Kúpa bývalého Tatranského múzea rozdelila poslancov

Po necelom týždni sa dnes (v stredu) opäť stretnú poslanci Mestského zastupiteľstva v Poprade.

Kúpa budovy bývalého Tatranského múzea  v popradskej mestskej časti Veľká rozdelila poslancov. Snímka: rov

Kúpa budovy bývalého Tatranského múzea v popradskej mestskej časti Veľká rozdelila poslancov. Snímka: rov

Mimoriadne zvolané zasadnutie si vynútila patová situácia zo štvrtka, kedy poslanci schválili viacero investičných akcií, avšak neprešla úprava rozpočtu. Osem poslancov hlasovalo za zmenu rozpočtu a rovnaký počet poslancov bol proti. Kameňom úrazu sa stala budova bývalého Tatranského múzea v mestskej časti Veľká. Jej kúpu za 180-tisíc poslanci schválili rozdielom jedného hlasu. Práve ten chýbal pri hlasovaní o úprave rozpočtu, v ktorom sa mali vyčleniť peniaze nielen na nákup budovy, ale aj na ďalšie investičné akcie v celkovom objeme vyše jeden milión eur.

Podľa primátora je zmena rozpočtu kozmetická záležitosť
„Programy sú schválené, zmena rozpočtu je len takzvaná kozmetická záležitosť, ale musíme dodržiavať zákon o verejných financiách. Toto všetko však predstavuje časové zabrzdenie. Všetky investície tak budú časovo pozastavené,“ povedal pre médiá po skončení minulotýždňového zastupiteľstva primátor Jozef Švagerko. Poslancom, ktorí hlasovali proti zmene rozpočtu sa nepozdávala kúpa schátralej budovy, keďže mesto podľa nich stále nevie, čo tam chce mať. V dôvodovej správe bola aj alternatíva zriadenia Múzea turistiky. Na mimoriadne zvolanom zastupiteľstve je úprava rozpočtu týkajúca sa kúpy budovy bývalého Tatranského múzea vyčlenená na samostatné hlasovanie.
Na mimoriadne zvolanom zastupiteľstve možno očakávať bezproblémové schválenie zmeny rozpočtu týkajúcu sa všetkých úprav mimo problémového objektu bývalého múzea. Len pár dní tak bude pozastavená realizácia komplexnej rekonštrukcie ulice Staré ihrisko, na ktorej býva aj prezident Andrej Kiska. Rekonštrukcia časti tejto ulice v dĺžke 75 metrov by mala stáť 114-tisíc eur. Na zvyšnej časti ulice Staré ihrisko sa má obnoviť asfaltový kryt. V návrhu na zmenu rozpočtu, ktorá by mala hladko prejsť, je aj 536-tisíc eur na výstavbu parkoviska pri Národnom tréningovom centre SFZ. Malo by ísť o prvú etapu. Kompletne by malo byť parkovisko dokončené na budúci rok.

Čakajú aj ďalšie investície
V návrhu na zmenu rozpočtu mesta Poprad na rok 2016, ktorej schválenie by malo byť bezproblémové, keďže voči nim nemali poslanci prakticky žiadne výhrady, je aj 40-tisíc eur na odvodnenie pozemku v Matejovciach, 22-tisíc eur na jednoduché pozemkové úpravy v meste či 22 500 eur na kúpu auta pre mestskú políciu s príslušným vybavením. Do návrhu na zmenu rozpočtu sú zahrnuté aj prostriedky na prípravu projektovej dokumentácie pre plánované investičné akcie v budúcom roku. Ide aj o projekt cyklistického chodníka Poprad – Matejovce, športovú infraštruktúru na futbalovom štadióne, výstavbu oplotenia pri Zariadení pre seniorov na Komenského ulici či projekt skateparku, ktorý by mal vyrásť pri rozostavanom športovom komplexe na sídlisku Juh pri cyklochodníku. Pasport zelene by mal stáť 49-tisíc eur a na projektovú dokumentáciu komunitného centra v Matejovciach plánuje mesto vyčleniť 33-tisíc eur. Rastislav OVŠONKA