Nestihli ste slávnosti na Zamagurí? Skúste tie Spišské

KarpaTon začne koncertovať
V drevenom artikulárnom kostole v Kežmarku 24. júna o 19.00 h vystúpi formácia KarpaTon. Tento dlhodobý projekt Michala Smetanku a Eduarda Fertáľa je spojením folklórnej, artificiálnej a džezovej hudby, spolupracujú na ňom aj ďalší hudobníci. Počas koncertu Na koreňoch využívajú muzikanti hudobné nástroje rôznych kultúr. Vstupné je 10 eur, v predpredaji za 7 eur, info na t. č. 052/452 21 65.  Počas leta vystúpi KarpaTon v našom regióne ešte päťkrát, najbližšie na folklórnom festivale Východná.

Milovníci folklóru sa zídu na Spiši
Počas najbližšieho víkendu sa môžete tešiť na 44. Spišské folklórne slávnosti. Po slávnostnom otvorení na amfiteátri v Sp. Podhradí o 14.30 h sa začne program detských folklórnych súborov, o 16.30 h sa predstavia úspešní účastníci folklórnych súťaží. Večer o 20.00 h diváci uvidia hudobno-tanečné predstavenie Vytvorila dedina, tancuje mesto. V nedeľu doobedu bude vo farskom kostole slávnostná svätá omša, poobede o 15.30 h galaprogram a v záverečnej Kapurkovej vystúpia muzikanti z Terchovej.

Spišské folklórne slávnosti. Snímka: osvetasnv.sk

Spišské folklórne slávnosti. Snímka: osvetasnv.sk

Národnosti spojí opäť spev i hudba
Karpatskonemecký spolok organizuje v Kežmarku 21. ročník Sviatku kultúry a vzájomnosti. V piatok 24. júna v múzeu na ulici MUDr. Alexandra otvoria výstavu o Československu s názvom Rozdelené spomienky. V sobotu 25. júna bude o 10.00 h ekumenická bohoslužba v drevenom artikulárnom kostole, nasledovať bude sprievod mestom a hlavný program na Kežmarskom hrade. Predstavia sa účinkujúci z Kežmarku, Košíc, Medzeva či Bratislavy, hostia z Poľska, Česka i Rakúska a PUĽS.

Galéria bude vystavovať Degasa
Na Slovensku bude prvýkrát výstava heliogravúr – hĺbkotlačovej techniky od Edgara Degasa. Degas je považovaný za jedného z najvýznamnejších predstaviteľov impresionizmu parížskej výtvarnej scény. Zobrazoval tanečníkov, koncerty, portréty i scény z nevestincov. Vytvoril sériu monotypov ako ilustráciu do knihy svojho priateľa. Na vernisáž tejo unikátnej výstavy vás pozýva Tatranská galéria v stredu 22. júna o 17.00 h. K výstave galéria pripravila katalóg s reprodukciami a anekdotami autora.

Vyhodnotili výtvarné súťaže
Vo štvrtok 23. júna o 10.00 h sa uskutoční vernisáž regionálnej súťaže Ekovýkres a Ekomix 2016. Do súťaže sa zapojili základné, umelecké školy a deti z autistických tried v okrese Spišská Nová Ves a Gelnica. Tohtoročnou témou bola ochrana prírody alebo – naopak, ničenie životného prostredia na Spiši, hrdinom práce mohol byť aj sám žiak. Do súťaže prispeli žiaci 223 prácami. Výstava bude sprístupnená vo foyer Spišského osvetového strediska do 24. júla.