Všetky tragické príbehy sú už odkryté, no tajomstvá ostali

O tom, aké ľudské osudy sa skrývajú za tabuľkami na Symbolickom cintoríne, hovorí už tretie vydanie rovnomennej knihy.

Obálka tretieho vydania knihy. Snímka: arg

Obálka tretieho vydania knihy. Snímka: arg

V sobotu 18. júna bolo v okolí Popradského plesa rušno. Hlavným bodom programu sa stalo predstavenie tretieho vydania knihy Symbolický cintorín. Ide o príbehy ľudí, ktorí sa vybrali do Vysokých Tatier, no ich výlet z rôznych príčin skončil fatálne. Dolu sa už nikdy nevrátili a ako spomienka na nich ostala pamätná tabuľka na Symbolickom cintoríne. Známi horolezci i bežní turisti, každý z nich aj v tejto knihe napĺňa motto samotného cintorínu: Mŕtvym na pamiatku, živým pre výstrahu.

Niektoré príbehy sami prežili
Čísla hovoria jednoznačne: v treťom vydaní knihy autorov Mikuláša Argalácsa a Dominika Michalíka pribudlo 67 tabuliek, spolu ich je teda 355 a pribudlo 79 mien, spolu ich je 495. „Zdrojom informácií sú najmä žiadatelia o umiestnenie tabuľky na Symbolickom cintoríne. Ich podanie je konfrontované s oficiálnymi správami a ďalšími zdrojmi, vrátane záznamov Horskej záchrannej služby alebo TOPRu. Takže v týchto nových prípadoch žiadne veľké pátranie. Uľahčené bolo doteraz všetko skutočnosťou, že spoluautor Dominik Michalík bol vedúcim Strediska terénnych služieb ŠL TANAP, ktoré malo na starosti práve montáže tabuliek,“ uviedol Mikuláš Argalács. Podľa neho ich pri pátraní žiadny z príbehov neprekvapil, niektoré dokonca v záverečnej fáze sami prežili. „Ak niečo prekvapilo, tak ľudia, ktorým sa to stalo,“ dodal Argalács.

Stvorili knihu bez konca
Až doteraz ostávala na Symbolickom cintoríne pri Popradskom plese záhadou pätica tabuliek. Mená a príbehy ľudí, ktorí na nich sú uvedení, však odkrýva práve nové vydanie knihy. „Čiže všetky príbehy sú známe, odkryté, ale viaceré naozaj istým spôsobom tajomné v otázke: Ako sa to práve týmto ľuďom a tam na konkrétnom mieste mohlo stať? Napríklad, ako mohli vo svojej dobe takí skvelí horolezci, akými boli Stanislawski a Wojnar, zahynúť na Kostolíku po dolezení túry….,“ pýta sa jeden zo spoluautorov knihy Mikuláš Argalács.
Publikácia dostala aj tri špeciálne sudičky, ktorými sa stali Viera Šmidová, dcéra vtedajšieho chatára Majláthovej chaty, ku ktorej sa viaže jedna z historiek o stavbe Symbolického cintorína, Mária Setničková, dcéra Alojza Lutonského, ktorý mal na starosti celú stavbu Symbolického cintorína a Gabriela Fülöppová, dcéra prvého chatára Chaty pod Rysmi. Ako uvádzajú autori v prvom vydaní publikácie: „Vieme, že sme tvorili knihu bez konca. Budú odchádzať do nenávratna ľudia a pribúdať tabuľky. Aj o tom je v horách život a u niekoho aj jeho zavŕšenie.“

Tretie vydanie knihy Symbolický cintorín si môžete kúpiť v Horskom hoteli Popradské pleso, kníhkupectve Christiania v Poprade a v kníhkupectve v Tatranskej Lomnici.