Trhovisko v Novom Targu po novom

Na plochu novej tržnice u našich poľských susedov by sa vošlo 15 futbalových ihrísk. Dôvodom konca starej tržnice a výstavby novej je plánovaný obchvat, ktorý povedie práve územím pôvodnej tržnice. Keďže kultúra nakupovania v priestoroch starej tržnice ostala na úrovni 70-tych rokov minulého storočia, rozhodli sa Novotaržania vrátiť takmer 700-ročnej tradícii trhov vo svojom meste dôstojnú podobu.  Vo východnej časti mesta preto vybudovali novú tržnicu.

Projekt nového trhoviska v Nowom Targu. Snímka: archív

Projekt nového trhoviska v Nowom Targu. Snímka: archív

Dva nové zruby
„Nová tržnica chce byť nielen najväčšou, ale aj najkrajšou tržnicou na území Malopoľského vojvodstva. Dominujú jej dva centrálne zrubové objekty, ktoré zohľadňujú charakter podhalianskej architektúry. V objektoch sa nachádzajú kryté predajné miesta, gastronomické služby, zmenáreň, sociálne zázemie a administratíva. V okolí centrálnych objektov boli vybudované spevnené plochy, ktoré vytvárajú priestor pre prichádzajúcich trhovníkov a ich stánky,“ informoval riaditeľ novej tržnice Janusz Chowaniec.

Pribudne aj autoburza
Ako Chowaniec ďalej uvie­dol, kryté predajné miesta budú ponúkať tovar sedem dní v týždni, tradičné trhy budú vo štvrtok, v sobotu a dokonca aj v nedeľu. Vtedy bude súčasťou trhov aj autoburza. Vstupy na tržnicu strážia drevené sochy kráľa Kazimíra Veľkého, ktorý udelil Novému Targu mestské práva a svätej Kataríny – patrónky mesta.  Lákadlom pre obchodníkov by mali byť nielen priestory zodpovedajúce kultúre nakupovania v 21. storočí, ale aj ceny prenájmu,  ktoré boli stanovené oveľa nižšie ako v priestoroch starej tržnice. Nová tržnica v Novom Targu sa stala tiež dejiskom súťaže Miss Podhalia, ktorá je regionálnym kolom celonárodnej súťaže Miss Poľsko.
Okrem tradičných produktov, na ktoré si už Slováci na trhoch v Novom Targu zvykli, chce tržnica v budúcnosti poskytovať priestory aj pre rôzne tematické trhy či výstavy. Nová tržnica ponúka spevnené parkovacie plochy pre 862 osobných áut a 31 autobusov. Prvýkrát sa tradičné trhy v Novom Targu uskutočnia v priestoroch novej tržnice už  v sobotu 28. mája. (red)