Viliam Nemčko: Derby boli len otázkou skóre (AKTUALIZOVANÉ)

Vo IV. lige – sever naši traja zástupcovia uzatvárali tabuľku, no Svit ju vyhral.

Futbal-hodnotenie-serial-spisske-podhradie-strba-svit-tatryFK Svit

Zverenci Viliama Nemčka sa počas celej súťaže naťahovali o postup so Šarišskými Michaľanmi. Tie však v 28. kole doma prehrali s Ľuboticami a Podtatranci sa mohli tešiť z postupu. Účasť v Tipos III. lige – východ si vybojovali so 75 bodmi za 24 víťazstiev a 3 remízy, pričom prehrali len trikrát. „Dostať sa z „nešťastnej“ IV. ligy, nie je až také ľahké. Michaľany tam boli veľmi silné a nebezpečné, takže sme radi, že sme sa z tejto súťaže dostali a budeme hrať III. ligu. Nebolo to jednoznačné. Ani oni sa netajili, že chcú postúpiť, napriek tomu, že prišli ako nováčik. Našou výhodou bolo, že sme sa vedeli pripraviť na druhé zápasy. Poznali sme ihriská, boli sme si vedomí, s kým sa dá ako hrať a správne upraviť taktiku a prispôsobiť ju terénom. Minulý rok sme sa učili my, niekde sme aj vtedy mohli vyhrať, no podarilo sa to až teraz. Doma sme si dali pozor, keď sme stratili iba dva body za remízu s Michaľanmi a inak sme všetky domáce duely vyhrali. Treba sa pozrieť na celú súťaž, kde sme 18 zápasov za sebou neprehrali a udržiavali sme si koncentráciu na vysokej úrovni. Celé mužstvo hralo dobre, ale nadštandardné výkony podával Pekarčík, ktorý sa potom zranil a veľmi vysokú výkonnosť si držal aj Mário Tropp. V súťaži je 4 – 5 mužstiev, ktoré sú kvalitné a zvyšok by som skôr prirovnal k tímom V. ligy,“ hodnotil tréner Viliam Nemčko, ktorého tím čakajú noví konkurenti: „V III. lige bude z dôvodov reorganizácie vypadávať asi päť mužstiev, no to by sa nás týkať nemalo a mali by sme sa pohybovať v strede tabuľky. Záležať bude však aj na zákulisnej situácii. Finančná stránka vo Svite nie je až taká ideálna. Svojim chlapcom verím, možno prídu jedna – dve posily a máme hovoriť s FK Poprad, či by sme im nerobili farmu. Pomohlo by nám to aj hráčsky, no najmä by to pomohlo vyriešiť finančný problém. Chcem naďalej hrať atraktívny futbal, i keď Ján Vitkaj si roztrhol krížny väz a na stopérskom poste nám bude chýbať.“ Sviťania rozbehli letnú prípravu už 23. júna a v piatok odohrali v Sp. Podhradí aj prvý prípravný zápas, 9. 7. sa stretnú s Rožňavou, 13. 7. s popradským Á-čkom, 15. 7. so Sp. Novou Vsou a 24. 7. odštartuje Slovenský pohár a v prípade postupu do ďalších kôl by sa vo Svite mohol ukázať aj nejaký „fortunaligista“. Tipos III. liga – východ štartuje 31. júla, no jediným rivalom z regiónu bude pre Svit už len vzdialená Plavnica. „Malo by to byť atraktívnejšie v rámci kvality hry. Je tam plno miest, pričom teraz sme väčšinou hrávali s dedinami. Ľudia budú môcť chodiť na kvalitu ako Vranov, Stropkov, Trebišov. Derby boli len otázkou skóre a chýbal náboj, lebo šlo len o to, koľko dáme gólov,“ dodal Nemčko. (mik)

MŠK Spišské Podhradie

Futbalisti spod Spišského hradu skončili s 35 bodmi na 12. mieste, keď si oproti jeseni pohoršil o jednu priečku. Celkovo bodovali v polovici duelov za desať triumfov a päť remíz. „Chceli sme skončiť do 11. miesta, no i keď to nakoniec o jeden stupienok nevyšlo, vyhli sme sa záchranárskym prácam. Celý kolektív na čele s realizačným tímom fungoval v reálnych dimenziách. Prišli výkyvy v domácich zápasoch, ale nahradili sme to bodmi zo súperových ihrísk. V našich silách bolo dostať sa o nejaké tri-štyri priečky vyššie, ale skladali sme mužstvo za pochodu, hlavne čo sa týka mladých. V konečnom dôsledku vládne spokojnosť,“ zhodnotil uplynulý ročník predseda klubu Jozef Komara a pokračoval prípravou na nasledujúcu sezónu: „Začali sme 29. júna. Máme naplánovaných osem prípravných zápasov. Nechceme nič nechať na náhodu, pretože nasledujúca sezóna bude ešte náročnejšia, keďže reorganizácia druhej ligy bude mať vplyv aj na nižšie súťaže. Chceme sa dôstojne pripraviť na ligu a skončiť najhoršie do 10. miesta. Podstatná časť mužstva ostane pokope a doplnenie bude len minimálne. Nebránime sa však posilneniu.“ Postupové ambície teda Spišské Podhradie nemá. „Zostali tam Šarišské Michaľany, ktorým tohto roku zostal čierny Peter. Po výkonnostnej stránke si zaslúžili taktiež postúpiť. My by sme skôr chceli okupovať stredné priečky a zapracovať vlastných odchovancov do kádra. Pre nás je prioritou práca s mládežou a doplnenie z vlastných radov, prípadne blízkeho okolia. Nejaké vysoké ambície nemáme, ale tiež by sme sa chceli vyhnúť záchranárskym prácam,“ dodal Komara. (rov)

ŠK Štrba

Blízky rival Sviťanov zo Štrby má za sebou podstatne horší ročník. Deväť zápasov vyhral, sedem remizoval a 14-krát prehral, za čo získala v konečnom účtovaní 31 bodov, ktoré stačili len na 14. priečku. Mužstvo do boja o záchranu viedol už Jozef Petrán, ktorý taktovku prebral v zimnej prestávke po Milanovi Sabovi. „Sezóna z nebola ľahká, pretože výkony mojich zverencov boli ako na hojdačke. V konečnom dôsledku môžeme byť spokojní, že sme ligu pre klub zachránili. Po mojom príchode k tímu v januári bola záchrana jedným z mojich hlavných cieľov. Napriek tomu, že IV. liga v Štrbe ostala aj naďalej, z pozície trénera s celkovou hrou kolektívu spokojný byť nemôžem.“ Ako sa však ukázalo v jarnej časti, mužstvo prenasledovali nielen kolísavé výsledky, ale aj problémy s kádrom, čo naznačil kormidelník tímu. „Disponovali sme veľmi úzkym kádrom, pričom nastali aj situácie, kedy sme sa ledva pozbierali jedenásti. Ak k tomu pridám nejaké zranenia alebo tresty pre karty, stav bol ešte horší. Dokonca sme odohrali aj duel, v ktorom klesol počet našich hráčov pod sedem a jednoducho sme ho museli predčasne ukončiť,“ opísal situáciu Petran, ktorý však vidí aj pozitívne elementy: „Odohrali sme však aj stretnutia, ktoré sa museli fanúšikom veľmi páčiť, ako napríklad susedské derby s vedúcim Svitom. I keď sme v ňom neuspeli, zápas mal svoju kvalitu a určite sa naň dobre pozeralo. Hlavným pozitívom počas jarnej časti bolo, že sa mužstvo postupne zomklo a prejavovalo túžbu zachrániť sa v súťaži. I keď sa to na ihrisku nedarilo pravidelne predvádzať. Prvoradé bolo, že chlapci chceli a pokiaľ bolo mužstvo kompletné, dokázalo to naplniť.“ V Štrbe potrebujú počas leta stabilizovať káder, aby bol tím dostatočne pripravený či už po hernej ale aj početnej stránke. Po krátkej letnej prestávke čaká kolektív príprava na nový súťažný ročník, v ktorej bude potrebné splniť úlohy na to, aby bola nová sezóna pre Štrbu čo najlepšia. „Moji zverenci si popri tom musia už v príprave začať plniť všetky predpoklady, ktoré k tomu majú a aby svoje povinnosti zobrali vážne. Musia urobiť všetko pre to, aby boli výkonnostne ináč nastavení ako doposiaľ a liga pre Štrbu bolo konečne na takej úrovni ako v minulosti,“ doplnil Petran. (mdc)

FK Vysoké Tatry (1. MFK Kežmarok)

Pred rokom si Vysoké Tatry vymenili s Kežmarkom súťaže, no formálne ostali v platnosti pôvodné názvy. FK Vysoké Tatry tak hrával v Kežmarku a jeho hráči si obliekali kežmarské žlto-modré dresy a na predposlednú 15. priečku im stačilo 21 bodov za šesť triumfov a tri remízy. Po jeseni boli zverenci Pavla Fejerčáka poslední a klub prišiel zo Štrby zachraňovať skúsený kouč Milan Sabo. Vypadli len Kendice, takže misia bola úspešná. „Po príchode do mužstva som zistil, že to nebude jednoduché a čaká ma veľa práce, aby som vytvoril taký kvalitný kolektív, aký táto regionálna súťaž potrebuje. Príprava na odvetu pritom bola ťažká i kvôli nízkej tréningovej účasti hráčov. Vzhľadom na vtedajšiu situáciu a úzky káder sme potrebovali doplniť mužstvo skúsenými hráčmi. Za mužstvo odmietlo hrať aj niekoľko nádejných a známych futbalistov, pre ktorých to mohla byť výborná príležitosť pri napredovaní v kariére. V jarnej časti sme túto dôležitú úlohu našťastie ako-tak splnili, no záchranársky boj nás stále neobchádzal. V niektorých meraniach síl nebolo pre absencie ľahké zložiť základnú jedenástku, no dokázali sme to a nastúpili,“ hodnotil Sabo, ktorý však svoju úlohu zvládol: „Odohrali sme aj veľmi slušné zápasy, v ktorých sme predviedli dobrý futbal a protivníci krútili hlavami ako je možné, že sa nachádzame na chvoste tabuľky. Na druhej strane nás prenasledovali aj kolísavé výkony tímu spojené so zraneniami. Problematická bola aj slabou tréningovou účasťou kľúčových hráčov Tomčáka, Bednára a iných, čo  spôsobilo, že sme stratili veľa bodov. Napriek týmto prekážkam sa nám však vytýčený cieľ podarilo predsa len dosiahnuť a podpísal sa pod to aj fakt, že v druhej polovici sezóny sa vytvorila skvelá partia.“ Prišiel, videl, Tatrancov z Kežmarku zachránil, no Sabo mužstva opúšťa. „Od kolektívu neodchádzam so zvesenou hlavou. Bol by som rád, keby sa klíma v klube ešte viac vylepšila. Podmienky na futbal v Kežmarku sú výborné. Potešilo by ma, keby mal nový tréner s bohatými skúsenosťami Marián Wikarski vytvorený ideálny káder, s ktorým nebude mať vážnejšie starosti. Keďže v klube končím, chcel by som im do ďalšej sezóny popriať mnoho úspechov a dobrých výsledkov,“ dodal na rozlúčku Sabo. (mdc)