Horal 2016 bol generálkou na „Európu“

Jediný slovenský MTB maratón Horal písal od 12. do 14. augusta vo Svite už svoj 17. ročník a ôsmykrát sa jazdila trojdňová Horal Tour.

Horal-cyklistika-Svit-Kostka (2)

Pretekári sa prešli podtatranskou prírodou. (Snímky: Peter Kostka)

Už pekná história a zvyšujúci sa kredit podujatia pod Tatry láka okrem domácich nadšencov zo všetkých kútov Slovenska aj zahraničných cyklistov z okolitých krajín. Trojdňové podujatie v sebe zahŕňalo tri etapy, ktoré 845 registrovaných pretekárok a pretekárov miestami poriadne vytrápili. Úvodná piatková 40 km dlhá Vysokotatranská etapa s prevýšením 983 m viedla zo Svitu cez Bôrik, Mengusovce, Tatranskú Štrbu, Štrbské Pleso, Vyšné Hágy, Štôlu a Batizovce vracali sa do cieľa. Po hodine a 37 minútach sa o poradí najlepšej trojice mužskej kategórie rozhodovalo medzi troma Čechmi na cieľovej páske. Finiš najlepšie zvládol Filip Adel pred Michalom Kaneřom a Jánom Jobánekom. Najlepší Slovák Ján Halík z NORWIT-CYKLOmax Poprad prišiel s vyše šesťminútovou stratou na ôsmej priečke, no vyhral kategóriu mužov nad 40 rokov.  Aj medzi ženami sa tešila Češka Tereza Němcová.

Horal-cyklistika-Svit-Kostka (1)Päť tratí na výber
Sobota bola generálkou na budúcoročné Majstrovstvá Európy v horskej cyklistike vo Svite a Škoda Horal MTB maratón sa jazdil aj v rámci série Škoda Bike Open Tour a medzinárodných seriálov so zahraničnou účasťou. Cyklisti si mohli vybrať z piatich rôznych trás. Dve boli majstrovské: KREJZI (133 km) a LEJZI (74 km). Pre tých menej vytrvalých organizátori pripravili aj trate SENZI (43 km) alebo ÍZI (28 km). Najväčším lákadlom majstrovskej trasy KREJZI bol vrchol Kráľovej hole, ktorí museli cyklisti zdolať. Trasy 2. Nízkotatranskej etapy previedli cyklistov tiež územím obcí Mengusovce, Spišská Teplica, Šuňava, Vikartovce, Liptovská Teplička, Lučivná, Šumiac či Telgárt. Po 133 km trate KREJZI prišiel do cieľa za 6:15 h Tomáš Višňovský pred Maďarom Szalayom a Jobánkom. Ján Halík sa zmestil do top 10 a opäť vyhral Masters nad 40 rokov. Na túto extrémnu trať sa vydali len tri ženy a najrýchlejšou z nich bola Maďarka Beata Balazs. Na LEJZI triumfoval Michal Lami, SENZI vyšla najlepšie Jurajovi Karasovi, ktorý dokázal zdolať aj Ondreja Glajzu ml. a prvenstvo z ÍZI patrí Filipovi Kušnirovi. Piata trasa DEJZI (17 km) bola určená pre rodinné tímy a zvíťazili na nej Kurtyovci z Košíc.

Horal-cyklistika-Svit-Kostka (3)Víťazmi Kadeřa a Balasz
Tretia nedeľná etapa Horal Tour v podobe okruhov XCO (cross-country) preverila technickú zdatnosť cyklistov v náročnom teréne v pohorí Kozých chrbtov. Hlavná mužská kategória jazdila sedem 4,2 km dlhých okruhov, ktoré najlepšie zvládol časom 1:32:51 h opäť Filip Adel. Ostatné kategórie si dali päť okruhov. Tie prešiel najrýchlejšie Ján Halík z Popradu a medzi ženami triumfovala Tereza Němcová. Adel i Němcová síce dvakrát vyhrali, no v sobotu prišli s väčšou stratou, takže celkový triumf si po troch etapách pripísal Michal Kaděra a sobotná víťazka a maďarská reprezentantka Beata Balasz. Počas tretieho dňa boli na programe detské preteky Horal Junior, ktoré sú súčasťou Detskej Tour Petra Sagana. Súťažilo sa v šiestich kategóriách a spolu sa na preteky prihlásilo 450 detí vo veku od 2 do 14 rokov. Najmenší súťažili na odrážadlách či trojkolkách a staršie deti už na bicykloch.

Zmena štartu i cieľa
Zázemie Horalu sa tentoraz presťahovalo zo svitskej Koliby do areálu pri Iskra aréne. „Kvôli budúcoročnému európskemu šampionátu sme tento rok zmenili priestor štartu a cieľa podujatia. Týmto krokom sme síce prišli o čaro areálu pri Kolibe, no získali sme väčší priestor a lepšie technické zázemie v priľahlých budovách. Podľa vyjadrení divákov, kolegov organizátorov ale aj cyklistov bol tento krok správny a preto sa Majstrovstvá Európy 2017 budú konať v týchto nových priestoroch,“ ozrejmil dôvod organizátor Ivan Zima. Návštevníkom z radov športovcov aj publika areál pri Iskra aréne ponúkol koncerty skupín Paralen a Olympic Revival a šou predviedol aj popradský majster sveta