Veteránski lyžiari vrátane 91-ročného Kežmarčana súťažili na Štrbskom Plese

Lyžiarska sezóna ešte stále doznieva a cez víkend sa na zjazdovku Furkota vydali veteráni.

Lyzovanie-masters-dusan-kupco

Takto to vyzeralo na štarte medzinárodného podujatia. (Snímka: Dušan Kupčo)

Memoriál Jozefa Krasuľu st. sa začal na Slovensku organizovať v roku 2011 a bol pomenovaný podľa úspešného majstra športu a československého reprezentanta Jozefa Krasuľu, ktorý štartoval v roku 1954 na majstrovstvách sveta vo Švédsku. Získal niekoľko titulov majstra Slovenska a úspechy zbieral aj na medzinárodných pretekoch. Na piatom ročníku jeho memoriálu, ktorý sa tentoraz konal pod hlavičkou FIS Masters cup, v slalome a obrovskom slalome sa predstavilo 159 lyžiarskych veteránov zo Slovenska, Českej republiky, Poľska, Litvy, Talianska, Slovinska, Chorvátska a ďalších krajín.

V sobotu bol na programe slalom, kde sa najmä v mladších veteránskych kategóriách presadili alpské lyžiarske veľmoci. V absolútnom poradí v dvoch kolách najrýchlejší 45-ročný Rakúšan Jürgen Guggenbichler, druhý skončil 51-ročný Švajčiar Daniel Boeckli a tretiu priečku obsadil ďalší Rakúšan Walter Paulus. Ako najrýchlejšieho Slováka klasifikovali 46-ročného Bratislavčana Dušana Ambrosa. V medzinárodnej konkurencii sa nestratili  ani Pavol a Radoslav Krasuľovci zo Sport Club Saxe Tatry. Pri vekových kategóriách nad 55 rokov však taktiež nebola núdza o pretekárov a časy najlepších z nich dokonca stačili aj na druhú desiatku absolútneho poradia. Kategórie 80 až 84-ročných i 90 až 94-ročných mali len po jednom zástupcovi, no v tomto zaslúžilom veku je až neuveriteľné, že takýto páni na lyžiach vôbec pretekajú. Najstraším účastníkom bol 91-ročný Otto Krajňák z Kežmarku (na snímke SLA), ktorý si na nedávnych Majstrovstvách sveta Masters v českom Špindlerovom Mlýne vybojoval v kategórii nad 90 rokov tri zlaté medaily. Medzi ženami obsadili slalomové pódium absolútneho poradia výhradne Češky. Triumfovala Andrea Červená (41) pred Martinou Toušovou (38) a Vladimírou Krejčí (58). Najmladšia pretekárka v štartovom poli a taktiež zlatá zo Špindlerovho Mlýna Darina Kubeková (32) zo Sport Club Saxe Tatry bola najlepšou Slovenkou, keď obsadila 5. priečku absolútneho poradia žien.

V nedeľu sa veteráni postavili na štart obrovského slalomu, no preteky boli iba jednokolové. Absolútne poradie mužov ovládli Rakúšania, keď zvíťazil Paulus pred Guggenbichler a tretí skončil Nemec Christian Mackamul, ktorý práve na Štrbskom Plese oslávil 34. narodeniny. Najrýchlejším Slovákom bol v nedeľu Martin Chmelík (42) z Banskej Bystrice. V kategóriách nad 55 rokov bol najrýchlejším Rakúšan Alfred Kiendler (61) pred krajanom Hansom Kaufmannom  (58) a Talianom Faustom Puppinim (57). Medzi ženami sa tentoraz medzi víťazku Červenú a tretiu Toušovú dokázala v absolútnom poradí vtesnať práve naša Darina Kubeková.

Podujatie organizačne zastrešil 1. Ski Masters Club v spolupráci so Slovenskou lyžiarskou asociáciou. FIS do kategórie Masters zaraďuje bývalých profesionálnych pretekárov nad 30 rokov, ale aj nadšencov, ktorí začali s lyžovaním v neskoršom veku. Platia pre ňu teda FIS pravidlá, ktoré upravujú trate, priebeh pretekov ako aj výstroj pretekárov. (mik)