Knižnicu v Spišskej Sobote po rozsiahlej rekonštrukcii už otvorili

V stredu 1. júna o 10.00 h otvoria po rekonštrukcii pobočku Podtatranskej knižnice s oddelením umenia v Spišskej Sobote.

Pobočka Podtatranskej knižnice v Poprade-Spišskej Sobote. Snímka: rov

Pobočka Podtatranskej knižnice v Poprade-Spišskej Sobote. Snímka: rov

Projekt rekonštrukcie zahŕňal najmä exteriérové úpravy dvoch meštianskych domov, v ktorých sa oddelenie umenia nachádza. „Šindľová strecha bola v takom zlom stave, že nám zatekalo. Šindle už boli zhnité a vo veternom počasí opadávali, rekonštrukcia bola nutná. Keďže ide o pamiatkovo chránené objekty, všetko sme konzultovali s Krajským pamiatkovým úradom. Vymenila sa komplet strešná krytina, musel tam byť znova drevený štiepaný šindeľ. Vymenili sa všetky okná – tiež za drevené, vchodové dvere a nakoniec sa upravila fasáda,“ hovorí riaditeľka Podtatranskej knižnice Anna Balejová. Financie na rekonštrukciu za 400-tisíc eur čerpali z Regionálneho operačného programu štrukturálnych fondov EÚ. Z tohto obnosu knižnica využila prostriedky aj na vnútorné vybavenie. Zakúpili časť nábytku, počítače a knižničný systém na rádiofrekvenčné identifikačné kódy.
V zrekonštruovaných priestoroch chceli interiérové úpravy dotiahnuť do konca. „Požiadali sme Prešovský samosprávny kraj ešte o nejaké finančné prostriedky, z ktorých sme urobili opravy vo vnútri budovy. Zrekonštruovali sme elektrické rozvody, vymenili svietidlá, doplnili zabezpečovacie zariadenie, vymenili podlahovú krytinu a knižnicu vymaľovali. Dokupovali sme ešte knižničné regále, staré sme už do takých pekných priestorov nechceli dávať. Knižnica je vynovená skoro komplet,“ pokračuje riaditeľka Anna Balejová.
Pre verejnosť bola knižnica v Spišskej Sobote neprístupná od septembra minulého roka až doteraz. Keďže dostali finančné prostriedky aj na opravy interiéru, rekonštrukcia sa predĺžila. „Dva mesiace sme potrebovali na spracovanie knižničného fondu, ktorý bol zbalený v banánových krabiciach a zaprášený od toho, ako sa rekonštruovali elektrické rozvody. Máme okolo 33-tisíc knižničných jednotiek, každú knihu sme museli chytiť do ruky, poumývať, nalepiť štítok, urobiť konverziu z jedného systému do druhého a napokon uložiť do regálov,“ vysvetľuje Anna Balejová.
V stredu 1. júna pobočku Podtatranskej knižnice v Spišskej Sobote slávnostne otvoria. Súčasťou otvorenia bude aj vernisáž výstavy akademického maliara Igora Pančuka. V Spišskej Sobote sa budú aj naďalej konať výstavy umeleckých diel. (jat)