ROZŠÍRENÁ VERZIA: Prví „kamzíci“ podpísali zmluvy

V piatok dopoludnia sme spoznali desiatku hokejistov, ktorí budú v sezóne 2016/17 obliekať dres HK Poprad.

Hokej-HK-Poprad-Žifčák-Kroták

Pre Arneho Krotáka bola dohoda s vedením len formalitou. (Snímka: mik)

Prvým, ktorý si sadol za stôl a formálne spečatil takmer jasnú záležitosť, bola popradská ikona a kapitán Arne Kroták. „Myslím si, že to bola len formalita. Kam by som už v mojom veku odchádzal? Jasne som sa vyjadril, že kariéru dohrám v Poprade a žiadne prekvapenie sa nekonalo. Je mi ľúto, že odišiel Matúš Paločko, ale zase príde príležitosť pre iných, aby pri mne rástli a výkonnostne sa posunuli ďalej tak, ako to bolo s Matúšom alebo aj Samom Takáčom. Teraz to pri mne skúsia iní hokejisti a ja urobím všetko preto, aby som im pomohol,“ povedal Kroták, ktorý svoje bohaté skúsenosti zúročil aj pri výbere spoluhráčov: „Celý čas sme s vedením komunikovali o niektorých, ktorí sú aj tu. Začiatok je to dobrý, káder však tvorí 24 hráčov, ale verím, že sa vhodne doplníme kvalitnými skúsenými hokejistami a aj z Try-out-u by mali vyjsť takí, ktorí budú obliekať popradský dres. V mojom veku sa už chystám do poslednej sezóny, ale uvidíme, čo prinesie jej záver. Budem hrať tak dlho, ako to bude možné. Logo a dresy som už videl v náčrte a páčia sa mi. Sú jednoduché, farebne dobre pripravené, uvidíme ešte či sa niečo neupraví v logu, ale sú pekné.“ Okrem kapitána sa rozhodlo predĺžiť svoje pôsobenie v Poprade aj ďalších päť hráčov z minulej sezóny – útočník Adreas Štrauch a obrancovia Radoslav Suchý, Štefan Fabian, Ľubomír Dinda či Denis Šterbák. Dres s „kamzíkom“ na hrudi si po prvýkrát oblečie mladý Peter Lichanec, ktorý v uplynulej sezóne zaznamenal v 49 zápasoch 1. ligy za Liptovský Mikuláš 59 bodov.

Hokej-HK-Poprad-Žifčák-Lapšanský

Adam Lapšanský je už ligovým majstrom, keď získal titul v roku 2014 s Košicami. Teraz by mal ťahať za víťazstvami „kamzíkov“. (Snímka: mik)

Návrat y expodtatrancov
Po roku v Žiline sa pod Tatry vracia aj neodmysliteľná dvojička Radoslava Suchého z prvého obranného páru z ročníka 2014/15 Mário Kurali: „V Poprade som vyrastal a som rád, že sa môžem vrátiť späť. S Radom sme boli v kontakte od leta, hrali sme spolu celý rok a vieme, čo od seba očakávať, ale zostavu necháme na tréneroch. Nabral som od neho dosť skúseností.“ Návrat ku koreňom hlási aj zatiaľ najväčšia posila Adam Lapšanský: „Teším sa, mám odtiaľto dobré spomienky, vyšiel som z Popradu a moje predošlé pôsobenie pod Tatrami mi pomohlo odísť vonku. Dúfam, že opäť budem mať šťastie a cez Poprad sa potom dostanem niekam ďalej. Samozrejme, keď som tu a podpísal som kontrakt, verím v zlepšenie finančnej situácie pod novým vedením, inak by som tu nebol. Dúfam, že budem patriť medzi lídrov. Na to som sem aj prišiel, aby som mužstvu pomáhal a aby som bol ťahúňom. Už to len musím ukázať na ľade. S trénermi som sa ešte nestretol, ale komunikoval som s nimi. Keď prišla ponuka z Popradu, uvažoval som nad inými alternatívami, ale, samozrejme, poteší to, keď sa ozvú z domáceho klubu.“

HK-Poprad-Hokej-Žifčák-Kurali

Peter Žifčák si potriasol pravicou aj s Máriom Kuralim. (Snímka: mik)

Poznáme už aj brankára
Podtatranci už majú aj prvého maskovaného muža, na ktorého debut v seniorskom tíme „kamzíkov“ ešte len čaká. Kontrakt podpísal Pajpach. „Mám z toho dobré pocity, pretože v Poprade som vyrastal, potom som bol v „dvadsiatke“ a dva roky vo Fínsku. Tam sa s brankármi pracuje na skutočne vysokej úrovni a táto pozícia je tam považovaná za najdôležitejšiu časť tímu. Keďže mám už dvadsať rokov a je na čase sa posunúť k mužskému hokeju. Uznal som, že je veľmi ťažké presadiť sa v prvom tíme fínskeho mužstva, ktoré bolo posledné štyri roky vo finále,“ uviedol talentovaný gólman ktorého v roku 2014 draftovalo Colorado Avalanche: „S Coloradom som v neustálom kontakte. Pred časom mi bolo povedané, že na Slovensku našli nového človeka (Miroslava Zálešáka, pozn.), ktorý bude sondovať okolité ligy. Taktiež mi navrhli, aby som si u nás alebo v Česku hľadal angažmán, aby mali o mne čo najlepší prehľad. V septembri sa uskutoční v tomto mužstve kemp a uvažujem, či sa ho zúčastním. Predsa len už bude sezóna, mužstvá už majú svoju kostru, tak zatiaľ neviem, ako to vyriešim. Tréneri mi dali najavo, že sa ku mne pripojí ešte jeden brankár a mali by sme sa striedať. Všetko bude závisieť od výkonov, no prišiel som tu odštartovať svoju seniorskú kariéru.“

HK-Poprad-hokej-Pajpach

Popradskú svätyňu bude strážiť odchovanec Maximilián Pajpach. (Snímka: mik)

Kostra tímu je hotová
Po dlhom čase nezodpovedaných otázok, sa tak fanúšikovia dozvedeli prvú desiatku hráčov, ktorí podpísali ročné zmluvy platné od 1. augusta: „Som rád, že títo hráči prijali našu ponuku. Už v minulosti tvorili kostru tímu. Už na začiatok je to vyvážené. Máme mladších dravších aj starších skúsenejších a jeden hráč k nám prichádza aj z fínskej juniorskej ligy ako veľká nádej slovenského hokeja na brankárskom poste. Všetko bude záležať od chlapcov, akú pozíciu si vybojujú, čo sa týka hlavne mladých. Na lane máme aj ďalších a verím, že už čoskoro budeme informovať verejnosť, akí hokejisti k nám prídu. Toto je len úvodný krok, ktorým chceme dať najavo, že sme klub, že fungujeme, sme zdraví a do novej sezóny pôjdeme so vztýčenou hlavou. Popradským fanúšikom ponúkneme výborný produkt a verím, že budú na štadión chodiť v dostatočnom počte,“ vyjadril sa výkonný riaditeľ HK Poprad Peter Žifčák.

Podpisy-HK-Poprad-Hokej-spoločná

Na týchto hráčoch postaví HK Poprad tím pre sezónu 2016/17. (Snímka: mik)

Ďalší sa snažia zaujať
Zazmluvnení hokejisti budú mať ešte týždeň voľno a spoločnú prípravu začnú od 1. augusta. Dovtedy by mali spoznať aj ďalších spoluhráčov. Od pondelka si už trénerská dvojica Jonák – Jurinyi vyberá adeptov na popradský dres na Try-out kempe v Spišskej Novej Vsi, ktorý potrvá do štvrtka. „Kemp smeruje k doplneniu súpisky. Chceme dať šancu hokejistom zabojovať o miesto na základe ich výkonnosti. Nemá za účel tvoriť kostru, ale tréneri si budú môcť vybrať kvalitu, ktorá doplní už existujúci tím. Taktiež sa môžu ukázať mladí z našich zdrojov, ktorých máme v juniorke či doraste a chceme s nimi pracovať. Verím, že odtiaľ vzíde aj niekoľko zaujímavých mien, ktoré oživia hokej v regióne a prinesie to nové myslenie,“ ozrejmil Žifčák. (mik)

Hokej-HK-Poprad-Tryout-skúška-Spišská-Nová-Ves

V Poprade nie je pripravená ľadová plocha, takže Try-out sa odohráva v Spišskej Novej Vsi.