Bežecký boj o kráľovský titul sa začína

Už najbližšiu sezónu odštartuje druhý ročník Tatry Prestige Tour.

Polmaratón-beh-atletika-Tony

TPT opäť vyvrcholí Podtatranským polmaratónom. (Snímka: archív/ton)

Bežecké podujatie, ktoré minulý rok spojilo tradičné aj úplne nové bežecké preteky, si získalo množstvo priaznivcov. Športovci sa pre celkovú klasifikáciu museli zúčastniť štyroch akcií v regióne a najlepších z nich korunovali za bežeckého kráľa a kráľovnú Tatier pre rok 2015. Už 1. septembra, kedy séria vyvrcholila Podtatranským polmaratónom, hovoril jeden z organizátorov Juraj Sedlačko o rozšírení Tatry Prestige Tour o ďalší beh, ktorého charakter, dátum ani miesto konania neboli potvrdené. Už túto sobotu však toto podujatie začne písať svoj druhý ročník práve novinkou v kalendári. Športovci sa zídu v Novom Smokovci, kde zabojujú na akcii City Trail o prvé body. „Chceli sme ponúknuť milovníkom aktívneho pohybu program už od prvých májových víkendov. Stavili sme na spojenie mesta s horami. City Trail bude atraktívnym behom, ktorý prevedie účastníkov rozmanitými zákutiami Smokovcov. Na trase sa vystriedajú rôzne povrchy a na pretekárov čaká i kopcovitý terén,“ opísala charakter novinky výkonná riaditeľka Združenia cestovného ruchu Vysoké Tatry Lucia Dubielová. Pre body do hodnotenia Tatry Prestige Tour musia bežci absolvovať osemkilometrovú trať, no pre menej zdatných účastníkov organizátori pripravili aj kratší, nenáročný okruh. Preteky na 8 km sú určené aj pre priaznivcov nordic walking-u. Súčasťou bude aj bohatý sprievodný program pre deti i dospelých. Preteky štartujú 7. mája o 11.15 h z areálu Kúpeľov Nový Smokovec.

Osvedčené etapy
Minulý rok začínala Tatry Prestige Tour Night Runom 19. júna. Nočné preteky na Štrbskom Plese na 4,5 km nechýbajú v kalendári ani teraz a 17. júna vytvoria druhý diel skladačky. Zo Štrby do Liptovskej Tepličky a späť sa na 39. ročníku Malého štrbského maratónu 10. júla pobeží okrem tradičnej 31 km trate aj menej náročná „desiatka“, ktorá sa bude v rámci Tour bodovať. Športovci budú mať potom len týždeň na to, aby sa pripravili na 17. ročník behu do vrchu na 9,5 km v Novej Lesnej s názvom Memoriál Jána Stilla. Už minulý rok spestril tradičné podujatie aj Night Run – Plachého míľa, ktorý sa aj teraz uskutoční v Novej Lesnej deň pred memoriálom. V auguste si dá séria prestávku a 1. septembra po druhom Podtatranskom polmaratóne na 21 km z Popradu do Svitu a späť spoznáme bežeckého kráľa i kráľovnú Tatier pre rok 2016.

Podtatransky-Polmaraton-beh-atletika-kral-tatier

Kráľovské tituly budú obhajovať Timea Mihoková a Pavol Orolin. (Snímka: archív/mik)

Obhajcovia titulu
V prvom ročníku série korunovali za kráľa Pavla Orolina zo Spišského Bystrého a napriek trom víťazstvám Soni Vnenčákovej z AO Svit, ktorá však nebežala Memoriál Jána Stilla, sa kráľovnou stala jej oddielová kolegyňa Batizovčanka Timea Mihoková. „Už som sa prihlásil aj na prvé preteky v Tatrách, pretože to je niečo nové a vyzerá to byť celkom dobre zorganizované. Hádam sa mi podaria aj výsledkovo. Zatiaľ však neviem, či sa zúčastním všetkých podujatí, ale dúfam, že áno. Najviac sa teším asi na Night Run, lebo sa mi veľmi páčil minulý rok. Ciele pre obhajobu si nedávam. Rád sa zúčastním, budem bojovať sám za seba, aby som si zlepšil časy. Aktuálna forma je možno o niečo lepšia ako minulý rok v tomto období, ale aj tak nič extra, len sa pomaličky rozbieham,“ povedal Orolin a k nachádzajúcemu ročníku Tatry Prestige Tour sa vyjadrila aj obhajkyňa ženského titulu Mihoková: „Plánujem sa zúčastniť série aj teraz. Už som aj prihlásená a dúfam, že sa budem môcť zúčastniť všetkých pretekov. Minulý rok sa mi to páčilo, takže očakávam, že to bude rovnako dobré. Mojím cieľom bude vylepšiť predošlé časy, bežala som už pár kratších pretekov, čo neboli ani „desiatky“ okrem Národného behu Devín, s ktorým som bola spokojná.“

Rovnako ako pred rokom získajú všetci účastníci po dobehnutí do cieľa každého z pretekov spomienkovú medailu a päťdielna skladačka opäť zobrazí panorámu Tatier. „Minulý rok sme zaznamenali obrovský záujem o medailové kolekcie, tak sme ich tento rok ešte vylepšili,“ vyjadrila sa jedna z organizátorov Viera Halásová. Tatry Prestige Tour bude opäť súčasťou regionálneho športového projektu Tatry v pohybe. (red)