Prvá dáma tatranských hotelov dostáva nový šat

Najstarší tatranský hotel – Hotel Lomnica – otvoria už v závere tohto roku.

Pôvodná podoba hotel Lomnica. Snímka: archív

Pôvodná podoba hotel Lomnica. Snímka: archív

Verejný koncert 35-členného košického symfonického orchestra so spevákmi Filipom Tůmom a Helenou Szabóovou v nedeľu 31. júla na terase hotela Lomnica v Tatranskej Lomnici odštartuje novú éru prvej dámy tatranských hotelov. „Koncert bude bezplatný, pre širokú verejnosť. Je to krok, ktorým chceme ukázať, že kultúra do Tatranskej Lomnice a k hotelu Lomnica patrí. V minulosti bol hotel centrom kultúrno-spoločenského diania a túto funkciu mu chceme vrátiť,“ uviedla marketingová manažérka hotela Lomnica Lenka Maťašovská.

Nový hlavný vstup do hotela Lomnica. Snímka: archív

Nový hlavný vstup do hotela Lomnica. Snímka: archív

Staré prepoja s novým
Koncert na vonkajšej terase hotela bude už pred novou fasádou, ktorú len pár dní predtým odkryjú spod lešenia. Široká verejnosť tak bude môcť vidieť staronovú podobu pôvodného hotela Lomnica. „Pôvodný návrh nám pamiatkari trochu zmenili. Fasáda bude bordovo-okrová, čo boli pôvodné farby. Na starých fotogra­fiách tiež vidieť, že terasa prešla viacerými zmenami. Istý čas bola celá presklená a uzavretá. Neskôr bola otvorená s markízami. Nový hotel Lomnica bude mať otvorenú terasu, ktorá bude prepojená s kaviarenskou časťou a reštauráciou. Naším cieľom je vrátiť na toto miesto kultúru, spoločenský život a noblesu, ktorú kedysi Tatranská Lomnica mala,“ uviedla Maťašovská. V minulosti bol hotel miestom rôznych tancovačiek, obnoviť chcú aj Čaje o piatej.

Budúca podoba kaviarne v hoteli Lomnica. Snímka: archív

Budúca podoba kaviarne v hoteli Lomnica. Snímka: archív

Pôvodný hotel Lomnica mal 28 izieb so spoločnými sociálnymi zariadeniami. V rámci rekonštrukcie pôvodného objektu vyrastá za historickým objektom nová prístavba, vďaka ktorej sa rozšíri kapacita na 68 izieb, vrátane „suitiek“ a apartmánov. „Najväčšou pýchou hotela bude kaviareň Mozart, ktorá bude mať pôvodnú podobu z obdobia otvorenia hotela,“ uviedla Maťašovská. Reštaurácia Sisi a vináreň Franz Jozef by mali pripomenúť obdobie, v ktorom hotel vznikol. Súčasťou hotela bude aj vlastná hotelová galéria. „Nakoniec aj hotel bude sám osebe galériou. V celom hoteli budú originálne obrazy, ako aj staré fotografie hotela,“ dodala Maťašovská. Zaujímavé bude podľa nej aj prepojenie starej a novej časti hotela cez wellness. Kým bazén sa bude nachádzať v novej prístavbe, oddychová časť a sauny budú pod klenbami v starej časti. V novej časti bude aj 150-miestna kongresová sála.

Takto bude vyzerať vináreň v hoteli Lomnica. Snímka: archív

Takto bude vyzerať vináreň v hoteli Lomnica. Snímka: archív

Otvorenie plánujú na Silvestra
Prvých hostí by chceli v hoteli privítať v decembri tohto roku. Počas celého mesiaca by mal byť hotel v skúšobnej prevádzke. Oficiálne otvorenie štvorhviezdičkového hotela Lomnica je naplánované na Silvestra a veľké otvorenie na 12. január 2017. Hlavným šéfkuchárom hotela Lomnica bude Ga­briel Kocák. Hotelová kuchyňa bude vychádzať z rakúsko-uhorskej kuchyne, chýbať však nebude ani moderná gastronómia. Už v tomto období je známy manažment. Postupne sa začína tvoriť aj ďalší personál hotela. Hoci ešte hotel nezačal s kampaňou na obsadzovanie pracovných pozícií, už teraz sa hlásia záujemcovia o prácu. „Naším cieľom je mať priateľsky a otvorený personál. Nechceme byť no name hotel,“ uviedla Maťašovská.
Hotel Lomnica otvorili v roku 1893. Ide o najstarší hotel v Tatrách. Hotel od začiatku patril štátu, ako aj celá osada. Jeho najhoršie obdobie sa začalo začiatkom 90-tych rokov, keď bol sprivatizovaný ako ďalšie hotely v Tatrách. Ešte pár rokov po sprivatizovaní fungoval alebo lepšie povedané dožíval. Nasledovali zmeny majiteľov aj pokusy o rekonštrukciu a znovuotvorenie, ktoré sa však až do minulého roku nepodarilo uskutočniť. Hotel je mimo prevádzky už asi 20 rokov. Rekonštrukcia hotela začala vlani v lete. Celková investícia do rekonštrukcie a prístavby hotela predstavuje 8,5 milióna eur. Majiteľom a investorom je spoločnosť Mores resort. (rov)

Pôvodný hotel Lomnica dostáva finálnu podobu. Snímka: rov

Pôvodný hotel Lomnica dostáva finálnu podobu. Snímka: rov