

Splav Dunajca na pltiach je jednou z hlavných atrakcií Pienin. Snímka: rov

Cena Pamiatkového úradu
V rovnaký deň sa v Červenom Kláštore uskutoční aj slávnostné odovzdávanie Cien Pamiatkového úradu za celoživotné dielo a mimoriadny prínos v oblasti ochrany pamiatkového fondu Slovenskej republiky – Cena Alžbety Güntherovej-Mayerovej 2016. Slávnosť, ktorá sa začne o 10.00 h, sa uskutoční v Kostole sv. Antona Pustovníka v Červenom Kláštore už po deviatykrát. Komisia na výber laureátov tohtoročnej Ceny Alžbety Güntherovej-Mayerovej rozhodla, že držiteľmi ceny za rok 2016 sa stanú Silvia Paulusová, Vladimír Kohút a Ladislav Mlynka in memoriam. Odovzdávanie ocenení sa koná pri príležitosti Medzinárodného dňa pamiatok a historických sídiel. Cenu udeľuje Pamiatkový úrad od roku 2008. (rov)

Kostol sv. Antona Pustovníka v Červenom Kláštore patrí k lákadlám pre turistov. Snímka: rov

Kostol sv. Antona Pustovníka v Červenom Kláštore patrí k lákadlám pre turistov. Snímka: rov

Tiež by vás mohlo zaujímať...