Volejbalistky Kežmarku získali strieborné double

Uplynulý týždeň vyvrcholila volejbalová extraliga žien. Po prehre v Bratislave chceli v stredu Kežmarčanky doma pred preplnenou halou vyrovnať stav finálovej série.

Kežmarok-Finále-Slavia-Volejbal

Kežmarčanky si dokázali v sérii so Sláviou celkovo uchmatnúť len dva sety. (Snímka: mik)

Úvod však mala lepší Slávia a za stavu 1:7 sa zdalo, že to bude hladký set pre hostky. Dievčatá spod Tatier však zápas zdramatizovali, no od vyrovnaného stavu 22:22 už žiaden bod neuhrali. Ďalší vyrovnaný set už patril Kežmarku 26:24, ale tretí zvládli hostky pohodlne 17:25. Vo štvrtom sa vedenie prelievalo, no koncovka vyšla lepšie Bratislavčankám a po sete 22:25 tak Slávia triumfovala 1:3 a vybojovala si mečbal.

Uznanie kvalít z druhej strany
„Dievčatám musím absolútne poďakovať za výkon, pretože to bolo veľmi náročné. Súper hral fantasticky. Ony „vyčapú“ v tejto nízkej hale neskutočné lopty. My sme sa natrápili a síce sme vyhrávali na začiatku, býva to zradné. Domáce možno urobili viacej chýb a my sme sa o tie body až tak nezaslúžili. Je to finále a som rád, že v koncovkách sme to uhrali my. Bolo to však veľmi náročné a najmä posledný set, lebo do piateho by som už s Kežmarkom nechcel ísť. Najmä Dragašeková na smeči hrala vynikajúco,“ hodnotil duel tréner Slávie Martin Hančík, ktorý nešetril slovami chvály na domáci tím: „Kežmarok prešiel cez UKF Nitra, ktorá je ťažkým súperom a ukázal, že jeho hráčky sú psychicky veľmi odolné a strašne skúsené. Smák s Dragašekovou aj s výbornou striedačkou robia neuveriteľnú robotu a čo ony „vyčapú“ na to, že majú aj cez 40 rokov, tak klobúk dolu. Najťažší súper.“ Dôležité body Kežmarku zaznamenáva pravidelne aj Anna Becková, ktorá ich v stredu zaznamenala deväť: „Je to škoda, lebo sme mali cieľ zobrať im aspoň zápas a uvideli by sme, čo ďalej. Mali sme trochu zviazané ruky a „nebúchali“ tak ako sme mali. Bolo to o našich chybách a ony zvládajú ťažké koncovky. Publikum bolo fantastické a na Slovensku jedno z naj.“

Posledný duel
V nedeľu mala Slávia EU možnosť spečatiť sezónu bez prehry majstrovským titulom na vlastnej palubovke a vykročila za tým rázne. Pohodlne zvládla prvé dva sety, ale v treťom začal Kežmarok šnúrou 0:6. Bratislavčanky síce zabojovali, set dotiahli až do dramatickej koncovky, no po prehre 23:25 museli absolvovať aj štvrtý. Päťsetovú drámu však domáce nedopustili a triumf 3:1 pre ne znamenal už 16. titul v ére samostatnosti. „Prvé dva sety sme mali problémy s prihrávkou. Potom sa dievčatá skonsolidovali a začali si lepšie prihrávať, tak sme si ich na útoku dobre rozobrali a podarilo sa nám vyhrať tretí set. Vo štvrtom sa ten horší úvod zopakoval a Slávia si už víťazstvo v celej sérii pred domácim publikom nenechala ujsť. Prehrali sme sériu 3:0, pričom Slávia bola vo všetkých zápasoch lepšia a vyhrala zaslúžene. Lepšie podávali, lepšie si prihrávali a my sme neťahali vždy všetky naraz, robili sme dosť chýba, čo oni využili,“ vyjadrila sa trénerka Kežmarku Špaková a vysvetlila dôvody neporaziteľnosti finálového súpera: „Za Sláviu hrajú najlepšie hráčky na Slovensku aj keď mladé, ktoré majú veľký objem tréningových jednotiek. Osem – desaťkrát týždenne netrénuje žiaden iný klub u nás. Každým ťažkým vyhratým zápasom navyše družstvo silnie.“

Finále-Slavia-Volejbal-Kežmarok

Zlaté double Slávie, no strieborné Kežmarku. (Snímka: mik)

Druhý najlepší tím
Napriek neúspešnému finále však KV MŠK Oktan Kežmarok smútiť nemusí, pretože v sezóne 2015/2016 bol neodškriepiteľne druhým najlepším družstvom v Extralige žien. Striebro si vybojoval v Slovenskom pohári aj v lige, takže má za sebou jednoznačne najlepší súťažný ročník v histórii klubu. „Strieborné double je pre Kežmarok veľký úspech. Na začiatku sezóny došlo v družstve k nejakým zmenám a posilnili sme sa. Prešli si niečím a výsledkom bolo dvojité finále, ktoré je zásluhou tímu, vedenia, sponzorov a fanúšikov, ktorí nám urobili aj v Bratislave veľmi peknú atmosféru a stlmili smútok z prehry v poslednom zápase,“ zhodnotila sezónu Blanka Špaková, ktorá z pozície asistenta mohla viesť len osem duelov, čo využila naplno práve v play-off, keď mal navyše Jozef Bréda zdravotné ťažkosti a nemohol cestovať s tímom.Trénerku a manželku v jednej osobe doplnil aj prezident KV MŠK Oktan Kežmarok Milan Špak: „Po prehratom zápase so Sláviou sme boli trošku smutní, ale bola to aj tak najlepšia sezóna v histórii kežmarského klubu. Po druhom mieste v Slovenskom pohári a druhom aj v extralige môžem konštatovať, že pred sezónou sme ani nečakali, že to dotiahneme až takto ďaleko. Úspech je zároveň záväzkom, lebo latka sa postavila pomerne vysoko a kežmarské publikum, resp. verejnosť z celého okolia očakáva, že v nastúpenom trende budeme pokračovať. Dúfam, že aj najbližšia sezóna ukáže, že líniu vrcholového volejbalu v Kežmarku sa pokúsime udržať aj v budúcnosti.“ (mik)