Slovákom opäť ušiel titul, vyhral Argentínčan

Minulý týždeň pod Tatrami patril tenisovému challengeru.

Tenis-Poprad-Challenger-Zeballos

Horacio Zeballos vyhral dvojhru Poprad – Tatry Challenger Tour 2016. (Snímka: mik)

Už cez víkend 11. a 12. júna sa hrala kvalifikácia dvojhry, z ktorej vzišla štvorica, ktorá doplnila 28 priamo nasadených do hlavnej súťaže. Pavúky dvojhier i štvorhier sa na Mestských tenisových kurtoch v Poprade hrali od pondelka do soboty. Náš Andrej Martin si musel hľadať iného parťáka pre štvorhru, pretože Podlipnik-Castillo, s ktorým na turnajoch bežne tvoria dvojicu, sa potreboval pripraviť na Davis cup. Čiľan tak s krajanom Peraltom vytvorili najvyššie nasadený pár a Martin sa dal dohromady s Čechom Lukášom Dlouhým. Vo štvorhre to skúšal aj Popradčan Dominik Šproch s ďalším Čechom Michaličkom, no vypadli už prvom kole. Naopak Martin s Dlouhým sa postupne dostali cez poľskú dvojicu Kowalczyk-Majchrowicz a Egypťana Sawfata so Srbom Vučičom až do finále. Tam ich však porazil za 78 minút 2:6, 7:5 a 5:10 štvrtý nasadený pár, ktorý vytvoril Ukrajinec Behar s Kazachom Golubevom. „Súperi ukázali, že vo finále boli zaslúžene. Boli našimi najťažšími protivníkmi na turnaji. Osobne sa mi hralo veľmi zle a od začiatku som bol taký tuhý, nebol som v rytme a odzrkadlilo sa to na prvom sete. Druhý už bol lepší, no supertajbrejk oni zvládli lepšie,“ povedal po finálovej prehre Martin a pokračoval: „Vždy si cením, keď môžem hrať turnaj doma na Slovensku. Je to pre mňa špeciálne a vždy sa rád vraciam na slovenské turnaje. Dúfam, že ich bude aj viac, a tie, čo sú, tak ostanú. Organizácia je veľmi dobrá, vidno, že Braňo Stankovič je bývalým hráčom a stará sa o nás čo najlepšie. Kurty boli lepšie, nie síce perfektné, ale má to stúpajúcu tendenciu, tak verím, že o rok sa to ešte viac vylepší.“

Tenis-Poprad-Challenger

Primátor Švagerko, Branislav Stankovič a finalisti štvorhry. (Snímka: mik)

Martin Kližan i Andrej Martin skončili pred bránami finále
Štyri divoké karty posunuli kvarteto Slovákov priamo do pavúka dvojhry. Okrem Petra Vajdu či Patrika Fabiana sa jedna ušla aj Popradčanovi Šprochovi, no poslednú si organizátori ušetrili pre nasadenú jednotku Martina Kližana, ktorý sa pod Tatrami potreboval dostať do hernej pohody po zranení. Šproch vypadol hneď v prvom kole s Bulharom Ignatikom, no Kližan porazil Chorváta Mektića, Španiela Roca Battalu a vyradil aj obhajcu titulu Čecha Pavláska, no v semifinále už nestačil na Rakúšana Geralda Melzera. Veľmi podobnú cestu mal v dvojhre aj Andrej Martin, ktorý prešiel cez Nemca Langera, Rakúšana Novaka, Belgičana Coppejansa a jeho cestu v semifinále zastavila turnajová dvojka Horacio Zeballos z Argentíny. V sobotu popoludní dostal po skončení štvorhry priestor charitatívny rozmer turnaja a organizátori odovzdali šeky tým, ktorí to potrebujú. Výťažku určite pomohla aj dražba rakety Rafaela Nadala, ktorú venovala Daniela Hantuchová. Divákom sa ešte pred finále dvojhry predstavili tváre popradského challengera a významné osobnosti slovenského tenisu Miloš Mečíř a Marián Vajda, ktorí si v relaxačnom nesúťažnom tempe zahrali malú exhibíciu. Fanúšikov však zabávali aj špeciálni zberači loptičiek, ktorými boli psíky z útulku.

Tenis-Poprad-Challenger-Vajda

Marián Vajda mal netradičného podávača loptičiek. (Snímka: mik)

Titul ide do Argentíny
V poslednom dueli si teda sily na popradskej antuke zmerali Gerald Melzer a Horacio Zeballos. Zápas začal netradične, keď Rakúšan zobral podanie Zaballosovi, no ten mu to vzápätí oplatil rovnakou kartou. Celý úvodný set však mal pod kontrolou argentínsky tenista a zvíťazil v ňom pomerom 6:3. V druhom dejstve sa obaja súperi zlepšili a Zeballos vyťažil z vynikajúceho podania aj zopár es. Zdalo sa, že si pripíše celkom pohodový triumf, no Melzer sa ukázal ako veľký bojovník a úspešne odvrátil aj niekoľko mečbalov Argentínčana. Zeballosa to však nevyviedlo z rytmu a predsa len zvíťazil v druhom sete 6:4 a za triumf v turnaji si z celkovej dotácie 42 500 eur odkrojil 6 150 eur a pripísal si 90 bodov do rebríčka ATP. „Som šťastný, vo finále som hral veľmi dobre. Cítil som sa dobre počas celého týždňa. Mal som podporu popradských fanúšikov a cítil som sa tu ako doma. Prišiel som sem pred desiatimi dňami, strávil som tu krásne chvíle. Vo finále bol dôležitý môj servis, ktorý ma podržal najmä v závere, keď som to najviac potreboval. Cítil som sa vtedy trochu nervózny, no snažil som sa udržať pokoj a sústredil som sa, čo mi pomohlo v zápase s veľmi kvalitným hráčom ako je Melzer,“ opísal svoje dojmy Zaballos.

Tenis-Poprad-Challenger-Gerald-Melzer

Gerald Melzer podľahol Zeballosovi po setoch 3:6 a 4:6. (Snímka: mik)

Miesto 15. ročníka turnaja ešte stále nie je známe
„Tešil som sa, už keď som videl listinu prihlásených, kde som našiel úžasných hráčov, čo sa potvrdilo aj počas týždňa. Predvádzali svetový tenis, ktorý sa hráva na skutočne veľkých turnajoch. Som teda spokojný a dúfam, že aj diváci môžu skonštatovať, že sa im oplatilo prísť,“ vyjadril sa technický riaditeľ turnaja Branislav Stankovič, ktorý je pripravený rokovať aj s prípadným novým majiteľom, ktorý by popradské kurty odkúpil: „Viem, že sa niečo deje, ale veľmi sa o to nestarám. Budem sa musieť zachovať podľa mesta. Pokiaľ kurty odkúpi niekto iný, a budem ich napríklad o rok potrebovať, budem s ním rokovať.“ Challenger sa k nám z Košíc pred rokom presťahoval s víziou neskoršieho presunu na kurty, ktoré sa mali vybudovať v Tatranskej Lomnici. Doposiaľ sa tam však nové športovisko stavať ani len nezačalo. „Na začiatku bolo povedané, že v Poprade budú dva ročníky. Cítime sa tu veľmi dobre, ale plán je predsa len smerovať do Tatier. Musí vo mne ešte doznieť tento ročník a potom si musíme sadnúť a porozprávať sa, čo ďalej. Tatry sú určite cieľovou stanicou turnaja. Snažíme sa nájsť takú cestu, aby sa Tatranci nemuseli báť, že tam vznikne nejaká hlúposť, ale že vytvoríme pekné miesto. Chceme, aby turnaj našiel správne miesto, aby nebol niekde, kde sa tenis nehodí a aby kurty slúžili aj domácej verejnosti či turistom. Bol by som rád, keby sme to na konci júna posunuli na mestské zastupiteľstvo,“ doplnil ohľadom budúcnosti Poprad – Tatry Challenger Tour Stankovič. (mik)