Štefko vyhral memoriál aj v 48 rokoch

Náš región má za sebou Tatranský bežecký týždeň, ktorý hostila Štrba, Liptovská Teplička a Nová Lesná.

Beh-Memorial-Jana-Stilla-Nova-Lesna-Stefko-Zimmermann

17. ročník Memoriálu Jána Stilla patril opäť Róbertovi Štefkovi (vľavo v so štartovým číslom 1). (Snímka: Tatry v pohybe)

Priaznivci behu si mohli skutočne vyberať, príp. vyskúšať zvládnuť štyri kumulované podujatia v siedmich dňoch. Všetko začalo v nedeľu 10. júla Malým štrbským maratónom, o ktorom sme vás informovali v predchádzajúcom vydaní. Pretekári vtedy síce navštívili aj Liptovskú Tepličku, ale podujatie malo svoje zázemie v Štrbe.

Bežali do „neba“
V stredu však už bol dejiskom pretekov práve amfiteáter v L. Tepličke a uskutočnil sa v ňom netradičný Beh po schodoch do neba. Aj tu mali svoje kategórie deti, no pozornosť sa sústredila najmä na vyraďovacie preteky dospelých, ktorí síce absolvovali len 300 m dlhú trať, ale pasovali sa s poriadnym kopcom s prevýšením 50 metrov. Tri najlepšie časy pretekov patrili Tomášovi Bartkovi z ŠK Kriváň Važec, ktorý finálovým časom 1:13 min zaslúžene zvíťazil pred Popradčanom Tomášom Grígerom a Tadeášom Drahovským z Piešťan. V absolútnom poradí žien zvíťazila Lucia Provázníková z Trenčianskych Teplíc finálovým časom 1:37 min pred Dominikou Dianišovou zo ZCR Vysoké Tatry. Pod dve minúty sa dostala aj víťazka kategórie žien nad 35 rokov Katarína Drahovská z Piešťan.

Nočné preteky
V piatok sa pozornosť presunula už do Novej Lesnej, s ktorou však participovalo aj mesto Poprad. Primátor Jozef Švagerko totiž prijal na mestskom úrade plejádu úspešných tatranských a podtatranských športovcov, ktorí boli hosťami Memoriálu Jána Stilla. Už minulý rok predchádzal tomuto tradičnému podujatiu Night Run určený predovšetkým pre rekreačných bežcov. Víťaz Tomáš Gemza zo Štrby teraz zvládol 4,5 km dlhú trať v čase 15:27 min. Druhý skončil Popradčan Tomáš Gríger reprezentujúci domáci Sport Team Nová Lesná a tretí Tomáš Korčok z BK Hraj Na Tie Nohy. Prvou ženou v cieli bola za 18:43 min Jarmila Fajtová pretekajúca za Tatranské zvery. Nočný beh Novou Lesnou absolvovali aj Česi, Nemci, či Daniel Ganzarčík pod vlajkou Švajčiarska.

Beh-Memorial-Jana-Stilla-Nova-Lesna-Zimmermann

Marián Zimmermann (v strede) ďalšie víťazstvo nepridal. (Snímka: Tatry v pohybe)

Štefko to stále zvláda
Tatranský bežecký týždeň vyvrcholil 17. ročníkom Memoriálu Jána Stilla. Minuloročný triu­mf z tradičnej 9,37 km dlhej trate z Novej Lesnej na Hrebienok neprišiel obhajovať Jozef Urban, takže traťový rekordman a atletická legenda Róbert Štefko mal o konkurenta menej. Štefko, žijúci v ČR, však v sobotu pretekal za Sport Team Nová Lesná a ako jediný sa dostal časom 39:33 min pod 40-minútovú hranicu. V sychravom počasí sa však zadarilo Pavlovi Orolinovi zo Sp. Bystrého, ktorý skončil druhý. „Som prekvapený, že to takto dopadlo, pretože vietor nám sťažoval podmienky a išlo sa vkuse do kopca, takže to bolo náročné. Fúkalo tak, že miestami som si myslel, že nebehám, ale chodím a postupne ma začali dobiehať aj pretekári zozadu, vrátane Maťa Petroviča, ktorý ma potom kúsok pred cieľom potiahol. Chodím si však zlepšovať časy a napriek tomu sa mi to podarilo o pol minúty, takže môžem byť spokojný. Ak by nebol ten vietor, mohla by ísť aj minútka dole,“ zhodnotil Orolin, ktorý obhajuje titul prvého bežeckého kráľa Tatier. V rámci Tatry Prestige Tour si na memoriáli pripísal solídne body, no kedže absoloval už štyri povinné preteky, tak piaty Podtatranský polmaratón možno vynechá a absolvuje len „desiatku“. Tretiu priečku obsadil spomínaný Matej Petrovič zo Závažnej Poruby. Suverén Tatry Prestige Tour Marián Zimmermann z Kluknavy si vo štvrtých prekoch série teda tretie víťazstvo nepripísal, keď skončil piaty. Víťaz piatkového Night Run-u Tomáš Gemza skončil siedmy. Najrýchlejšou ženou bola Patrícia Puklová z AK Steep­le Poprad v čase 47:25 min, druhá skončila juniorka Erika Belinska z Kysúc a tretia Zuzana Gejdošová taktiež z AK Steeple. Až za nimi sa umiestnila hviezda podujatia Izabela Zatorska z Poľska. „Izbaela mala v pondelok pád, má narazené rebrá, ťažko sa jej dýcha a nechcela ani nastúpiť, ale na druhej strane nechcela sklamať ani nás organizátorov, takže na svoje pomery to aspoň odklusala. Jozef Urban nakoniec neprišiel, ale mojím jednoznačným favoritom bol práve Robo Štefko, ktorý sa cielene pripravoval na naše podujatie, takže jeho víťazstvo bolo pre mňa najväčšou radosťou,“ vysvetlil predseda organizačného výboru Peter Hritz. Na memoriáli súťažili aj nordic walkeri. Medzi nimi za 1.05:26 h triumfoval Jozef Šoltés z Rokycian pred domácim Štefanom Sumerlingom a Liptákom Tomášom Fiantom.

„Na Night Run-e sa zúčastnilo 125 bežcov, čo bol výrazný nárast a memoriálu takmer 300 bežcov a 90 nodic walkerov. V rámci účasti to bol teda jeden z najúspešnejších ročníkov. V piatok sme zorganizovali stretnutie športových legiend pod Tatrami ako spestrenie pre divákov. Z pozvaných nakoniec neprišli Július Šupler, Peter Hámor, Róbert Ruffíni a Igor Kováč. Potešili ma víťazstvá Roba Štefka, ktorý tu pretekal už v časoch svojej najväčšej slávy a v 48 rokoch víťazstvo zopakoval. V kategórii žien zvíťazila domáca Patrícia Puklová – Gánovská, ktorá však žije v Českej republike. Za traťovými rekordmi, samozrejme, zaostali, ale dnes je bežecká kvalita niekde inde ako pred 15 rokmi, kedy tu chodila svetová špička. Asi jediným mínusom podujatia bolo počasie, ktoré sa však nedá ovplyvniť. Niekedy je krajšie, teraz to nevyšlo. Bol to však jeden z najlepšie zorganizovaných ročníkov, resp. úplne najlepší,“ zhodnotil Hritz, ktorý už tradičný memoriál kedysi aj zakladal. (mik)