Veľká Lomnica v popradskom NTC sfúkla Štiavnik

V stredu odohrali finále Pohára predsedu PFZ Spišský Štiavnik a Veľká Lomnica.

Futbal-PFZ-Lomnica-Stiavnik (27)

Do finále Pohára predsedu PFZ postúpili Spišský Štiavnik a Veľká Lomnica. (Snímka: mik)

Pred začiatkom sezóny 2015/16 zorganizoval Podtatranský futbalový zväz novú súťaž na spôsob Slovenského pohára. V auguste odštartovali kluby oblastnej šiestej, siedmej i ôsmej ligy boje o finálovú účasť v Národnom tréningovom centre v Poprade. Účastník VII. ligy PFZ TJ Spišský Štiavnik postupne vyradil Vernár, Šuňavu, Sp. Starú Ves i rezervu Sp. Belej a postúpil do finále. Zvláštnosťou bola účasť Veľkej Lomnice, ktorá pôsobila v V. lige – podtatranskej, a teda mimo PFZ. Postup do nej mala umožnený na poslednú chvíľu na základe neprihlásenia sa jedného z klubov do vyšších súťaží, čo sa však udialo až po žrebe. Lomničania sa tak automaticky stali aj top favoritom na zisk pohára. Postupne si poradili s Vlkovou, Hozelcom, Sp. Teplicou a nepísané predčasné finále zvládli proti Ľubici.

Futbal-PFZ-Lomnica-Stiavnik (35)

Peter Beller bol najlepším hráčom finálového duelu. (Snímka: mik)

Debakel vo finále
Uplynulú stredu bol teda Spišský Štiavnik outsiderom popradského finálového duelu, no v prvom polčase dokázal držať krok. Hneď v úvode sa však nevyhol individuálnej chybe v strede poľa,  loptu získal Baláž a potom nezištne posunul na najlepšieho strelca celej V. ligy – podtatranskej Bellera, ktorý otvoril skóre. Za vyrovnaného stavu pohrozil aj Spišský Štiavnik, no výbornú strelu Šavela zlikvidoval gólman Lang. Na opačnej strane však prišla prihrávka z pravého krídla až na voľného Palgutu, ktorý zvýšil náskok favorita. Snaživému Štiavniku nebolo dopriate skórovať, lebo aj tutovka Strakuľu skončila na brvne. Do kabín tak odchádzala Veľká Lomnica s dvojgólovým náskokom. Hneď v úvode druhého dejstva sa po prieniku do pokutového územia presadil Baláž a finálový zápas sa zmenil na exhibíciu jedného tímu. Na 4:0 zvýšil po presnom centri Bellera Bednarčík, potom z dorážky uspel Beller, ktorý bol najlepším futbalistom na ihrisku. Na rozdiel dvoch tried po jeho prihrávke pred odkrytú bránu upravil Baláž a vzápätí skompletizoval aj hetrik. Trojgólový zápas mohol zaznamenať aj Beller, no tesne pred bránkovou čiarou ešte nesebecky posunul na Bjalončíka, a ten uzavrel skóre duelu na priepastných 8:0.

Priepasť dvoch líg
„Prehra je trochu krutá, ale opäť raz sme doplatili na naše individuálne chyby hlavne v prvom polčase. Sme mladé neskúsené mužstvo a kvalita súpera, ktorý hrá o dve súťaže vyššie sa naplno ukázala, takže vyhral zaslúžene. Sami sme prekvapení, že sme sa dostali až sem, lebo sme predtým mali ťažký duel so Spišskou Belou. Zvládli sme však aj to a teraz sme si za odmenu mohli zahrať na takomto štadióne. Ihrisko i areál sú nádherné, takže pre nás veľmi úspešné ťaženie aj vzhľadom až na 9. miesto v našej súťaži,“ vyjadril sa kapitán TJ  Spišský Štiavnik Rudolf Šavel a k slovu sa dostal aj kapitán FK Veľká Lomnica a trojgólový strelec Vladimír Baláž: „Sme radi, že sme vyhrali, no nebolo to len o tomto zápase. Skôr by som povedal, že ostatné boli náročnejšie. Vo všetkých sme sa snažili zvíťaziť a aj vo finále sme favoritom, rozhodla kvalita dvoch tried. Motiváciou bolo aj zahrať si v NTC, chalani sa na to tešili a sme šťastní.“

Futbal-PFZ-Lomnica-Stiavnik (51)

Spišskoštiavničania boli spokojní aj s druhým miestom a účasťou vo finále. (Snímka: mik)

Kormidelník Spišskoštiavničanov Michal Vozár bral debakel s úsmevom a pozitívnymi vyhliadkami do budúcnosti: „Prvý polčas bol dobrý z našej strany a boli sme vyrovnaným súperom, hádam sa páčil aj divákom. My už keď inkasujeme, tak akoby nás zaťalo. Položil nás však tretí gól. Keby sme vydržali ešte tak 15 minút, bolo by to fajn. Hrá sa na góly, nie na šance, takže škoda. Výsledok je katastrofálny, pokúsime sa na budúci rok. Chlapci sa však snažili, no nedalo sa, začneme trénovať a bude to lepšie. My sme o dve triedy za nimi, takže ak sa nám podarí postúpiť a oni vypadnú, budeme hrať spolu a uvidíme, ako to bude (smiech). Motiváciu sme mali, no nevyšlo to. Sme mladé mužstvo a teraz sa len dávame dohromady.“

Futbal-PFZ-Lomnica-Stiavnik (54)

Lominičanom ušiel pred rokom titul v poslednom kole VI. ligy a teraz získali Pohár predsedu PFZ. (Snímka: mik)

Náplasť za minulý rok
Jeho náprotivok Zoltán Kubát vie, že sa môže spoľahnúť na svoje ofenzívne duo, čo sa v druhej polovici naplno prejavilo: „Môžeme pogratulovať súperovi, že sa dostal tak vysoko a v prvom polčase nás potrápil. Boli sme trochu nervózni, nevychádzalo nám to a pár chýb sme spravili aj v obrane. V šatni sme si to vysvetlili a chlapci zabrali na vyššie obrátky. Máme výborných strelcov, veril som im, že sa prebudia a v druhom dejstve pridajú nejaké góly. Súper sa snažil, ale my sa stretávame s inými tímami ako oni. Boli sme favoritom a išli sme za víťazstvom v tomto pohári. Minulý rok nám víťazstvo v lige uniklo pred nosom a chceli sme si to vynahradiť, takže chlapcom patrí moja vďaka. Užijeme si to a život pôjde ďalej.“ Zdolaný finalista si v klubovej kase prilepší o 200 eur a premiérový víťaz Pohára predsedu PFZ z Veľkej Lomnice o 400 eur. (mik)