Krátke správy zo športu 22. týždeň + fotografie

V domácom prostredí skončil Glajza druhý

V sobotu v našom regióne pretekali cyklisti na Jarnej klasike Tatry Tour. Štartovalo sa v Starom Smokovci a pelotón zamieril cez Tatranskú kotlinu, Sp. Belú, Kežmarok, Hôrku, Sp. Bystré, Lipt. Tepličku, Štrbu, Mengusovce, Vyšné Hágy a po 195 km bol cieľ na Hrebienku. V čase 3.05:41 h zvíťazil Poliak Marcin Cieluch. Necelú minútu na neho stratil Popradčan Ondrej Glajza ml., ktorý však tesne pred cieľom predbehol ďalšieho Poliaka Macieja Furczyka. Trať zvládlo 135 pretekárov zo 153 štartujúcich.

Cyklistika-Okolo-Slovenska (1)

Ilustračná fotografia (Snímka: archív/mik)

Štrba pozná najlepších športovcov

V piatok večer sa v Štrbe uskutočnilo slávnostné oceňovanie športovcov roka za uplynulú sezónu 2015/16. Medzi 21 ocenenými športovcami boli aj biatlonista Martin Otčenáš, kickboxer Pavol Garaj, hráč curlingu „vozíčkarov“ Dušan Pitoňák, vicemajster Slovenska v tanečnom športe Slavomír Nálepka a ďalší športovci z bežeckého lyžovania, futbalu, hasičov a klubových oddielov. Do Galérie osobností športu obce Štrba v piatok uviedli športovca a dlhoročného predsedu ŠK Štrba Pavla Kováča.

Štrba-oceňovanie-šport

Najlepší štrbskí športovci (Snímka: Matúš Jančík, ŠK Štrba)

Svetový šampionát pod Tatrami

Svit od štvrtka do nedele hostil 14. Majstrovstvá sveta národov v love rýb udicou na prívlač. Športoví rybári z rekordných 17 krajín lovili na rieke Poprad od svitskej Koliby smerom po prúde. Najvyššie ambície potvrdili Slováci, ktorí využili domáce prostredie a štvrtýkrát sa stali majstrami sveta. Druhí skončili Taliani a tretí Ukrajinci. Naši ovládli aj súťaž jednotlivcov, kde titul získal Peter Horňák z L. Mikuláša pred Lukášom Hollým z Kysuckého Nového Mesta a Bulharom Todorom Kostadinovom.

Rybári-ryby-rybolov-Svit (2)

Na rieke Poprad sa konal svetový šampionát v rybolove (Snímka: Mesto Svit)

Medaily pre popradských karatistov

Shinanisti absolvovali v sobotu 21. mája Majstrovstvá Slovenskej Shito Ryu Karate asociá­cie v Šuranoch. Podtatranci na po­dujatí dominovali a vybojovali si 18 medailí. Zlato vo svojich kategóriách získali M. Bartková, V. Jalowiczorová, E. Zacharová, B. Glatzová, A. Chudík, T. Gajan a P. Píchová. Zaujímavosťou je, že trikrát sa o finále postarali výhradne shihanisti. K siedmim zlatým pridali päť strieborných a šesť bronzových medailí a KK Shihan Poprad tak medzi klubmi na podujatí triumfoval.

Shihan-karate-Šurany

Naši karatisti v šurnaoch dominovali (Snímka: KK Shihan Poprad)

Spišská Belá vyzvala opäť Nováky

Tradičnú popradskú akciu Challenge day vystriedali športové dni Poprad v pohybe. Poslednú májovú stredu však Challenge day nechýbal v Spišskej Belej, kde sa opäť mohli pochváliť peknými číslami. Z celkového počtu 6 586 obyvateľov ich športovalo 3 052, čo je 46,34 %. Belančanom vo výzve pre Nováky pomohlo v daždivom počasí až 2 440 detí. Belú rozhýbali kolobežky, loptové hry, zumba, bedminton, volejbal, futbal, basketbal, frisbee, cyklistika i ďalšie športové odvetvia.

Deti-Challenge-Day-Spišská-Belá

Challenge day získal v Sp. Belej veľkú popularitu (Snímka: CVČ Sp. Belá)

MDD v Štrbe oslávili športom

Nedeľa 29. mája patrila už tradične 31. ročníku bežeckej štafety, kde súťažilo 262 pretekárov v rôznych vekových kategóriách. Medzi mužmi zvíťazil Martin Škvarenina, medzi ženami odbehla najrýchlejšie Miriam Kysleová. Najstarším účastníkom bol 73-ročný Július Lupták zo Štrby, najmladším trojročný Martin Mekýš. Predsedkyňa Olympijského klubu Vysoké Tatry Mária Jasenčáková na podujatie priniesla olympijskú pochodeň, s ktorou do štafety vybehli prítomné športové osobnosti. Akcia bola súčasťou projektu Tatry v pohybe a celosvetovej kampane MOVE Week. Žiaci z okolitých základných škôl si zahrali futbalový zápas a ostatní sa s Ľubomírom Moravčíkom mohli otestovať v kopaní na presnosť. V turnaji zvíťazili žiaci zo Štrby, v kopaní na presnosť bol najpresnejší Lukáš Hyriak. Organizátori chcú budovať u detí i dospelých vzťah k športu, pravidelnému pohybu a šíreniu myšlienok olympizmu.

Štrba-štafeta-MDD-deti

V Štrbe sa bežala aj štafeta (Snímka: Matúš Jančík, ŠK Štrba)

Do Štrby pravidelne pozývajú deti z liptovských detských domovov, teraz sa pridali aj deti z Istebného. Cieľom podujatia je tiež rozvíjať šport v rodinách, tento rok sa podarilo zapojiť do pretekov 46 rodín. Súčasťou programu bola aj autogramiáda so športovými osobnosťami. Okrem športu bol pre účastníkov pripravený pútavý sprievodný program. Deti mali k dispozícii kolotoče, nafukovacie atrakcie a rôzne súťaže. Organizátori momentálne pripravujú aj Malý štrbský maratón, ktorý sa uskutoční 10. júla 2016.