Koky skončil na nosidlách, no zápas vyhral

Ešte 18. júna sa v Levoči uskutočnili zápasy v zmiešaných bojových umeniach v klietke.

PCF14_2016 Levoča (124)

Leonard Spišský (vľavo) pri svojej premiére v oktagone tesne zvíťazil na body. (Snímka: mik)

Dávid Kedžuch so svojím PIT GYM Levoča už roky organizuje zápasy v oktagone Pit Cage Fighting. V máji minulého roku sa bojovníci v rámci PCF12 predviedli popradskému publiku, v novembri sa PCF13 konalo v Trenčíne a teraz sa štrnáste podujatie vrátilo do miesta svojho zrodu. „Bola to doposiaľ asi najväčšia akcia v Levoči. Mali sme tu výborných zápasníkov zo zahraničia, ale aj šiestich domácich Levočanov. Publikum bolo skvelé, naši fanúšikovia stále vedia povzbudiť, takže spokojnosť. Avizovali sme im, že urobíme aj trošku zmenu, nech si pozrú aj čisto stand-up zápas, takže sme zaradili box. Tiež som začínal ako boxer, takže prečo nie aj v klietke,“ povedal tréner a organizátor Dávid Kedžuch.

PCF14_2016 Levoča (157)

Akciu ozvláštnili aj dva boxerské zápasy. (Snímka: mik)

Šestica domácich amatérov
Na karte boli štyri predzápasy debutantov v oktagone a piatym bol na spestrenie box, po ktorom sa pokračovalo troma hlavnými amatérskymi duelmi. Diváci videli aj druhé meranie síl v boxe a sobotný večer vyvrcholil kvartetom profesionálnych súbojov. Prvou dvojicou, ktorú zatvorili do klietky, bol ešte len 15-ročný domáci borec Leonard Spišský s Košičanom Kovatschom. Hneď úvodný zápas sa musel predlžovať o tretie kolo, no rozhodcovia sa priklonili tesným verdiktom na stranu Spišského. Domáci Sebastian Bdžoch však po pravom krvavom MMA dueli podľahol na technické KO Košičanovi Gruberovi. Nedarilo sa ani ďalšiemu Levočanovi Marošovi Kršiakovi, ktorý po škrtení na zemi vzdal a z triumfu sa tešil Fischer z Košíc. Ďalší domáci borec Miroslav Holub sa predstavil v siedmom súboji večera. Miroslav Holub mal parádnu divácku kulisu, v ktorej musel Košičana Dulebu poraziť. Zvíťazil po technickom KO. „Mal som tu svoje publikum, rodinu, fanúšikov. Bomba atmosféra. Pripravoval som sa dosť veľa, asi dva mesiace. Mal som ešte zápas v Nemecku, na ktorý som sa chystal a pokračovalo to až do tohto stretnutia. Dobre som ho trafil a rozhodca to ukončil,“ povedal Holub.

PCF14_2016 Levoča (188)

Miroslav Holub (vpravo) zvíťazil na technické KO. (Snímka: mik)

Hneď po jeho triumfe sa do klietky dostal posledný domáci bojovník Ladislav Koky. Hneď v prvom kole však športová hala stíchla, pretože Bratislavčan Ivanič mu uštedril naskočené koleno priamo na bradu a Koky šiel k zemi. V amatérskych zápasoch to však nie je povolený úder, takže napriek tomu, že Koky skončil na nosidlách, pripísal si výhru. Po údere sa zľakol aj Ivanič, ktorý vysvetlil situáciu: „Ja som nepočítal s tým, že sa zohne. Chcel som mu to dať na hruď, ale vybehol oproti a zohol sa, preto takto dostal, ináč by som ho tak netrafil, nebolo to naschvál. Veľmi ma to mrzí, bola to moja chyba.“ Domáci tréner Kedžuch to však videl inak: „Nebolo to nechtiac, lebo naskočené koleno nejde dať na hruď, takže z môjho pohľadu úmyselné, ale len on sám vie, čo sa presne stalo. Laca zobrali do nemocnice skontrolovať ho, urobiť nejaké CT, ale podľa mňa bude v poriadku.“

PCF14_2016 Levoča (205)

Ivanič (vľavo) s Kokym predvádzali až do škaredého konca pekný zápas. (Snímka: mik)

Ťahák večera pre Poliaka
Profesionálne stretnutia už bez účasti domácich zbehli veľmi rýchlo a vyvrcholili hlavným ťahákom, kde Poliak Sebastian Kotwica porazil po technickom KO Čecha Michaela Vodovozova v prvom kole. „Nečakal som také rýchle víťazstvo, ale veľmi sa teším, že sa to podarilo. Od začiatku som šiel do toho veľmi tvrdo, aby úder naozaj zavážili. Videli ste, mal tam aj niečo rozťaté. Bol som psychicky pripravený aj na tri kolá, no zložil som ho hneď v prvom do „korytnačky“, rozišli sa mu nohy, darilo sa mi ho dobre triafať a rozhodca ukončil zápas,“ vyjadril sa Kotwica, ktorý si pochvaľoval vytvorené podmienky.

PCF14_2016 Levoča (245)

Hlavný ťahák vyšiel jednoznačne pre Poliaka Kotwicu. (Snímka: mik)

Slová organizátora
PCF14 sa až na jednu škvrnu vydarilo a diváci videli zaujímavé stretnutia. „Všetko závisí od toho, ako sa to nakombinuje. Bojovníci musia byť vyrovnaní, aby si ľudia mohli pozrieť pekné zápasy. Niekto má rád aj rýchle KO, ale v dlhšom boji sa ukážu rôzne techniky a odhodlanosť po víťazstve. Amatéri ukázali, že podstata je práve v amatérskom MMA, že tam treba začínať. Stále to tu robíme, začalo to v Levoči a musí to tu aj ostať. Ľudia si už zvykli na takýto štýl zábavy. Ešte nevieme, kde bude PCF15, možno prekvapíme fanúšikov. Môže to byť aj v Levoči, ale skôr si myslím, že zvolíme iné mesto, napríklad Žilinu,“ hodnotil Kedžuch a okomentoval zápasy svojich zverencov: „Úspešnosť 50:50 nie je zlá, chlapci majú stále kvalitných súperov, ktorí sa s nimi vedia popasovať a nie tzv. boxovacie mechy. Raz to vyjde, inokedy nie. Mali kvalitnú prípravu a musia zápasiť. Rodičia ich podporujú, Laco s Mirom u mňa trénujú už takmer dva a pol roka. Niečo už majú natrénované, sú šikovní, baví ich to. Pripravujem pre nich dobrý program, často trénujú a rýchlo sa zlepšujú.“ (mik)