Kežmarok chce nadviazať na históriu, plánuje projekt vínnej cesty

Mestskí poslanci dali minulý utorok zelenú projektu vínnej cesty. Radnica plánuje vínnu pivnicu, ochutnávku vín aj expozíciu v zrekonštruovanom dome v centre mesta.

Snímka: archív PN

Snímka: archív PN

Tatry a podhorie neboli ani v minulosti len krajinou destilátov a piva. Hoci sa u nás vínnej réve nedarí, už v minulosti si to našinci kompenzovali vlastnými vinohradmi na Tokaji. Vínne pivnice v Máde a Erdőbénye získali zrejme na prelome 15. a 16. storočia. Tokajské víno Kežmarčania aj vyvážali. Kežmarskí mešťania platili daň za víno, víno „predstavovalo časť poplatku za prijatie učňa do remesla, ale aj poplatok za majstrovské vyučenie. Víno bolo aj formou pokuty – ak niekto v cechu nadával, alebo sa inak škaredo správal,“ hovorí historička Nora Baráthová. Vínnu tradíciu sa Kežmarčania chystajú obnoviť.

Na projekt si našli „dvojičku“
V poľskom meste Limanowa sa podľa primátora mesta Kežmarok Jána Ferenčáka našli dokumenty o vínnej ceste vedúcej z Kežmarku do Limanowej. Vďaka tejto spojitosti sa môžu mestá uchádzať o spoločný projekt v rámci programu cezhraničnej spolupráce Interreg Poľsko – Slovensko. Interreg totiž preferuje partnerské projekty, v ktorých cezhraniční partneri nájdu „spojítko“ – myšlienku týkajúcu sa ochrany prírodného či kultúrneho dedičstva. Tieto pamiatky majú za úlohu informačne prepojiť. Mesto chce prostredníctvom projektu získať financie na rekonštrukciu domu na Hradnom námestí č. 3.

Vínna cesta aj pre cyklistov
V Limanowej budú rekonštruovať múzeum o vínnej ceste. „My by sme chceli zrekonštruovať dom na Hradnom námestí a obnoviť pivnice. Dáme tam sudy s vínom, budeme robiť ochutnávky vín. Pripravíme aj expozíciu o vínnej ceste,“ hovorí Ferenčák o myšlienke, ktorú vedenie mesta stále rozvíja. „Navyše, tento dom nám leží na cyklotrase. Bude teda označený ako vínna cesta na Historicko-kultúrno-prírodnej ceste okolo Tatier. Vďaka projektu by sme zrekonštruovali ďalší dom a budeme mať v meste novú atrakciu,“ pokračuje Ferenčák. Ako sa uvádza v materiáli na zasadnutie mestského zastupiteľstva, cyklisti si budú môcť oddýchnuť aj na asanovanom dvore s letnou terasou a revitalizovanou zeleňou.

Budú čakať na rozhodnutie
Poslanci na mestskom zastupiteľstve 27. júla schválili partnerskú zmluvu medzi Kežmarkom a Limanowou. Tiež schválili predloženie žiadosti o poskytnutie nenávratných finančných prostriedkov. Predpokladaný odhad na rea­lizáciu kežmarskej časti projektu je 650-tisíc eur, z čoho by malo mesto zaplatiť maximálne 15 percent. Žiadosť mestá predložia v auguste, definitívne rozhodnutie o projekte padne na jeseň. Ak bude žiadosť úspešná, dom s vínnou pivnicou a expozíciou v Kežmarku sa budúci rok stane ďalšou atrakciou mesta.