Otvorenie sezóny poznačilo počasie

Cez víkend otvorili letnú turistickú sezónu v Pieninách a v Starej Ľubovni. Opäť sa potvrdilo, aký vplyv na návštevnosť má počasie. Kým ešte v sobotu bolo príjemne, takže aj splav na pltiach si mohli účastníci otvorenia letnej sezóny užiť, v nedeľu si za stáleho dažďa so snežením našlo cestu na hrad Ľubovňa len pár desiatok skalných návštevníkov.

Splav Dunajca na pltiach patrí k hlavným atrakciám Pienin. Snímka: rov

Splav Dunajca na pltiach patrí k hlavným atrakciám Pienin. Snímka: rov

„Keď hodnotíme minuloročnú sezónu, bola najúspešnejšia vo všetkých parametroch, ktoré sa jej dotýkajú. Za posledných desať rokov sa nám zvýšila návštevnosť zo 40-tisíc na 62-tisíc. Je to výrazný posun,“ povedal Milan Gacík z neziskovej organizácie Cyprián, ktorá prevádzkuje Múzeum v Červenom Kláštore. K rastu návštevnosti v uplynulých rokoch podľa neho prispeli hlavne podujatia, ktoré začali organizovať. „Už päť rokov organizujeme kultúrne leto. Vlani sme tu mali dvanásť divadelných predstavení, sedem filmových predstavení a k tomu ďalšie menšie koncerty a podujatia. Toto by sme chceli udržať aj pre nasledujúce obdobie,“ uviedol Milan Gacík.

Otvorenie letnej sezóny v Lesnici. Snímka: rov

Otvorenie letnej sezóny v Lesnici. Snímka: rov

Chatu Pieniny prestavali
Jednou z hlavných atrakcií Pienin je splav Dunajca na pltiach. Kým v Červenom Kláštore, prípadne v Majeroch alebo Spišskej Starej Vsi sa splav začína, všetky plte na slovenskej strane končia v Lesnici. Každý návštevník tu musí prejsť okolo areálu Chaty Pieniny, ktorá prešla v minulom roku výraznou zmenou. Počas otvorenia letnej sezóny sa uskutočnilo aj slávnostné otvorenie kompletne prestavanej Chaty Pieniny. Pôvodný objekt postavili v roku 1976. Z turistickej ubytovne sa chata zmenila na moderné ubytovacie zariadenie, kde nechýba ani bazén, wellness či konferenčné priestory.

Zrekonštruovaná Chata Pieniny v Lesnici. Snímka: rov

Zrekonštruovaná Chata Pieniny v Lesnici. Snímka: rov

Už 28 rokov prevádzkuje chatu Ján Gondek. Smelo možno povedať, že chata je najväčším zamestnávateľom v obci Lesnica, ale i širšom regióne. Pred rekonštrukciou dávala chata prácu 12 až 13 stálym zamestnancom. Cez letnú sezónu sa ich počet zvýšil na 25. „Už teraz mám 20 stálych zamestnancov a počas letnej sezóny prijmem ďalších asi 20 brigádnikov. Všetci zamestnanci sú z Lesnice, akurát šéfkuchára mám zo Starej Ľubovne,“ povedal Ján Gondek. Prevádzka chaty podľa neho pomáha aj ďalším poskytovateľom ubytovania v Lesnici, čo má ďalší pozitívny dopad na zamestnanosť v tomto pohraničnom regióne.

V zrekonštruovanom Dome správcu pod hradom Ľubovňa nájdu návštevníci novú infocentrum. Snímka: rov

V zrekonštruovanom Dome správcu pod hradom Ľubovňa nájdu návštevníci novú infocentrum. Snímka: rov

Program na hrade pripravili v paláci
Napriek mimoriadne nepriaznivému počasiu v nedeľu na hrade Ľubovňa otvorili novú letnú turistickú sezónu. Potvrdilo sa, že investícia do renesančného paláca v minulosti sa vyplatila. Palác poskytol priestor pre pripravený program, ktorý by sa za pekného počasia konal na nádvorí hradu. Aj túto sezónu prináša Ľubovnianske múzeum nové expozície a výstavy. Návštevníci si tu môžu pozrieť expozíciu venovanú španielskym princeznám, ktoré istý čas žili aj na hrade Ľubovňa. Lákadlom nielen pre miestnych je výstava 166 historických pohľadníc hradu a mesta Stará Ľubovňa a Ľubovnianskych kúpeľov. (rov)