„Kamzíci“ už majú za sebou prvé dva zápasy

Príprava popradských hokejistov na novú sezónu je už v plnom prúde a postupne sa kryštalizuje aj káder.

Hokej-HK-Poprad-Potekhin-Kuric

Ruský obranca Potekhin v akcii. (Snímka: mik)

V predošlých vydaniach sme vás informovali o podpisoch ročných kontraktov s desiatkou hráčov (Kroták, Lapšanský, Štrauch, Lichanec, Suchý, Fabian, Kurali, Dinda, Šterbák, Pajpach), ktorí vytvorili kostru tímu Petra Jonáka. HK Poprad potom zorganizoval štvordňový try-out kemp v Spišskej Novej Vsi, kde trénerov upútalo ďalších deväť hokejistov (D. Bondra, R. Gašpar, D. Mikula, Výhonský, Vašaš, Václav, Pokovič, Potekhin, Šúrek), ktorí dostali pozvanie pokračovať v príprave s tímom a bojovať o kontrakt. Do kádra však postupne pribúdali aj ďalší. Pod Tatrami bude pokračovať Ondrej Mikula a pozornosť púta najmä príchod Linusa Fernströma. Bezmála dvojmetrový brankár pravidelne chytal v posledných ročníkoch v najvyššej švédskej súťaži, keď nastupoval za Frölundu a Karlskronu. „Strávil som tam mnoho rokov. Bolo to však rovnaké prostredie s rovnakými ľuďmi a už som chcel skúsiť niečo úplne odlišné. Hovoril som s mojím kamarátom Julom Hudáčkom a on mi povedal o Poprade, že je to dobré miesto. Hovoril som s trénerom Jonákom aj riaditeľom Žifčákom, ktorí mi ponúkli pozitívny obraz, a preto tu som,“ ozrejmil dlháň, ktorý v piatok oslávi 29. narodeniny. Vedenie sa dohodlo aj so stokilovým Alešom Ježkom, ktorý vyznáva kontaktný hokej a nebojí sa zhodiť rukavice. V minulej sezóne nastupoval za Žilinu, no v Poprade už pôsobil, keď odohral 13 duelov KHL za HC LEV.

Hokej-HK-Poprad-Fernstrom-brankar

V Poprade bude chytať švéd Linus Fernström. (Snímka: mik)

Pri prvých tréningoch na ľade doplnili mužstvo aj ďalší, z ktorých si klub zazmluvnil centrov Mareka Zagrapana či Tomáša Troligu a mladšieho brata Matúša Paločka Mateja. Kontrakty už má vo vrecku aj dvojica z try-outu, obranca Ľubor Pokovič a brankár Martin Šúrek. Ďalší už majú návrhy zmlúv alebo stále trénujú s Podtatrancami „na voľnej nohe“. Uplynulý týždeň sa už zároveň naplno rozbehla príprava, pretože v pondelok si „kamzíci“ po tréningoch v Spišskej Novej Vsi premiérovo vyskúšali rozšírenú ľadovú plochu v Poprade a hneď na druhý deň cestovali do Liptovského Mikuláša, kde odohrali svoje prvé a zároveň víťazné prípravné stretnutie.

L. Mikuláš – Poprad 2:4 (0:3, 2:0, 0:1) Góly: Dinda (Ježek), Gašpar (Lapšanský), Paločko Matej (Ježek, Vašaš), Lapšanský (Mnatsyan, Štrauch).
Zostava: Šúrek – Pokovič, Potechkin, Dinda,  Themar, Kurali, Cutting, Mnatsyan, Šterbák – Lapšanský, Zagrapan, Štrauch – D. Bondra, Gašpar, D. Mikula – Vašaš, Ježek, Matej Paločko – Muller, Výhonský, Václav.

Vo štvrtok si kluby dali odvetu v Poprade, no z víťazstva sa tentoraz tešili Liptáci, ktorí by mali odkúpiť licenciu Piešťan a už od sezóny 2016/17 ich nahradiť v Tipsport Lige.

Hokej-HK-Poprad-Troliga-Sukel

Podtatranci ešte v prípravných stretnutiach používajú dresy so starým logom. (Snímka: mik)

Poprad – L. Mikuláš 2:3 (1:0, 0:2, 1:1) Góly: 11. Lichanec (Troliga, Kroták), 48. Štrauch (Zagrapan, Pokovič) – 27. Moravčík (Sukeľ, Marcinko), 33. Števuliak (Oško), 47. Sukeľ (Števuliak, Mezovský).
Zostava: Pajpach – Cutting, Kurali, Dinda, Fabian, Pokovič, Potekhin, Themár, Šterbák – Lapšanský, Zagrapan, Štrauch – Kroták, Troliga, Lichanec – D. Bondra, Gašpar, Matej Paločko – Výhonský, Ježek, O. Mikula.

„Ukázalo sa, že v tíme máme veľkú silu, keď zaberieme, čo sa ukázalo v posledných 10 minútach. Nedokázali sme, žiaľ, využiť šance a tlak, ktorý sme mali. Súper dobre bránil a využil tri gólové príležitosti, do ktorých sa dostal. K hokeju patrí, že vzplanú nervy, ale lepšie je, keď to príde vo vhodnom okamihu, oslabenia v závere nám rozhodne nepomohli. Nepozerám na výsledok, ale domáci zápas bol z našej strany lepší a mužstvo ukázalo, že je schopné hrať dobrý hokej. Zatiaľ skúšame a toto bude pokračovať aj počas najbližších dvoch týždňov. Brankár Fernström priletel nedávno, chceme, aby si zvykol na prostredie a do utorkového zápasu v Žiline ho zapojíme,“ vyjadril sa tréner Jonák a o najnovších posilách nechal hovoriť svojho asistenta Ľudovíta Jurinyiho: „Marek Zagrapan sa javí vo výbornom svetle a s Lapšanským v útoku je vidieť ich sila v útočnom pásme a dobre k nim zapadol aj Andreas Štrauch. Bude sa to však ešte meniť a prídu aj ďalšie posily. Spokojný som aj s Matejom Paločkom. Je to mladý hráč, má ešte na čom pracovať, ale potenciál v ňom vidíme.“ Od pondelka sa k tímu pripojila aj trojica mladíkov. Jozef Tibenský má dvojcestný kontrakt so Slovanom Bratislava a zápasový rytmus by si mal udržiavať v Poprade a prichádzajú aj ďalší dvaja útočníci Róbert Varga z Martina a Matej Paulovič, ktorý má skúsenosti so švédskym i zámorským hokejom. Po zápase v Žiline už „kamzíci“ nemajú plánovaný prípravný duel a stretnú sa až vo štvrtok 25. augusta s Třincom na Tatranskom pohári, kde by sa mohol v popradskom drese predstaviť aj Ján Brejčák. (mik)


Káder HK Poprad k 16. 8. 2016:

Brankári: Fernström, Šúrek, Pajpach
Obrancovia: Suchý, Fabian, Dinda, Kurali, Šterbák, Pokovič, Cutting*, Potekhin*, Adam Themar#, J. Brejčák#.
Útočníci: Kroták, A. Lapšanský, Štrauch, Lichanec, O. Mikula, Ježek, Zagrapan, Matej Paločko, Troliga, Vašaš*, Václav*, Tibenský*, Výhonský#, Mlynarovič#, D. Mikula#, D. Bondra#, N. Bondra#, Róbert Varga#, Paulovič#, Hovsepyan+


* dostal ponuku zmluvy
# zatiaľ bez ponuky
+ zranený