Jiří Petr dominoval počas bežeckého trojdnia

Bežci od piatka do nedele absolvovali už 6. ročník Tatry Running Tour s hlavným stanom na Štrbskom Plese.

Tomko-beh-night-run-strbske-pleso-tatry-prestige-tour-running

Marián Zimmermann si na piatkovom nočnom behu nepripísal ďalšie víťazstvo do Tatry Prestige Tour, keď skončil druhý. (Snímka: ZCR VT, Michal Tomko)

Päť rôznych behov počas troch dní a všetko v rámci jedného podujatia. To bola skutočne široká ponuka možností ako si zapretekať. Celá akcia odštartovala v piatok večer 4,5 km dlhým Night Runom, ktorý bol po City Traili druhou zastávkou tohtoročnej Tatry Prestige Tour. Trať najrýchlejšie zvládol Čech Jiří Petr za 14:53 min. O pol minúty zaostal víťaz úvodného kola série Marián Zimmermann a tretie miesto obsadil bežecký kráľ Tatier z minulého roku Pavol Orolin zo Spišského Bystrého. Do najlepšej desiatky absolútneho poradia sa ešte zmestil aj Sviťan Martin Michalík. Najrýchlejšia žena Michaela Kucharíková z Liptovského Mikuláša dobehla v čase 18:32 min pred minuloročnou kráľovnou Timeou Mihokovou z Batizoviec a Martinou Čibovou. V kategórii nordic walking prišiel do cieľa na prvom mieste Martin Polák pred Tomášom Fiantom a Dušanom Gregušom. Najrýchlejšou ženou bola Jiřina Šerfelová. Tatry Prestige tour bude najbližšie pokračovať v sobotu 16. júla v Novej Lesnej 17. ročníkom Memoriálu Jána Stilla.

Beh prepojil štyri plesá
Night Run bol taktiež prvou etapou pre tých, ktorí si zvolili bežať Tatry Running Tour Classic alebo aj Extreme. Práve sobota rozdeľovala tieto preteky, pretože sa šli dva behy. Jednoduchší 12 km dlhý Cross Run v rámci Classic-u vyhral v čase 52:29 min Miroslav Lukáč pred Vítom Rišom a Martinom Šmotlákom. Solídne si viedla aj z piatka úspešná Mihoková, ktorá prišla ako druhá žena a Michalík dobehol tesne za ňou celkovo na 17. mieste.  Trasa pre Cross Run poslúžila aj Majstrovstvám Európy a Slovenska v nordic walkingu. Absolútnym európskym šampiónom sa stal časom 1.20:33 h Čech Janek Vajčner, najlepším Slovákom bol celkovo štvrtý Jozef Šoltés z Rokycian. Titul absolútnej majsterky Európy získala Poľka Mariela Pasikowska a zo Sloveniek vyšli preteky najlepšie Zuzane Šucovej, ktorá zároveň ovládla ženskú kategóriu do 40 rokov. Odvážnejší vytrvalci si zvolili preteky Extreme. Ten počas 34 km prepojil Štrbské, Popradské, Batizovské i Velické pleso. Na Sky & Clouds Run-e triumfoval za 3.53:11 h víťaz Night Run-u Jiří Petr. Druhé a tretie miesto obsadili taktiež Česi a zároveň tímoví kolegovia z Pearl iZUMi Czech Adam Ondruch a Oldřich Kokošek. Najrýchlejšou ženou bola Poľka Olga Łyjak a z Podtatrancov obstál najlepšie Marek Kačmarčík zo Svitu. Okrem behov mali deti počas sobotňajšieho dňa možnosť vyskúšať si pravú športovú prípravu na atletickom sete a zasúťažiť si so Slovenským olympijským výborom o rôzne ceny.

Tomko-beh-night-run-strbske-pleso-tatry-running-tour

V nedeľu striekalo šampanské. (Snímka: ZCR VT, Michal Tomko)

Na štarte aj Poliaci, Briti, Rakúšania či Dáni
V nedeľu sa podujatie Tatry Running Tour uzavrelo na 8-kilometrovom Interski Run-e, ktorý bol treťou etapou pretekov Classic i Extreme. Z víťazstva sa aj do tretice tešil člen Triexpert team-u Jiří Petr, ktorý zvládol trať za 30:33 min a obhájil tak prvenstvo z minulhého roku v sérii Extreme. Druhý dobehol zase celkový víťaz Classic-u Ryška a tretí ďalší Čech Kokošek. Popredné pozície uhájil aj Sviťan Michalík na 12. mieste. Timea Mihoková sa tentoraz dočkala medzi ženami aj triumfu. Podujatie každý rok priláka viac a viac zahraničných účastníkov. Tento rok zavítali na preteky okrem Čechov, Švajčiarov, Poliakov a Maďarov aj súťažiaci z Rakúska, Veľkej Británie či Dánska a počas víkendu sa rozdala vyše tisícka účastníckych medailí. Športovci, ktorí absolvovali celé podujatie (tri preteky), získali samostatnú sériu medailí Tatry Running Tour. (mik)