Na Viva Italia budú hľadať aj majstra vo výrobe pizze

Oslava talianskej gastronómie a kultúry sa pod Tatrami uskutoční už piatykrát. Návštevníci sa môžu tešiť aj na Babjakovcov.

viva italia

V dňoch 15. až 18. júna sa na Námestí sv. Egídia v Poprade uskutoční ďalší ročník festivalu Viva Italia. „Tento rok sme sa rozhodli, že skrátime festival o jeden deň. Štyri dni je ideálny čas. A nakoniec, doteraz vždy v nedeľu pršalo,“ povedal hlavný organizátor a predseda združenia Pre mesto Fabio Bortolini. Tohtoročnou novinkou festivalu bude prvý ročník majstrovstiev Slovenska vo výrobe pizze. Súťaž sa uskutoční pod záštitou Scuola Italiana Pizza a šéfkuchára Marca Robina. Pizziari si zmerajú sily hneď v prvý deň festivalu, v stredu 15. júna. Slávnostné otvorenie festivalu sa uskutoční v stredu podvečer. Súčasťou otváracieho ceremoniálu bude aj koncert súrodencov Babjakovcov priamo na hlavnom popradskom námestí.

Posledný koncert Ricchi & Poveri v pôvodnom zložení
Už na druhý deň sa Popradčanom predstaví talianska folklórna skupina Ortensia a stredovekí vlajkonosiči z talianskeho regiónu Marche. Vyvrcholením druhého dňa bude večerný koncert extravagantnej talianskej speváčky Salix v doprovode Ruggero Robin Band a premietanie talianskeho filmu Vtedy na západe v kine Tatran. V tento deň sa uskutoční aj koncert zoskupenia Ricchi & Poveri. Podľa Fabia Bortoliniho tento koncert v Poprade bude zrejme posledným v pôvodnom zložení, keďže jeden zo spevákov už dávnejšie oznámil, že končí s verejnými vystúpeniami.

Festival Viva Italia opäť ponúkne aj taliansku gastronómiu. Snímka: Pre mesto

Festival Viva Italia opäť ponúkne aj taliansku gastronómiu. Snímka: Pre mesto

Open house party na námestí
Ťahákom piatkového programu bude nielen koncert talianskeho dua Ciucati – Strappati, ale najmä Biela noc, kedy budú obchody na námestí otvorené až do 22.00 h. V tento deň nebude chýbať ani premietanie talianskeho filmu či spoločné sledovanie zápasu Majstrovstiev Európy vo futbale medzi Talianskom a Švédskom. Vyvrcholením festivalu Viva Italia bude sobotný program, v ktorom vystúpia folklórna skupina Ortensia, vlajkonosiči G.A.M.S., mažoretky majsterky Talianska a Banda Filharmonika di Lama z regiónu Umbria. Celý festival uzavrie Italian open house party priamo na Námestí sv. Egídia, ktorá by mala trvať až do nedele do 2.00 h.
Súčasťou festivalu bude aj niekoľko konferencií o cestovnom ruchu. Tohto roku sa v Poprade prestaví región Marche a osobitne okres Fermo. Každoročne plánujú organizátori pozývať pod Tatry inú taliansku oblastnú organizáciu cestovného ruchu. Tomu zodpovedá aj výber účinkujúcich na celom festivale Viva Italia. V Poprade sa predstaví okolo 150 účinkujúcich z Talianska. Súčasťou podu­jatia bude aj bohatá talianska kuchyňa, ktorá sa bude prezentovať takmer v tridsiatich stanoch na celom Námestí sv. Egídia. (rov)