Ľubovniansky hrad očakáva kráľovskú návštevu

Na Hradných slávnostiach si počas nadchádzajúceho víkendu pripomenú 360. výročie návštevy kráľa Kazimíra.

Hrad Ľubovňa. Snímka: archív.

Hrad Ľubovňa. Snímka: archív.

V období Švédsko-poľskej vojny sa kráľ Ján Kazimír vracal z exilu, aby sa postavil do čela bojov proti švédskym okupantom a po ceste sa zastavil na Ľubovnianskom hrade. História sa zopakuje už tento víkend, kráľovskú návštevu bude sprevádzať husárska jazda z Krakova, mušketieri i hradní sokoliari. Čiastočne boli tieto udalosti opísané v románe Potopa od Henrika Sienkiewicza, aj tie chcú organizátori zakomponovať do podujatia.

Predvedú husárske kúsky
Po privítaní kráľovského sprievodu sa program presunie na hradné nádvorie, kde bude nasledovať sprievodný program. „Môžem prezradiť toľko, že bude aj turnaj na kráľovskú počesť. Keďže tu budú husárski jazdci na koňoch, budú mať ukážky svojej šikovnosti. Jednak jazdy na koni, ale každý husár musel spĺňať aj iné úlohy. Jednou z nich bolo aj chytanie malej kovovej obruče na husársku kopiju z chrbta koňa,“ hovorí historik Peter Žarnovský.

Na nedeľnú omšu prídu v plnej zbroji
V znamení príprav na kráľovský príchod sa budú niesť aj nočné prehliadky hradu. Vyzdvihnuté budú okolnosti týkajúce sa návštevy Kazimíra, o ktorých sa počas bežnej prehliadky nedozviete. Ide o zmeny v architektúre a v posádke, ktorými si hrad prešiel v prvej polovici 17. storočia.
Okrem nočnej atmosféry hradu čaká na návštevníkov aj ohňová šou. V nedeľu prídu na svätú omšu o 9.00 h do kostola sv. Mikuláša v Starej Ľubovni účinkujúci v kostýmoch a plnej zbroji. „V Ľubovni takáto omša ešte nebola. Zároveň to bude pre ľudí pozvánka, aby sa prišli pozrieť na hrad,“ hovorí Žarnovský.
Program Hradných dní sa uskutoční v piatok, sobotu a nedeľu o 11.00, 13.30 a 15.30 h. Nočnú prehliadku hradu môžete vidieť v piatok, vstupy sú každých 15 minút od 20.00 h do 21.00 h. Dospelí zaplatia za vstup na hrad 5 eur, deti a študenti 2,5 eura, seniori nad 60 rokov 3,50 eura a ZŤP jeden cent. K dispozícii je aj rodinná vstupenka pre dvoch dospelých a 1 až 4 deti za 10 eur. (jat)