Turistom ponúknu pohľad z veže

Mesto Levoča sprístupní verejnosti 70 metrov vysokú vežu Baziliky sv. Jakuba.

mesto ponúkne vyhliadku z veže Baziliky sv. Jakuba z výšky približne 55 metrov. Snímka: rov

Mesto Levoča ponúkne vyhliadku z veže Baziliky sv. Jakuba z výšky približne 55 metrov. Snímka: rov

Už v júli sa budú môcť turisti, ale i domáci obyvatelia kochať výhľadmi z tejto dominanty Levoče. „Z veže bude výhľad nielen na mesto, ale aj na vrcholky Vysokých Tatier, kráľovohoľskú časť Nízkych Tatier, Slovenský raj, Mariánsku horu a masív Braniska,“ informoval Kamil Tomčofčík z Mestského úradu v Levoči. Zaujímavý bude podľa neho aj samotný výstup na vyhliadku, keďže v interiéri veže bude výstava historických fotografií, ale aj obrazy a sochy, ktoré vznikli počas plenéra umelcov v Levoči.
Výstup na vežu bude možný len so sprievodcom, maximálne v 20-člennej skupine. Prevádzku vyhliadkovej veže bude zabezpečovať mestský úrad. Otváracie hodiny budú od 10.00 do 18.00 h v čase letnej sezóny. „Momentálne ide o skúšobnú prevádzku a týka sa len letnej sezóny, do konca septembra. Pokiaľ bude o túto atrakciu záujem, tak prehliadky budú pokračovať aj po 1. októbri. Otváracie hodiny sme prispôsobili tak, aby sme zatraktívnili Levoču aj v popoludňajších a večerných hodinách,“ uviedol Tomčofčík. Vstupné na vyhliadku bude dve eurá, zľavnený lístok pre študentov a dôchodcov bude stáť jedno euro. Lístky sa budú predávať pod arkádami historickej radnice. Vzhľadom na skutočnosť, že exteriér veže je stále v rekonštrukcii, turisti budú do veže vchádzať popod lešenie. To však podľa Tomčofčíka nebude predstavovať žiaden problém, keďže vstup do veže bude zabezpečený.
Súčasnú podobu dostala veža Baziliky sv. Jakuba v roku 1860, keď bola dobudovaná podľa plánov Fridricha Mucka. Samotná vyhliadka sa nachádza vo výške približne 55 metrov. Aby sa tam návštevníci dostali, budú musieť zdolať 215 schodov. (rov)

Aj takýto výhľad ponúka bazilika sv. Jakuba v Levoči. Snímka: archív mesta Levoča

Aj takýto výhľad ponúka bazilika sv. Jakuba v Levoči. Snímka: archív mesta Levoča