Hranovnica mala unikát – pamätník obetiam vojny v križovatke. Už sa to zmenilo

Ešte vlani v novembri sme písali o unikátnom pamätníku obetiam prvej a druhej svetovej vojny, ktorý stál v strede križovatky v Hranovnici. Už vtedy obec pripravila pre obyvateľov anketu o tom, kde by sa mal pamätník premiestniť. Najviac hlasov získal návrh premiestniť pamätník do centra obce, do parku na Ulici SNP. Krátko pred tohtoročnými oslavami Slovenského národného povstania sa tak udialo a pamätník už stojí na novom mieste.

Krátko pred oslavami SNP sa na pamätníku robili posledné úpravy. Snímka: rov

Krátko pred oslavami SNP sa na pamätníku robili posledné úpravy. Snímka: rov

Krátko pred oslavami SNP sa robili posledné úpravy okolo pamätníka. Dokončoval sa chodník okolo pamätníka, ako aj prístupovú cestičku. Nové umiestnenie pamätníka je vhodnejšie, ako to v strede križovatky. Spomienka na obete druhej svetovej vojny v Hranovnici tak bude mať už tohto roku oveľa dôstojnejšie podmienky. „Pamätník obetiam vojen v Hranovnici odhalili 9. mája 1954 pri príležitosti 9. výročia oslobodenia Československa Sovietskou armádou. Za akých okolnosti a kto vymyslel umiestnenie v križovatke sa mi nepodarilo zistiť,“ povedal pre Podtatranské noviny amatérsky vojnový historik Marcel Maniak, ktorý sa venuje aj osudom vojenských pamätníkov v regióne. Celý pamätník bol postupne rozobratý a opäť poskladaný na novom mieste. Do hornej časti pamätníka bola vložená časová schránka s odkazom pre budúce generácie a drobnými predmetmi.
Po úplnom dokončení by mal byť pamätník nasvietený, pribudnúť by malo aj verejné osvetlenie v parčíku. Všetky práce by mali byť ukončené do konca septembra tohto roku. (rov)